Citat:
Ursprungligen postat av
KaktusFlaktus
Det handlar om att systemet i slutändan inte fungerar att underhålla samt att förtroendet hos folket försvinner. Problemet med transvestiter är inte så stort i sig men ett symptom på ett system som är på väg utför.
Vad som är korrupt? Män blir behandlade för sjukdomar som bara kan drabba kvinnor och du undrar vad som är korrupt? Det är inte ett tecken på ett normaliserat och effektivt system. Jag gör liknelsen till systemutveckling här.
För det första så är det inte så att det ar folk som blir behandlade för sjukdomar, det handlar om vaccination som inte är att betrakta som behandling. För det andra så antar jag att vaccinet skyddar mot sjukdomar som kan drabba män också (jag har påpekat att det kanske inte är så orimligt att man även erbjuder vaccinet till män av den anledningen).
Sen har jag en känsla av att du har lite skev diagnos om vad som är problemet med systemet. Kanske är det att man fäster för stor betydelse av att man skall ha ett juridiskt kön registrerat i folkbokföringen - med lite oklart syfte eftersom det ju är sagt att man inte skall hålla på med könsdiskriminering.