2024-02-11, 14:39
  #413005
Medlem
Finland sänder grejer från Patria.

Finland är också bra på ammunition.

Det gäller bara att finsk försvarsindustri får mer stöd. För naturligtvis vill man ha betalt.

EU får ta smällen och betala Patria.
Citera
2024-02-11, 14:43
  #413006
Medlem
DerWahnsinns avatar
Norrmännen har väl sänt artilleri i veckan?
Citera
2024-02-11, 14:44
  #413007
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam
60 miljarder till och med.

https://asumetech.com/us-senator-rand-paul-challenges-emergency-funding-bill-with-60-billion-for-ukraine-aid-warning-of-le ngthy-debate-and-border-security-prioritization/


På samma tema, men från en helt annan del av världen.

https://twitter.com/nexta_tv/status/1756667745528053895

I $ också. Galet. 600 miljarder svenska. 1/3 av svensk statsbudget på 1500 miljarder svenska per år.
Citera
2024-02-11, 14:48
  #413008
Medlem
TheNightTrippers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DerWahnsinn
Men vi måste ändå inse fakta, ukrainare är ryssar det är samma folk.
Nä ryssar är ukrainare, moskoviter försöker stjäla allt, även namn på länder och städer.
https://youtu.be/B6b7WQy1Y3Q?si=DzBuS3usSsdlM013

Ja dom är samma folk, men alla decennier med förtryck från staten har gjort ryssen viljelös och feg. Ukrainarna slogs mot korrupta politiker men ryssar ser sina korrupta politiker som hjältar och gör som dom säger, hur sjukt det än är.
Tänk om Kristersson skulle säga att vi skulle anfalla Norge, jag tror inte en endaste svensk hade gjort det utan man hade gått mot Stockholm istället.
Men inte ryssen, han dödar sitt folk på order av den som förtrycker honom, otroligt!
Citera
2024-02-11, 14:58
  #413009
Medlem
donald12s avatar
Snyggt självmord av ryZZen! Plopp så åkte hjälmen av haha

https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/s/S1amxk3UxI
Citera
2024-02-11, 15:33
  #413010
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DerWahnsinn
Norrmännen har väl sänt artilleri i veckan?

Jag har för mig dom sände luftvärn. Norrbaggarna har inte så mycket artilleri tyvärr.
Citera
2024-02-11, 15:38
  #413011
Medlem
AlbusPercivals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Väldigt motsägelsefullt av väst och de västliga propagandaoffren att hävda dessa både oförenliga slutsatser:

1) Ryssland är svagt och förlorar på slagfältet i Ukraina (motsatsen är naturligvis sann).
2) Samtidigt är ryssen så farlig att hela NATO måste rusta sig till tänderna och räkna med storkrig, eftersom Putin är ute efter Berlin och Paris.

Hur ska ni ha det egentligen, trögskallar?



Hahaha den var bra, utöver det så är ryssens ekonomi död men ändå måste nato rusta upp sig som om krig inte kostar pengar.
Citera
2024-02-11, 15:47
  #413012
Medlem
DeekinTTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Werner.Sombart
Ryska MoD rapporterar 23,000 döda ukrainare under januari 2024. För den intresserade finns ryssarnas uppgifter om ukrainska förluster här: https://eng.mil.ru/en/index.htm

Noterbart är att alltfler västerländska ljugmedier nu rapporterar öppet om Ukrainas brist på manskap att skicka i döden.

Tack för rapporten. Verkar som att Ryssland gör bättre ifrån sig än vad fjant västerländska rapporterar.
Citera
2024-02-11, 15:48
  #413013
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jasonlives
Smart gjort av ryssarna.
Gissningsvis används de enbart nära fronten, då Musk kan stänga ner nätet inom vissa områden. Men fronten är begränsad i avstånd mellan ukrainska och ryska trupper, så stänger man ner för ryssen så stängs det även ner för den ukrainska fronten.
Är nog svårt att göra något åt det.
Det skulle vara införseln då, men nya vägar finns alltid att hitta genom andra länder.
Smart, nu tjänar Musk pengar på båda sidor.
Citera
2024-02-11, 15:51
  #413014
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
En av dom bättre generalerna i Ukraina, en som verkligen är ute i skiten, säger att Ukraina framgångsrikt har roterat trupper i Adviivka och stärkt försvarspositionerna.
General Tarnavsky. Nyheterna kommer från igår i Ukrinform och twittraren Andy Schneider har informerat oss om situationen idag.
Ryssland försöker till varje pris inför "election" ta tillbaka förlorad mark på vissa ställen i norr och försöker dessutom omringa Avdiivka men Ukraina försörjer trupperna enligt generalen och läget är under kontroll.
Dessa positiva signaler från Tarnavsky stämmer inte riktigt överens med vad Grägg säger, man måste väl ändå lita mer på ansvarig general än på Grägg? Någon?
Jag är lite förvirrad idag efter löpträning i snöig terräng...

Nja Grägg sa att logistiken fungerar trots att Ryssland är nära den största vägen så de har tydligen andra vägar att använda. Så det var inte så akut som han och vissa trodde tidigare.
Citera
2024-02-11, 15:54
  #413015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnClark
Det finns i sig ingen motsägelse i varför en upplyst etnisk Ukrainare inte hellre styrs av regimen i Moskva än av marionettregimen i Kiev. Många etniska Ukrainare har djupa band med etniska ryssar.
Kollar du på Krim så har du aldrig haft i närheten av 62% etniska Ukrainare. Tror den siffran var 11% innan annektering, nu färre. Kolla dina fakta!

Luhansk, Donetsk, Zaporozhzhia och Kherson har majoritet Ukrainare.
Alla dessa ha minoritet-support för Ryssland. I Luhansk och Donetsk en stor minoritet och i Zaporozhzhia och Kherson en mycket liten minoritet.
Citera
2024-02-11, 16:07
  #413016
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Werner.Sombart
De som flytt från Ryssland är judar, liberaler och bögar. Ingen förlust direkt. Vad du inte nämner är att minst 2,5 miljoner ukrainare har flytt till Ryssland. För att inte tala om de miljontals ukrainska män som flytt Ukraina för slippa slåss i proxykriget.

Blir ju perfekt med ett muslimskt ryzzland 👍
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in