Citat:
Ursprungligen postat av
Antistalk
I dina våta dömmar!
Det här var ju förra veckans manus från Kreml och Peskovs desinformationsministreum.
Ryck upp dig "kamrat".
Nu gäller att ryssarna "framgångsrikt" tagit Adriijvika. :"Bevisat" via en bild på en åker långt därifrån där en rysk flagga hissäts och fotograferats. Numera geolokalisearät och konstatersterat som en rysk lögn.
Pinsamt.
Ryck upp dig! Kan bli löneavdrsg för sånt.
Förslag. Hugg i ordentigt! Landade inte ryssarna på månens baksida nyss?
Spinn vidare på det..
Obildad vatnik som jag är så tror jag ändå att jag faktiskt har rätt. Var inne igår igen och försökte hitta mer information på olika Telegramkanaler. Både ryska och ukrainska som jag förstår och det finns många artiklar om hennes förgiftning.
Verkar vara krig mellan två myndigheter, GRU och SBU samt mycket bråk mellan general Zashulnys anhängare och Zelensky i Kiev.
Finns en del också med borgmästaren i Kiev som har ordkrig med Zelensky.
Så visst, ta det för vad det är men utifrån mitt perspektiv ser det inte ut som att den ukrainska hemmafronten står så oerhört enad och stark. Skulle inte bli förvånad om det kommer en inrikespolitisk kollaps där redan innan årsskiftet.