2024-01-12, 06:46
  #121
Medlem
Dock ganska komiskt att blattemuslimerna river upp himmel och jord för att gapa om konflikten mellan Israel och Hamas, men de skiter fullkomligt i att det pågår ett krig i Jemen sedan årtionden tillbaka där UAE och Saudiarabien bombar houthierna och de i sin tur angriper sunnimuslimer i Jemen samt skjuter drönare och missiler mot Saudiarabien med vapen givna från Iran.

Men, jag ska inte klaga om blattemuslimerna vill döda varandra. Bara de stannar i MENA.
Citera
2024-01-12, 06:46
  #122
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Nu önskar man bara att vi hade hunnit komma med i NATO så vi hade fått vara med på detta stolta fredsgängs sida. Man blir lite avundsjuk när man läser "with the support of the Netherlands". Respekt!

Det hade kunnat vara vi.
Citera
2024-01-12, 06:47
  #123
Medlem
PedoJoeBidens avatar
Ännu ett amerikanskt krig som kommer leda till fler flyktingar till Europa, det går bra nu.
Citera
2024-01-12, 06:47
  #124
Medlem
2 miljarder muslimer vs, 2 miljarder kristna!!!

Citera
2024-01-12, 06:48
  #125
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av RealTide
Där kom det. " usa bombat..bla bla "
jävla arabpack.

Den värld du vill ha vill ingen redig människa leva i, terrorgrupper angriper sjöfart och du rycker på axlarna?

Jag hade nog uttryckt mig likadant för 35 år sedan men inte nu längre. För 35 år sedan skyddade amerikanerna sjöfarten i persiska viken. Jag minns det där.

Idag ger USA sitt stöd till Israels folkmord i Gaza, folkmordet på "arabpacket", som du uttrycker det. Det är yemenitiska muslimer som angriper väst, men det är ju ett svar på förstörelsen av Gaza samt mer av motstånd mot USA i Syrien och I Irak. USA borde dra därifrån.
Citera
2024-01-12, 06:52
  #126
Medlem
Vad har Iran att svara med? Slangbellor?
Citera
2024-01-12, 06:53
  #127
Avslutad
Värre är väl att Iran nog snart har atombomb. Framtiden känns inte direkt strålande eller också är den det..
Citera
2024-01-12, 06:53
  #128
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Här är en karta som visar ungefär läget i Yemen. Det gröna är området kontrollerat av Houti-rebellerna, som nu USA-koalitionen har attackerat:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/96/Yemeni_Civil_War.svg/1920px-Yemeni_Civil_War.svg.png
Citera
2024-01-12, 06:54
  #129
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mistyarrow
Vad har Iran att svara med? Slangbellor?

Iran vill absolut inte ha krig med USA, de kommer inte att svara. Möjligtvis lite mer fartygskapningar och kanske en del stöd till terrordåd.
Citera
2024-01-12, 06:54
  #130
Avslutad
Så USA startar ytterligare en special military operation. Vi får väl invänta Trump som president för att styra upp det här också.
Citera
2024-01-12, 06:54
  #131
Medlem
Krig? Please.

Små gapiga apor bara. De har försökt attackera amerikanska och brittiska fartyg i veckor men blivit ignorerade. Nu kommer de få smaka lite på vad de gapat efter.
Citera
2024-01-12, 06:56
  #132
Medlem
PedoJoeBidens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lone star
Huthi är terrorstämplat t o m av arabförbundet. Håller de på sabbar sjöfarten är det väl lika bra de blåser bort det hindret.
www.nbcnews.com/news/amp/ncna1256923

Verkar inte som att USA håller med.
Citat:
Citat:
Biden administration to remove Houthis from terrorist list, reversing another Trump policy
__________________
Senast redigerad av PedoJoeBiden 2024-01-12 kl. 07:04.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in