Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDavis
Håller med! Att vara för att staten lägger sig i ÄNNU mer i vanliga människors liv är efterblivet.
Tror SD skulle vinna på att köra lite mer på Ny demokrati-grejen. Kom med lite roliga förslag som starköl på Ica osv i stället för det eviga tjatandet om muslimer.
Man kan inte påstå sig representera en s k demokrati och kräva att invandrare ska "lära sig svenska värderingar" (=mänskliga rättigheter, allas lika värde osv) för att sedan begränsa deras rättigheter och förtrycka minoriteter baserat på religion eller andra markörer.
Då kan man lika gärna säga att "här i Sverige har vi inte yttrandefrihet eller religionsfrihet och vissa religioner har inte samma yttranderätt som andra religioner", vilket är diskriminering och religionsförtryck enligt textboken, men då är inte Sverige längre ett land som värnar om mänskliga rättigheter så då faller även hela grejen med att folk ska anamma de medmänskliga värderingarna Åkesson pratar om, eftersom de inte ens existerar längre.
Det märks att Åkesson låtit sig dras med i Jomshof-falangens mer hårdföra populism.