Citat:
Ursprungligen postat av
Skogsvatte
Många känner säkert till att stora delar av frimurarnas ockulta och satanistiska ritualer finns tillgängliga på nätet för den som vet hur man söker, men i detta fall har en av frimurarnas initieringsritualer filmats i sin helhet av en amerikansk undercover-journalist. Den visar bl.a. bisarr, gnostisk symbolism och en skenavrättning.
Del 1:
https://twitter.com/kyleisbased/status/1725177619027533886
Del 2:
https://twitter.com/kyleisbased/status/1725523547467235581
Vad tror panelen?

Frimurarna gillar ju att skryta för omvärlden om sin "kristna grund", samtidigt som ljusskygga ritualer med ockulta inslag, bisarra riter och teatriska "upplevelser" utgör kärnan i verksamheten.
Journalisten kommer att släppa fler delar av inspelningarna de kommande dagarna.
Om tråden ligger fel kan den gärna flyttas till rätt forumavdelning.
Jag såg det där. Skämskudde på. Förstår att de inte vill att saker som detta ska komma ut, även om just den här delen är harmlös.
Läser man vad Jüri Lina skriver om dem så klarnar bilden.
Citat:
Ursprungligen postat av
polox
Det nog främst det svenska systemet som betonar sin kristna grund. Andra frimurargrupper ute i världen är öppna för folk ur alla religioner, bara de tror på ett högsta väsen, som de uttrycker det ("den stora arkitekten").
Många tycker illa om frimurarna och menar att det är en främmande religion, men personligen ser jag dem som ganska harmlösa, de företräder ju bara en låtsasreligion. I sidograderna kan man dock finna en del mer obskyra inriktningar.
De första 10-15 graderna eller kanske tom 20 är ju för leknissarna. Bland dessa grader så handplockas väl folk ut om man ska nå högre grader? Skulle gissa att de som skriver i tråden och bagatelliserar det hela tillhör dessa lägre grader
Citat:
Ursprungligen postat av
pyroclasm
Äh det är rätt så kul, en blandning av lajvande och traditionella värderingar. Samt vänner i livet som finns där på ålderns höst. En bra sak.
Förstår att ni som inte är med är avis.
Hade kunnat komma med i början av 2000-talet, men kände instinktivt att det inte var rätt forum även om ingångsvärden kändes bra. Jag eftersökte på den tiden en ordentlig herrklubb, men precis som relationer - hellre inget än dåligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
pyroclasm
Jag kanske skulle skrivit harmlöst istället för bra. Ja, det är inte för alla. Och ger väldigt få, om några, fördelar i näringslivet till skillnad från vad många tror. Men livet för äldre personer blir lätt ensamt och detta är en väg ur ensamheten. Middagar och pubaftnar med bekanta på regelbunden basis. Det är välkommet för många.
Jaså. Känner en frimurare som berättade för mig att han höll på att projektera för att bygga lägenhetskomplex ute vid sitt gods. Han berättade (sannolikt av misstag) för mig att han skulle på möte med biskopen, landshövdingen och kommunstyrelsens ordförande och att de skulle bestämma om hans planer skulle gå i lås. Kommunstyrelsens ordförande kan jag kanske förstå, men vad i hela fridens namn har biskopen och landshövdingen med saken att göra tror du? För mig var det glasklart att det fixades fördelar i tysthet.
Någon i tråden skrev att det är framgångsrika och kända personer som alla ser upp till som är frimurare och att det skulle vara bevis för att frimureriet är oskyldigt och legitimt. Frågan är snarare om de inte blivit framgångsrika och kända på grund av sitt medlemskap i frimurarna. Jag håller med JFK om slutna sällskap. Medlemskap i slutna sällskap borde diskvalificera en person från att någonsin hålla politiska och offentliga tjänster på en högre nivå.
Om en försvarsadvokat, åklagare och domare alla är ordensbröder, hur säker kan man vara som åtalad att man fått en rättvis dom? Om du deltar i en offentlig upphandling och din konkurrent som är ordensbroder får kontraktet - hur säker kan du vara att frimureriet inte hade ett uns påverkan?
Citat:
Ursprungligen postat av
pyroclasm
Det där kan man välja själv. En del är där för att dricka till, en del för att de älskar organisationslek och andra för att driva business. Men det finns gemensamma ramar man måste ställa upp på, broderskapet oxå kallat. Förenklat alltså. Man kan oxå välja olika i olika tider av sitt liv.
Som en herrklubb så kan jag förstå det, men då behövs det inga bisarra ritualer. Med tanke på all information som finns ute om just frimureriet så får man vara lovligt naiv om man tror att det endast är ett vuxendagis. Antingen det eller en grindvakt.