Citat:
Ursprungligen postat av
HowLongIsNow
Jag håller med dig generellt.
I detta fall är det dock inte brist på resurser i kommunen som lett till att vanvården kunnat fortgå.
Självklart är föräldrarna ansvariga för själva gärningarna.
Samtidigt är det BVCs och folktandvårdens försumlighet och skolans långsamhet som gjort att samhället inte räddat Z från utdraget lidande.
Region Skåne måste verkligen göra en Lex Maria av detta fall. De borde omplacera eller stänga av BVC-sköterskan och dietisten under tiden de utreder varför dessa personer inte agerat. De borde också gå igenom journalerna för andra barn som dessa personer haft ansvar för, och se om det finns andra barn som visar avvikande utveckling.
Om någon som läser här jobbar i Region Skåne uppmanar jag verkligen till att du skriver en Lex Maria med hänvisning till FUPen.
I Sverige har vi generellt hög tillit till att föräldrar vill sina barn väl, och att de söker hjälp om de inte mäktar med vardagen.
BVC och folktandvården behöver höja sin kunskap om att vissa föräldrar inte passar in i den mallen.
De borde också få mer skyldigheter och tvångsmedel, som i gamla dagar där de kunde tvinga fram ett hembesök med hjälp av polis om så krävs. De borde få rätt att hämta in barn till bokade besök om föräldrarna inte samarbetar.
På soc var det brist på resurser. De hyrde in "konslulter" och dessa blev överbelastade med ärenden. De hade ingen chans att hänga med. Allt annat du skriver håller jag med om, dessa personer (BVC-sköterskan, tandläkaren på Folktandvården, dietisten) hade en lagstadgad skyldighet att socanmäla vid misstanke. Det gjorde de inte.
Men vad har det med
skadestånd att göra? Det är helt meningslöst att tvinga t.ex. en socialnämnd eller en Folktandvårdsmottagning att betala skadestånd. Det blir ju inte de personer som har felat som straffas på det sättet, och inte heller deras chef - utan det blir bara mindre resurser till verksamheten, vilket går ut över andra barn i kommunen. Och något tjänstemannaansvar där man kan kräva ut skadestånd av en enskild socialsekreterare, en enskild dietist o.s.v. har vi inte i Sverige. Borde vi kanske ha, men vi har det inte nu. En tandläkare kan i ytterst sällsynta fall dömas till skadestånd för att ha orsakat skada på en patients tänder, men inte för att han inte har reagerat på att ett barn inte kommer på sina bokade kontroller.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nikasi
Dumheter! Självklart ska höga skadestånd dömas ut, allt annat är vidrigt.
Vem ska betala det då, när dessa brottslingar inte har någon förmögenhet, och helt uppenbart aldrig kommer att kunna tjäna några stora pengar? När det gäller just skadeståndens storlek, tycker jag att det är bra att domstolarna är realistiska i Sverige.
Hade de (föräldrarna) varit rika däremot, så hade det varit helt rätt att plocka av dem förmögenheten.