Citat:
Ursprungligen postat av
Slackoff
Rysslands "styrka" är ju att de är ett jävla pissland med arbetskraft som är gratis och som saknar självbevarelseförmåga och gärna dör i en lerig skyttegrav.
Man spara en massa gammal skit eftersom personalens arbete är gratis vi kan inte behålla nånting alls eftersom kostnaderna att ha skit i ett bergrum är för hög.
Västlandets paradox är att ekonomisk framgång leder till avindustrialisering och klemig befolkning som demonstrerar emot upprustning till Rysslands fördel.
Det du säger är sant, men det går att bygga ut produktionskapaciteten på ett sådant sätt att den kan ställas om allt efter behoven skiftar. Vi behöver inte kunna lagra massa ammunition, vi behöver kunna producera stora volymer på en kort tid om behovet uppstår.
Problemet är ju, big picture, att vi i mångt och mycket skiftat från att producera till att sälja tjänster. Med undantag för vissa väldigt specifika varor (typ, tyska bilar) så byggs det inget i Europa. Detta måste ändras. Inte bara på grund av kriget, men för att skapa en livlina om det blir krig med Kina och världen deglobaliseras.
Det är oroliga tider och nu är det absolut inte dags att sitta och värna om miljön eller förlita sig på tvivelaktiga skurkstater att tillgodose våra materiella behov. Vi är den enda geografiska regionen i världen som inte ser över vårt eget hus just nu. Vi är betydligt starkare än vi tror, men det krävs att vi arbetar tillsammans och lägger ner allt fluff.