2023-12-06, 16:58
  #469
Medlem
TriggerDisciplines avatar
Sverige är nu oåterkalleligen förlorat. Alla reformer som skulle kunna återupprätta det svenska samhället omöjliggörs då de på ett eller annat sätt skulle anses nationalistiska och strida mot ett helt nät av internationella överenskommelser och avtal.

Ett folkuppror skulle hota amerikanska intressen. Addera amerikansk retorik om rysk påverkan och vips kommer Pentagon ha carte blanche att bomba misstänkta svenska agitatorer med drönare.
Citera
2023-12-06, 16:59
  #470
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Det är ett standardargument när det gäller införandet av nya lagar och brott mot juridiska principer. Det kommer ha minimal inverkan, det är ändå oavsett en förbättring och det är ändå bara skyldiga som döms, i det här fallet med den speciella motsatta varianten att om någon skyldig kommer undan pga att han eller hon inte åtalas i Sverige så var det säkert så att vederbörande faktiskt var oskyldig eftersom USA motsatte sig det.

Det är klart att det inte påverkar svenska medborgares dagliga liv. Så sett är det inte ett problem jämfört med mycket annat. Det är den här typen av förändringar nästan aldrig, vilket är varför aktivister med en agenda kan driva igenom dem. Som nu när Nato-aktivisterna i regeringen säljer ut en viktig princip för något de anser vara av riktig vikt, till skillnad från att svenska lagar ska gälla i Sverige.

Få se om jag förstått rätt:
En förvisso viktig PRINCIP skall ha företräde över vårt sedan 20 år akuta behov av ett verkligt
försvar ? I beg to differ. Vi har noll nytta av den principen när Ryssen står på Gotland.
Citera
2023-12-06, 17:00
  #471
Medlem
TriggerDisciplines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DenEvigeSvennen
Den groteska utförsäljningen av Sverige fortsätter...

Moderaterna, partiet som förnekar svenska nationen, vill överkasta den svenska identiteten och borra in liberal propaganda i nästa generationen av konsumenter, för att säkerställa Sverige som en del av den amerikanska finansiella sfären. Och instängsla det politiska landskapet i en liberal ruta för att det inte ska vara möjligt att ifrågasätta denna doktrin.


Korrekt analys. Skrämmande att den enda oppositionen mot detta utgörs av en handfull kommunister och nationalsocialister.
Citera
2023-12-06, 17:01
  #472
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baralitesmartare
Inte betallänk https://www.dn.se/varlden/avtal-om-fordjupat-forsvarssamarbete-med-usa-undertecknat/

Nu är det alltså spikat, Tidölaget har sålt ut vårt land?
Är Pålle Jonasson en riktig quisling?
Vill vi verkligen ha kärnvapen på Moder Sveas jord?
Ett mycket bra avtal som inte låser oss vid att inte hantera kärnvapen här om det skull bli nödvändigt för att täppa till käften på ryssen!

Bra gjort Pål!
Citera
2023-12-06, 17:01
  #473
Medlem
TsarNimbuss avatar
Vad finns det för fördelar med att placera kärnvapen i Sverige? USA kan nå hela jordklotet med missiler placerade i USA, vill man komma närmare har dom ubåtar med kärnvapen som kan placeras utanför fiendens kust.
Citera
2023-12-06, 17:02
  #474
Medlem
TotalWars avatar
Göran Greider: USA invaderar Sverige

https://www.dalademokraten.se/2023-12-05/usa-invaderar-sverige
Citera
2023-12-06, 17:03
  #475
Medlem
Tycker det är underbart att vi nu fått tillstånd ett avtal om detta. Det är även dags att bygga egna kärnvapen som vi en gång i tiden nästan gjorde. En mobbare som Putler och hans lilla tattarmongolhord förstår bara en rak höger rakt upp i fisringen.

Cirkulera ryssråttor.
Citera
2023-12-06, 17:03
  #476
Medlem
BlyatMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JajoNej666
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/RGgEqd/nytt-forsvarssamarbete-mellan-usa-och-sverige-klart

Sverige och USA har undertecknat ett nytt försvarssamarbete.

Avtalet ger amerikansk militär tillgång till svenska baser.

– Det är en historisk dag, säger försvarsminister Pål Jonsson (M) till TT i natt.

Det jag länge talat om men folk på FB skrattade åt mig. Haha Putin skrämmer skiten ur USA vänta bara tills vi har kärnvapen på vår mark.


Sverige behöver inte gå med i NATO enligt mig, står i artikeln som ni kan läsa att USA snabbt kan vara på plats vid en allvarlig kris i och med det här nya avtalet....

Haha svenskarna öppnar analen och är jätte glada just nu!

Vad tycker ni är det här goda nyheter haha?

Perfekt, snart är det dags för oss att offra våra barn i USAs krig.
Citera
2023-12-06, 17:03
  #477
Moderator
Strix m/94s avatar
Snarlika trådar sammanfogade.

Strix/Mod
Citera
2023-12-06, 17:07
  #478
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SexgalenZombie
Nordkorea och kina har kärnvapen. Israel har kärnvapen. Iran vill skaffa kärnvapen. Ett gäng bajsländer. Varför ska inte demokratin Sverige ha det?

Sverige hade atomvapen. De var därför bandkanonen-1 utvecklades. Sverige var ett röst ifrån att vara den fjärde största land att ha atom vapen. På grund av Sveriges rika uran malmen som kunde utveckla egna kärnvapen. Olof Palme var chef koordinator under S-programmet. De var också en av anledningarna vrf man utvecklade Viggen projekten.

Jag misstänker att varför gjorde denna avtalen med USA, är på grund Sverige sålde sitt sista plutonium till USA. Jag tro att Sverige vill ha de tillbaks. Men de är bara en teori.

Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=0t4H0-Zb53Y
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=SDQP0MSN3mk

Bandkanonen 1: https://www.youtube.com/watch?v=90wcPsxr4H4
Citera
2023-12-06, 17:07
  #479
Medlem
Äntligen! Det känns som om nationalstaten utraderas, vilket är på tiden. Jag läser att amerikanska soldater ska stationeras här och inte lyda under svenska lagar. Jag ser på dem som en fredsstyrka, som kommer att sätta hårt mot hårt om högerextremister vädrar morgonluft och börjar mucka med värdegrunden. Framtiden för liberal marknadsekonomi känns tryggad. Skönt!
Citera
2023-12-06, 17:08
  #480
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Spakur
Säg det till dom blåbruna som skriker Putin så fort dom får mothugg om skiten dom håller på med.

Ukraina slog sig i slang med jänkarna för att få det ”slutdaltat”.

När skiten träffade fläkten var det i slutändan dom själva som satt med svarte Petter och får agera köttsköld åt den västerländska demokratin som i vårt land uppenbarligen utgörs av ett dussintal slipsnissar på Tidö slott.


Hur menar du nu? Sverige har samarbetat med USA i flera decennier.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in