Citat:
Ursprungligen postat av
UndeadNinja
Det har ju visat sig att bara en ytterst liten del av "flyktingarna" är flyktingar. De andra är egentligen bara människor som kommit hit för att leva med högre levnadsstandard än i sina hemländer.
Det är såklart helt ok att utbilda sig och söka jobb i ett annat land för att då flytta dit och leva där men, det som sker i Sverige är helt galet när man tänker efter.
Tänk att svenska skattebetalare ska tvingas att försörja andra länders medborgare. Inte heller några få utan här handlar det om stora grupper av människor som av någon anledning bara kan komma till Sverige och väl här få allt betalat av de svenska skattebetalarna för resten av sina liv.
Det spelar inte ens någon roll om du begår hemska våldsdåd som våldtäkter, förnedringsrån mot svenskar bara för att de är svenskar eller om du mördar svenskar bara för att de är svenskar. Du har ändå, trots det rätten att leva gratis i Sverige försörjd av de svenska skattebetalarna för resten av livet.
Samtidigt så har svenskarna bara en massa plikter och skyldigheter medans andra länders medborgare bara har en massa rättigheter i Sverige.
Om man stannar upp för en stund och tar några djupa andetag, släpper alla tankar och allt brus i huvudet och för en stund endast funderar på vad det faktiskt är som sker och skett i Sverige så blir man helt mållös. Det är helt ofattbart hur det har kunnat bli såhär.
Vi har tom betalat bidrag till en minister i Mellanöstern.
Det här är ett så stort övergrepp mot folket att det är svårt att ens greppa hur stort det här faktiskt är.
Håller med 100%!
Det var detta som gradvis började gå upp för mig en gång i tiden. När man umgicks med invandrarna märkte man ju ganska omgående att de inte alls var några flyktingar. De hade kontakt med släktingar i hemlandet, de åkte dit och hälsade på ibland. osv. Många till och med sympatiserade med makthavarna i sitt hemland. Det blev allt mer uppenbart att den officiella bilden av "Människor som flyr för sina liv" TM inte hade någonting med verkligheten att göra.
Och som ung och naiv, lyckligt ovetande om politik, hade jag alltid tagit för givet att om en person kommer till Sverige och ansöker om asyl och sedan döms för våldtäkt eller mord eller annat grovt brott så kastar vi ut honom direkt. Det tycktes som en ren självklarhet så när jag insåg att så inte var fallet så var det så klart mycket desillusionerande det med.
Varför skall vi oroa oss för vad som eventuellt kan hända med en våldtäktsman om vi utvisar honom? På vilket sätt är det vårat problem? På vilket sätt är det ens negativt om han nu skulle råka illa ut? Är det inte snarare en rättvis konsekvens av hans handlingar?
Nej enligt Fia Feminist. Våldtäktsmannen har en mänsklig rättighet till asyl. Jag som trodde att feministerna hatade våldtäktsmän...det var också en besvikelse...att märka att det de egentligen hatar är vanliga skötsamma män, medan de har mycket stor sympati för de värsta avarterna.
Och ja, en gång i tiden såg jag det också som naturligt att människor i hela världen söker sig dit pengarna och jobben finns. Och att det i dagens globaliserade värld med öppna gränser närmast är en naturlag att de hamnar i länder som Sverige. Men så är det ju inte. Att gränsen står öppen beror på politiska beslut. Vi hade lika gärna kunnat välja en annan politik. Som till exempel Ungern gjort. Och då hade vi sluppit allt detta.
Ja, det är faktiskt svårt att ta in det som gjorts mot Sverige. Att på bara ett par årtionden har det fina land som vi levde i på 70- , 80- och till stor del även 90- talet helt utplånats. Hur kunde någon vilja oss så illa?