Citat:
Ursprungligen postat av
vensterbliven
Igår var Joe Biden som vanligt förvirrad framför mikrofonen och blandade ihop Egyptens president med Mexikos president. Så fort man ser ett offentligt framträdande med Biden så är man chockad över att någon överhuvudtaget står bakom honom som kandidat till det kommande presidentvalet. Jag skulle inte ens vilja ha honom i en maktposition på det lokala äldreboendet.
Donald Trump är inte mycket bättre. Nyligen blandade han ihop Nikki Haley och Nancy Pelosi vid fyra olika tillfällen under ett politiskt rally i New Hampshire, och i ungefär samma veva så berömde han Viktor Orban för sitt arbete som president i Turkiet. Hälften av sin tid i offentliga tal går det knappt förstå vad han babblar om.
Hur kan amerikanska folket fortfarande vara okej med att två förvirrade gubbar med uppenbar kognitiv nedgång ska få vara kandidater till posten som världens mäktigaste statsledare? Detta jobb, om något, borde väl ha en strikt pensionsålder vid 65.
Biden har uppenbarligen var i sluttande backe i 6 år, synligt och hörbart. Det har blivit värre och värre.
Det komemr att gå fortare nu, misstagen sker med allt kortare mellanrum.
frågan är snarare hur länge kommer "we the people" att låta media komma undan med att inte rapportera sanningen, att inte rapportera annat än favoriserande åsikter (inte nyheter eller fakta) för en sida, och demonisera den andra, ostraffat.
det är ju uppenbart nu att det är media och propaganda som fick honom på denna position, och har hållit honom kvar på plats.
Förhoppningsvis så kommer svaret snart, vi ser att bägaren är full.
Precis som hela woke-rörelsen så finns det en gräns, som nu har passerats.
jag tor dammen brister nu.