Citat:
Ursprungligen postat av
Dopy
På vilka grunder tror du hon har stora chanser att få ensam vårdnad?
Om utredningen visar att det inte finns bevis för den påstådda misshandeln av lilla C kan hon inte använda det.
Och chrippas tidigare drog dom räcker inte heller.
Av det man sett och hört så har hon hyfsat stora chanser. Med hans narkotikadom när han förvarade knark hemma i lägenheten Chloe befann sig i. Det är ett starkt skäl med tanke på att han uppenbarligen inte slutat med droger. Drar spruta framför sin dotter.
Sen alla bevis som kommer från honom själv i allt detta drama. Sen kan du ju räkna att Julia har massa annan information att lämna in. Sen vet jag inte hur samarbetsvillig han varit, har han krånglar med det så styrker det skälet till ensam vårdnad. Men som sagt det jag tagit upp här räcker inte såklart för ensam vårdnad krävs enormt mycket mer. Men med tanke på vad som kommit ut senaste 4-5 veckorna så lär det finnas mer information som inte kommit ut än.
Men som sagt, det mest troliga av det som finns ute är att hon inte får ensam vårdnad. Men att hon får bli boföräldern och Chloe får ha sin ” bas ” i Karlskoga, då är det upp till Chrippa. Vill han ha varannan vecka så är det han som måste flytta närmare.
För hon kommer isåfall börja förskolan i Karlskoga.