2024-02-11, 10:30
  #412981
Medlem
Gefreiters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skaffern
Är det fortfarande så att "svenska nationalister" på internet hejar på när mångkulturen Rysslands fyllon, islamister, negrer och kommunister försöker ta över ett vitt och kristet grannland?
Gapar de fortfarande om "nazister"?

Jo då. Är väl mest för att det erbjuder ett konträrt ställningstagande mot det i deras tycke degenererade väst.
Men det tas inte i beaktning att Ryssland är lika mycket kålsupare men av andra anledningar.

Ukraina ser, för stunden, ut att torska detta långsiktigt. Frågan är om Ryssland så fort det är över riktar sina stridsvana soldater mot Moldavien på en gång.
Sen är ju Vitryssland bundet att införliva sig i Ryssland men Lukashenko verkar mån om sin post och förhalar tills han dör. Och där dör nog också den ryska expansionsdrömmen om de inte går mongo på -stanländerna också.

Det här snacket från NATO-håll där brigadgeneraler, ministrar och pensionerade överstar ojar över sig att vi går mot en direkt konflikt med Ryssland tror jag inte ett dugg på och inte de själva heller.
För då hade vi sett nationalisering av en jäkla massa vapenindustrier om det verkligen sågs som ett hot.

Ursäkta att mitt överflödiga högtänkande blev mot just dig.
Citera
2024-02-11, 10:33
  #412982
Medlem
Gefreiters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Väldigt motsägelsefullt av väst och de västliga propagandaoffren att hävda dessa både oförenliga slutsatser:

1) Ryssland är svagt och förlorar på slagfältet i Ukraina (motsatsen är naturligvis sann).
2) Samtidigt är ryssen så farlig att hela NATO måste rusta sig till tänderna och räkna med storkrig, eftersom Putin är ute efter Berlin och Paris.

Hur ska ni ha det egentligen, trögskallar?

Fienden är både svag och stark. Gammalt propagandaknepp.

Sanningen ligger någonstans i mitten.
Citera
2024-02-11, 10:37
  #412983
Medlem
Reimers avatar
Kenneth Greggs uppdatering, bekymren hopar sig för AFU, ryssarna anfaller på bred front.


Citat:
Så till fronterna där turisterna avancerar på många fronter. Mest betydelsefullt är deras avancemang i Avdiivka, och då speciellt i den norra delen. Turisterna kom sig igenom där för att militärledningen underskattade turisternas vilja att komma över ett område som hade många naturliga hinder typ vattendrag, låg mark och en sjö. Vi hade som försvar drönarenheter och väldigt lite andra trupper. Så länge det var god sikt hade vi inga problem att hålla dem borta MEN när det blev 3 dygn av dimma så var spelet över. Nu är det vi som har problem att övervinna samma naturhinder OCH turisterna har redan tagit flera kvarter samt fortsätter framåt. Jag har bekanta här som senast i morse bekräftade att vi inte har problem att få in underhåll fast huvudvägen redan är avskuren. Detta betyder att vi inte kommer att lämna Avdiivka inom en snar framtid.
Bakhmutområdet är fortsatt kritisk på flera ställen och vi kan förvänta oss riktigt hårda strider flera veckor framöver. Om de tar Chasiv Yar är området fram till Druzhivka sårbart för artillerield eftersom Chasiv Yar är på toppen av en ås.
Någon risk för större samhällen som Kramatorsk eller Slovjansk skulle falla i händerna på turisterna finns inte, till det har de nog inga resurser. Avdiivka är i storlek som Jakobstad i Finland, en liten lantsortstad.

https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440
Citera
2024-02-11, 10:39
  #412984
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Presidentkandidaten Kennedy Jr påstår att "almost 500 000 Ukrainian kids have died" i kriget hittills.
Han utmålar kriget som ett sätt att utvidga NATO och göra att amerikanska bolag ska kunna styra och äga Ukraina efter kriget. Eller hur man nu vill tolka hans kontroversiella uttalande.

https://www.youtube.com/watch?v=LD6kvDHbIYY
Miljöjuristen har talat.
Citera
2024-02-11, 11:00
  #412985
Medlem
Krig är såhär, just nu ser det sämre ut för ukraina, är 100% övertygad att adjiivka kommer falla inom en månad och ryssen ko mer ta över någon mil med mark.
Efter detta kommer bäst ösa mer vapen över ukraina och ryssen stoppas, de behöver vartefter flytta fram försörjningslinjer vilket ge ukraina bra chans att slå ut det om man bara får ammo.

Hade inte usa slutat skicka ammo hade detta aldrig hänt utan det hade varit stiltje i linjerna. Nu har de gjort det och det måste EU kompensera för. Är övertygad att det inte blir någon kollaps men det blir ett bakslag. Sånt är krig och ryssen har haft och rest sig. Det ser fortfarande bättre ut än när ryssen anföll 2022.
Citera
2024-02-11, 11:00
  #412986
Medlem
Snapcounts avatar
Jaha..

