2023-11-06, 14:48
  #337
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BorgeH
Men det visar sig att vi nordbor är i mindre utsträckning laktosintoleranta än folkgrupper från Afrika och arabländerna samt Asien.

Varför? Jo, naturlig mjölk är en av de större källorna till D-vitamin. De tidiga svenskarna mjölkade sin tamboskap och gav sina barn mjölk.

Laktosintoleranta barn klarar inte denna kost. Mörkhyade barn klarar då inte vintern…

Det blir därför en naturlig selektering av vilka som klarar att bo i vårt land. Inkommande mörkhyade sorterar naturen bort.

Men inte om de åt en massa fisk och annat ifrån havet. Det är ju därför de fortfarande kunde vara mörka.

Atlantiden från Österöd levde före det att kossorna dök upp, och hon kunde ha en sådan färg som resultat av att hennes förfäder kanske sedan länge hade haft längs kusten.

Men visst var laktostolerans bra, och den har funnits här sedan bondestenåldern.
Citera
2023-11-06, 14:50
  #338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maurelius
Menar du uppe vid Murmansk, den enda ostkust jag kan se?
Nej vid Svalbard. Jag skrev fel; menade naturligtvis västkusten.
Citera
2023-11-06, 14:52
  #339
Medlem
Imnshos avatar
Med tanke på hur diskussionen gått i UK om motsvarande serie, bör vi räkna med att vårt land inte heller byggde några murar mot latare latituder i forntiden.

BBC har ju verkligen gått Big Black Cock när det gäller britternas ursprung. Kanske får vi också se våra renjägare springa omkring i bastkjol eller kaftan på tundran i den svenska serien.

Här gäller det att verka inkluderande!
Citera
2023-11-06, 14:53
  #340
Medlem
Julskinkatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rubin22
Det verkar inte som det funnit människor här innan istiden?

"Mattias Jakobsson genetiker vid Uppsala universitet arbetar att kartlägga de tidiga människornas arvsmassa. Hans uppfattning om Sveriges befolkning är att de första pionjärerna kom från söder och bosatte sig i nuvarande Skåne och Bohuslän. Detta hände för mer än 11 000 år sedan. I Sverige finns inga fynd av människokvarlevor från denna tid men fynd i Europa har analyserats. Att döma av deras dna hade de mörk hud och blå ögon. Invandrarna lärde sig snabbt att utnyttja havets resurser. De fiskade och säl och delfiner blev deras byte. När Oslofjorden blev isfri befolkades den norska kusten."

https://sv.wikipedia.org/wiki/Sverige_under_paleolitikum


Det kan mkt väl funnits människor här innan isen men de bodde såklart inte kvar under eller på 3km tjock is... utan flyttade iväg. Beror på hur länge den låg iofs, homo sapiens fanns inte i Europa alls innan 40000 år sen.
Kan ha varit neanderthal. Hursomhelst var det inte afrikaner. Haha

De första människorna efter istiden var mindre afrikanska i sitt dna än senare.
Citera
2023-11-06, 14:54
  #341
Avslutad
Vad är syftet med denna dokumentären? Och vad har vår historia att göra med exempelvis dagens grova våld? Denna sammanfattning borde isåfall passa bättre https://www.youtube.com/watch?v=MlhLcckRF74
Citera
2023-11-06, 14:55
  #342
Medlem
RazorKevlars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pottkusk
De kommer att överbevisa tittarna om att Sverige enbart består av invandrare och så har det ständigt varit de senaste 15 000 åren.
De första invandrarna i Sverige, var mörkhyade och såg ut som mulatter ungefär.
Därför finns det egentligen ingen typisk svensk kultur eller religion, allt är importerat från utlandet.
Summa summarum så finns det inga "ursvenskar" utan bara 10 miljoner invandrare i vårt långa land.
En del invandrare har bott här i generationer och andra kom hit nyligen, men vi är alla lika mycket värda och har alla samma rätt att bli medborgare. Pappa STATEN tar hand om alla och håller ihop nationen och den statligt utformade VÄRDEGRUNDEN är vår gemensamma ideologi.
De som motsätter sig detta är enbart trångsynta och rasistiska (förutom de som nyligen invandrat eftersom de har rätt att vara lite annorlunda).
Nej jag behöver inte följa den serien. Jag kan redan allt det där.
Det är tamejfan hysteriskt, förnekelsen och förintelsen av svensken är total, in med han i köttkvarnen bara. Har aldrig funnits öht och skulle svensken ändå mot förmodan funnits så var svensken ändå bara barbari och skit enl Cirkusnegern och Måna Muslim! Hur fan blev det så här?
Citera
2023-11-06, 14:56
  #343
Medlem
Julskinkatos avatar
En sån här wokefest är ett bevis på SRs politiska slagsida. Som är extrem och går ut på att förneka att det finns svenskar.
Citera
2023-11-06, 14:56
  #344
Medlem
Månsans avatar
Inte fullt så mycket kommunistisk massinvandringspropaganda som väntat i första avsnittet. Larvet om hudfärgen på de första immigranterna kunde dom besparat oss. Varför över huvudtaget ta upp saken och tjata om det i flera minuter? Helt överflödig information grundat på omstridda forskningsresultat.

Dessutom var första avsnittet i barnsligaste laget. Absolut ingenting var nytt. Allt var samma skåpmat som alla redan lärt sig på lågstadiet. Dyr, lyxig och snygg produktion med många drönarfilmer dock. Jag ska ge serien ytterligare en chans eller två.
Citera
2023-11-06, 14:58
  #345
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Men inte om de åt en massa fisk och annat ifrån havet. Det är ju därför de fortfarande kunde vara mörka.

Atlantiden från Österöd levde före det att kossorna dök upp, och hon kunde ha en sådan färg som resultat av att hennes förfäder kanske sedan länge hade haft längs kusten.

Men visst var laktostolerans bra, och den har funnits här sedan bondestenåldern.
Laktostoleransen verkar ha kommit till Skandinavien med trattbägarkulturen vilken främst var centrerad till Falbygden där man än idag kan se dösar som lämnats av denna kultur.

Kulturen finns representerad på andra platser i Skandinavien men Falbygden verkar ha varit någon sorts centralort: https://sv.wikipedia.org/wiki/Trattb%C3%A4garkulturen
Citera
2023-11-06, 14:59
  #346
Medlem
lunarluddes avatar
Om den gjordes på 60-70 talet hade jag sett den men inte idag då svt är så vänster det bara går och islutändan kommer dom bara försköna allting med allt möjligt som inte stämmer.
Citera
2023-11-06, 14:59
  #347
Medlem
Självklart var det invandring som kom till Sverige men
från Afrika var dom inte. Afrikanen utvecklades utifrån en annan människoapa är ny gen forskningsrön.
Även idag har många samer mörk hy.
Så SVT hade inte behövt provocera o kasta in ett gäng Nordafrikaner som skådisar hade varit fine med ett gäng sminkade Norrläningar.
Citera
2023-11-06, 15:00
  #348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grus-Olle
Vad är syftet med denna dokumentären? Och vad har vår historia att göra med exempelvis dagens grova våld? Denna sammanfattning borde isåfall passa bättre https://www.youtube.com/watch?v=MlhLcckRF74
Den ende som gör någon koppling till våld är du.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in