Citat:
Ursprungligen postat av
Auric
Nej, det är Putin som sitter på Svarte Petter. Hans enda möjlighet att dra sig ur kriget är att vinna det, men eftersom han (Ryssland) de facto förlorat kriget redan måste han få till stånd något som han kan hävda är en vinst. Och vad är det han kan vinna nu som gör att han slipper kritik för att ha förlorat? Svaret på den frågan har inte ens Putin själv, därför måste kriget fortsätta. Han måste skapa något som kan kallas "seger".
Ditt resonemang bygger på den lögnen att Putin "förlorat" för att han ännu inte tagit hela Ukraina, trots massivt militärt stöd från både Nato, USA, EU och japan, Storbritannien mfl både operativt och materiellg i kriget.
Putin vet att a) han kan med en krigsekonomi utmatta västs leveranser av vapen. b) har en mångfaldigt större rekryteringsbehov för "boots on the ground" c) om allt annat fallerar kan han damma av lite atomvapen, med notivet att ryska nationen (läs honom själv) är hotad. d) Anpassar sig mer och utvecklar sin arsenal och metoder mot ett mer statiskt västliga material som inte anpassas i tillräckligt snabb takt. Ukrainas minskade effektivitet att stoppa drönar och missilattacker visar tydligt på att ryssarna "lär sig" snabbare än Ukraina.