Ukraina: Har bevis for at Russland bruker Elon Musks Starlink-teknologi

Ukrainas forsvar har publisert et lydklipp som de sier beviser at russiske soldater har brukt Starlink-systemer for å kommunisere. Starlink er en satellittbasert internettjeneste som er eid av Musk.

Også Ukraina har benyttet seg av teknologien og har tusenvis av internett-terminaler. Mange av terminalene var en gave fra Musk, men de fleste var det land som USA og Frankrike som finansierte.


https://www.abcnyheter.no/nyheter/verden/2024/02/11/195981635/ukraina-har-bevis-for-at-russland-bruker-elon-musks-starlink-teknologi
Citera
2024-02-11, 11:18
  #412987
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Jaha..

Ukraina: Har bevis for at Russland bruker Elon Musks Starlink-teknologi

Ukrainas forsvar har publisert et lydklipp som de sier beviser at russiske soldater har brukt Starlink-systemer for å kommunisere. Starlink er en satellittbasert internettjeneste som er eid av Musk.

Også Ukraina har benyttet seg av teknologien og har tusenvis av internett-terminaler. Mange av terminalene var en gave fra Musk, men de fleste var det land som USA og Frankrike som finansierte.


https://www.abcnyheter.no/nyheter/verden/2024/02/11/195981635/ukraina-har-bevis-for-at-russland-bruker-elon-musks-starlink-teknologi

Smart gjort av ryssarna.
Gissningsvis används de enbart nära fronten, då Musk kan stänga ner nätet inom vissa områden. Men fronten är begränsad i avstånd mellan ukrainska och ryska trupper, så stänger man ner för ryssen så stängs det även ner för den ukrainska fronten.
Är nog svårt att göra något åt det.
Det skulle vara införseln då, men nya vägar finns alltid att hitta genom andra länder.
Citera
2024-02-11, 11:36
  #412988
Medlem
Jack.Elams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jasonlives
Det skulle vara införseln då, men nya vägar finns alltid att hitta genom andra länder.

Just dom här sägs vara inköpta i Dubai och sedan smugglade till Ryssland.
Citera
2024-02-11, 11:41
  #412989
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnClark
Det finns i sig ingen motsägelse i varför en upplyst etnisk Ukrainare inte hellre styrs av regimen i Moskva än av marionettregimen i Kiev. Många etniska Ukrainare har djupa band med etniska ryssar.
Kollar du på Krim så har du aldrig haft i närheten av 62% etniska Ukrainare. Tror den siffran var 11% innan annektering, nu färre. Kolla dina fakta!

Det finns väl inga bevis för att jag har fel?
Snarare tvärtom. Logiken att människorna födda och boende i Ukraina, vill bo och leva under sitt lands lagar och regler.
Annars hade man flyttat till annat land.

Men det viktigaste är internationella lagar.
Ukraina är erkänt som självständig stat sedan 1991.
Det, kan du aldrig rucka på, hur mycket floskler och alternativa fakta du försöker uppbringa.

Att du hatar Ukrainas regering, innebär bara att DU inte kommer att flytta till Ukraina.
Det skiter vi alla nog i.
Citera
2024-02-11, 11:57
  #412990
Medlem
Jack.Elams avatar
https://twitter.com/GlasnostGone/status/1756632489626419570
Citat:
Putin's invasion of #Ukraine is making Russia's already crumbling, dirty, outdated & drastically underfunded health service worse. 2% of Russian doctors & medical staff have fled the country, 3,000 have been drafted into the military & there's now a chronic shortage of doctors & nurses.
Citera
2024-02-11, 12:47
  #412991
Medlem
Det är rätt så tydligt att Ukraina har bestämt sig för att skada Ryssland ekonomiskt. Att fattiga ryssar dör och gammal sovjetisk utrustning brinner upp i Ukraina bryr sig inte gemene ryss om. Statens intäkter däremot. Finns 30-40 nånting raffinaderier i Ryssland, varav de flesta i "Europa". Bara att göra en checklista och pricka av en efter en.

Ukrainas vice premiärminister och digitaliseringsminister är tydlig gällande den saken:
https://twitter.com/NOELreports/status/1756621599560646862

Vem hade trott det för 2 år sedan?
Att Ukraina skulle bryta ryska blockader och tvinga ryssen allokera resurser för att skydda sin egen industri.
Citera
2024-02-11, 12:48
  #412992
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DerWahnsinn
Men vi måste ändå inse fakta, ukrainare är ryssar det är samma folk.

Fakta?
Vad Ryssland anser är fakta?
Eller vad Ukraina anser, är fakta?


För mig är det viktigare vad Ukraina anser om detta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in