Citat:
Ursprungligen postat av
RealTide
Veckor är nog överdrivet pessimistiskt, dessutom har det väl trillat in ett antal miljarder från olika håll?
Men oron gäller ju de riktigt stora paketen, från EU och det från US.
Det från EU lär lösa sig, man rundar Ungern, US är nog lite knepigare men i grunden vill även Republikanerna sänka putler.
Några miljarder vet jag inte, möjligtvis i svenska kronor. Ett fullskaligt invasionskrig är fruktansvärt dyrt så det låter dessutom väldigt klent.
De stora paketen ja, 50 miljarder euro respektive 50 miljarder dollar är rejält stora paket som nu sitter fastlåsta i politiska processer.
Nu senast fick Ukraina 250 miljoner dollar direkt från vita huset, som jag har förstått det kan presidenten själv godkänna såna mindre paket.
Det var dessutom i princip bara artillerigranater, säger något om hur akut behovet är av kontinuerlig hjälp.
EU ska som sagt diskutera det i februari, mycket kan hända tills dess.
Republikanerns håller paketet i gisslan för att de vill ha ett tillägg om stärkt gränsskydd mot Mexico men Biden verkar inte vilja gå med på det så det kan ta lång tid innan det lossnar.