2023-12-11, 20:42
  #529
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Ja det har du förmodligen rätt i.
En (person)bil är därtill vanl krockabsorberande i möjlig mån (och det finns ett historiskt krocksäkerhetstänk för kupémiljön som ingen konstruktör kan helt bortse ifrån), vilket också talar för att krock med bil (utan bälte) är lindrigare än ”samma” hastighet oskyddat eller som fall. Och benen är en inte till hjälp i ett fall i 70 km/h. Eller inte mer än att de kanske utgör skillnad mellan liv (utan ben) och omedelbar död.

Och sen bidrog då väl samtliga herrarnas gemensamma tyngd till korgens acceleration initialt. 400 kg eller mer. Plus verktyg kan man tro.

Citat:
Ursprungligen postat av SunTzu
Precis, lite som skillnaden mellan att krocka isittande en container eller krocka isittande i en modern

Jag var tvungen se över mina ”kvalificerare” o negationer och adderade lite. Bjuder på reprisen, härovan.

(Ja det är ingen dans på rosor att falla i en hisskorg, kan vi nog säga.)
Citera
2023-12-11, 20:43
  #530
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Uteliggarn
Jo det fattar jag väl, men om de förstärker skarven mellan på något vis tänker jag på.
Kuggstången bör ju vara väldigt stabil, skarvarna är en väldigt svag punkt, naturligtvis.
Jag har aldrig grejat med en sån hiss, men det finns folk här som gjort det.

Det väsentliga i mitt inlägg var att jag är tämligen övertygad om sabotage efter montaget.
Kanske någon hade begränsat sig till att ta bort bultarna i maströren under helgen.

Men något mer måste har hållit masten på plats tills korgen rev med sig det.

Sabotage? Knappast, det är inte en James Bond film va
Citera
2023-12-11, 20:45
  #531
Medlem
Då många frågar:
Byggherre: CBRE IM
Byggföretag: Andersson Company Byggnads AB
Hissmontör/uthyrare: ABC Byggställningar / Bygghissar.
Hissmärke: Alimak

Tror jag fått det rätt.
Citera
2023-12-11, 20:45
  #532
Medlem
HC47s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lacrima
Någon undrar hur fort hissen föll och får som svar att läsa på om dagisfysik. Läs på om föremåls olika utformning som påverkar luftmotstånd. Accelerationen är endast teoretiskt lika. I vakum faller en fjäder lika fort som en sten.
Nej, folk frågar om det faller snabbare om det väger mer. Det spelar noll roll om det är 100 kg eller 1000 kl. Det är densitet, etc som spelar roll. Luftmotståndet blir inte mindre eller större beroende på vikt. Släpp en 33 cl läsk och en flaska på en liter och de kommer falla precis lika snabbt. Det är övningar 10-åringar gör i skolan.
Citera
2023-12-11, 20:46
  #533
Medlem
Uteliggarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SDI
Sabotage? Knappast, det är inte en James Bond film va

Så rolig du är.

Kom ihåg var du läste det först.

Har hissföretaget aldrig haft ett sådant här ras i hela världen till nu, så är konstrukionen och montagesättet utprovat rejält.

Det låter fan i mig helt otroligt att hissmontörer står på hisskorgen, kranen sätter ner sektionen medan gubbarna styr sektionen på plats, men de ger fan i att stoppa i de viktigaste bultarna på hela jävla hissen, utan åker bara ner med korgen och så är det bra?

Låter en sektion på 100 kg stå och svaja i luften 20 meter upp?

