Citat:
Ursprungligen postat av
Koll99
Normalt läggs minfält ut längs en linje på några hundra meter, ryssarna har skjutit ut minor med artilleri och flygbomber över ett område som är upp till 20km brett längs fronten.
Det är givetvis ett vansinne som kommer att drabba generationer av ukrainare framgent och ett ytterligare bevis på Rysslands totala brist på humanism och respekt för civila.
Patriot, Himars, F35 och A10 warthog är hur USA hade löst det där.
F35 smyger in och skjuter sönder ryskt luftförsvar, A10 rensar frontnära när de inte längre hotas av luftförsvar, himars tar bort logistik på djupet, patriot skyddar mot allt eventuellt inkommande. 20 km minor i djupet är inte värre än färre minröjda korridorer på 500 meter djup minfält. Och är motståndaren pacifiserad som beskrivet ovan hade man metodiskt kunnat ta sig igenom minfältet, därefter hade man vunnit.
Nu får dock Ukraina varken f35 ellet a10, men istället f16. Så även om Ukraina kan förneka Ryssland luftherravälde i Ukraina, så är det inte öppen gata för Ukraina att flyga runt i Ryssland. Så det blir spännande att se vad som skulle kunna tippa över breaking point till en Ukrainsk vinst. Om Ukraina vinner tror jag två faktorer kommer bidra:
1. Ryssland får svårt att fortsätta med köttvågorna, pga av en kombination av vägran och inhemskt missnöje.
2. Västvapnen är överlägsna de ryska och skjuter långsamt bort luftförsvaret hos ryssarna, vilket tillåter ukraina att skjuta bort frontnära ryssar och sakta hitta hål i minfälten.