Det gör väl inte ens en kamelfösare från Samhall

Det är någon som varit där i helgen och plockat ut bultarna.
__________________
Senast redigerad av Uteliggarn 2023-12-11 kl. 21:36.
Citera
2023-12-11, 20:49
  #534
Medlem
Fan vad med Arbetsplatsolyckor det är nu för tiden. De fan nästan varje dag nu som nåt händer.
Hur kan sånna här saker uppstå, det är ju sinnessjukt.
Den som besiktat hissen innan användning lär ju leva med ångest livet ut..
Citera
2023-12-11, 20:49
  #535
Moderator
Tystnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chonard
Ja du vet nog.. Jag har varit snickare i 50 år å bara träffat på ett skyddsombud som var värt namnet.. Han stoppade flera byggen å var stenhård med skyddsutrustning.. vågade gå emot arbetsledare å var inte rädd. En liten spelevink till snickare men fan så vass. resten jag träffat på alla andra firmor har varit fegisar... Jag var själv på gång som skyddsombud å gick flera arbetsmiljökurser men bytte firma i den vevan.

Ja håller med dom är sällsynta.
Men problemet som jag sett det genom åren är ju att företaget mer eller mindre ställer krav på att någon i "gruppen" skall bli skyddsombud, oftast blir det då personer som inte vill alls egentligen men ger efter för grupptrycket eller så blir det någon som är medgörlig men varken har intresse eller kunskap eller bryr sig. I bägge fallen blir det aldrig bra , inget driv alls.
Bättre man hade haft flera regionala skyddsombud som åker runt och kontrollerar och inte hamnar i beroende ställning mot arbetsgivaren på samma sätt som den anställde.

Tror dock inte ett skyddsombud hade kunnat förhindra denna tragiska olycka, tidsramen var alldeles för snäv för det pga helg.
Citera
2023-12-11, 20:51
  #536
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GAME0VERdose
Pappas farbror var med i en hissolycka där den föll 20 våningar. Han hann lägga sig ned, bröt ryggen, skallskador och lite annat smått och gott, men överlevde.
Alla som stod upp hade benpiporna upp genom axlarna. Ingen var över 1 meter lång när han hissen slagit i marken.

Å fy f-n. Överlevde de andra då?
Citera
2023-12-11, 20:52
  #537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GAME0VERdose
Pappas farbror var med i en hissolycka där den föll 20 våningar. Han hann lägga sig ned, bröt ryggen, skallskador och lite annat smått och gott, men överlevde.
Alla som stod upp hade benpiporna upp genom axlarna. Ingen var över 1 meter lång när han hissen slagit i marken.
Din farbror hade koll på hur man ska göra. I övrigt är det ju helt vidrigt
Citera
2023-12-11, 20:54
  #538
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EducationFirst
Sjukt att här är en tråd på 44 sidor utan vettig bekräftad information ang olyckan i fråga.

Finns massor av "bekräftad" information, b la från folk som var på plats. Vad fan förväntar du dig?

Alla dessa flashbackvirgins.
Citera
2023-12-11, 20:56
  #539
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HC47
Nej, folk frågar om det faller snabbare om det väger mer. Det spelar noll roll om det är 100 kg eller 1000 kl. Det är densitet, etc som spelar roll. Luftmotståndet blir inte mindre eller större beroende på vikt. Släpp en 33 cl läsk och en flaska på en liter och de kommer falla precis lika snabbt. Det är övningar 10-åringar gör i skolan.

Densitet spelar väl ingen roll, eftersom att tyngden inte är relevant?
Citera
2023-12-11, 20:56
  #540
Medlem
Mulhollands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Villekulla90
Hittade efter snabbt googlande en olycka från 2008 där 2 dog från en byggställning i härnösand, https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasternorrland/tva-doda-nar-tagbro-rasade
den största i (halv)modern tid var byggandet av sandöbron där fundamentet rasade och 18 dog men det var slutet av 30-talet. Känns som sverige har varit ganska säkert (visst, explosioner, bränder och annat kan hända) gällande byggen men riskerna för enskilda fallolyckor tycker jag man läser ofta om, blir väl så med många underentreprenörer, överarbetade utländska arbetare som inte kan ställa samma krav osv.
Ja du ser. Tack
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in