Helt ärligt så är det OMÖJLIGT i praktiken att vinna långsiktigt på felsatta odds som han gör då det krävs att du har tillgång till oändligt många spelkonton hela tiden. Har personen i fråga det är det svin lätt.
Hans snack om "bankroll management" och "bottar" bevisade för mig att han egentligen inte vet ett enda piss om hur branschen fungerar eller hur odds sätts idag. Han kan säkert ha tjänat 150k en månad om han smidigt använt vänner och familjs spelkonton men sättet han satt och letade odds på en Macbook i soffan bevisar för mig att han inte vet ett smack om vad han pratar om.
Först och främst så måste du ha flera SIM-kort och olika mobiltelefoner för så fort oddsleverantör inser att samma spel sätts av samma IP-adress och Mac-adress flera gånger samtidigt som spelaren bara spelar på "dropping odds"/felsatta odds så blir han limiterad på direkten. Det går ej att använda VPN för det märker dom av på direkten också.
Sedan att någon här inne var inne på "sure/arbitrage betting" så ja det fungerar men vill du vinna 100kr per spel samtidigt som du sitter inne på hemsidor med flera tusentalskronor så ja kör på. Dock är det absolut inte det riktiga sharps spelar på.
Tex om du har två lag tex lag a och lag b.
Och du utgår ifrån att du ska spela på två spelbolag. spelbolag x och y.
Du spelar med 1000 kr och fördelar de 500 kr på lag a och 500 kr på lag b. Du spelar via två spelbolag.
Spelbolag x: lag a har en odds på 2,0 dvs vinner lag a så vinner du 500*2,0 = 1000 kr
oddsen är 2,0 här och sannolikheten är 1/2,0=0,5 dvs 50% chans
Spelbolag y: lag b har en odds på 2,2 dvs vinner lag b så vinner du 500*2,2= 1100 kr
oddsen är 2,2 här och sannolikheten är 1/2,2= 45 dvs 45%
så om lag a vinner så får du dina pengar tillbaks dvs 1000 kr
om lag b vinner så tjänar du pengar och får en vinst på 100 kr riskfritt. Pag 1100-1000=100
Varför funkar det ?
Jo för att den sammanlagda oddsen är 50%+45%=95% och alltså mindre än 1 eller 100%.
De flesta spelbolag har en sammanlagd odds som är större än 100%! hur kan något ha en större sannolikhet än 100%? det finns inte utan % utöver 100% är spelbolagens vinst.
Och på samma sätt om sammanlagda oddsen är mindre än 100% så är skillnaden där din vinst.
Man använder sig av samma sak som det som sker i arbitrage principen.
Varför killen använder bot. Jo för att han ska slippa skanna olika spelbolag och deras odds. Palla göra det manuellt. Han hyrde säkert en programmerare från fiver.
Han använder sig av paysafecard för att kanske göra anonyma insättningar? Eftersom om bolagen får reda på denna "felprissättning" men de egentligen inte en felprissättning utan feloddssättning.
De kommer att antigen banna en eller så kommer de att göra så att du endast kan betta en liten summa tex om du kunde betta innan 10000kr så kommer du nu kunna betta 100 kr för samma scenario. De kan göra detta eftersom de är registrerade i offshore och har andra rättsregler som gynnar dem. Spelbolagen är ute efter att göra själva vinsten och de behöver cocksuckers som förlorar.
Han pratar om varians och avvikelser. Du kan skita i det där eftersom oavsett vilken lag som vinner så får du dina cash tillbaks eller så vinner du pengar.
Hahaha du vet inte vad du snackar om gubben. Arbitrage kommer MAX göra dig 10% i vinst samtidigt som du kommer få in 10k kanske max på spelet. 1000kr i vinst då samtidigt som det inte kommer dyka upp mer än 3-4 såna här spel i veckan gör det nästan mer värt att gå och extra-knäcka på donken istället.
Vad snackar du om paysafecards och skit? Det är oddsleverantörer som Sbtech, Kambi, Bet365 samt dom asiatiska bolagen som sätter oddsen inte spelbolagen dom skiter i vart du satt in pengarna ifrån.
Och sist men inte minst ja såklart spelbolagen är ute för att göra pengar? Tror du att dom sysslar med välgörenhet? Är du sharp nog kan du spela på Pinnacle där du aldrig kommer att bli limiterad.
Hört att man kan betta på låga odds som bör vara högre för att sedan tjäna in på arbitrage när det ändras, dvs man stänger spelet och cashar ut när ändringen skett.
Låter lätt i teorin, kanske svårt i praktiken.
But i dunno, not a numbers guy B.
bolaget limiterar dig sjukt fort om du cashar ut + ofta.
Ja nu efter det är över var det ju så... Men vad som verkligen var ett mediokert bet i förväg var att lägga säg 10000 spänn på fury för att vinna en 500ing, i en fight som man nog kan argumentera för att ngannou vann.
Tror ingen som la ett "säkert bet" på Gypsy king såg på den fighten med lugn och ro iaf
Om du backtrackar Världsmästare mot utmanare så kommer du se det krävs mer än att "slå" mästaren på poäng.
Finns ju ett talesätt som säger att ^om det låter för bra för att vara sant så är det antagligen det^
Om han nu tjänade 150 000 kr i månaden på detta skulle han knappast vädra detta i tv och försöka få andra att börja tjäna pengar på samma sätt, vad har han att tjäna på det? Lite liknande som investeringsannonser där någon som tjänat massor på binära optioner och nu ska hjälpa än att tjäna lika mycket helt gratis.
Jag tror definitivt att denna snubbe är duktig o tjänar lite cash men att han smittar 150 k varje månad kontinuerligt har jag väldigt svårt att tro på.
Det handlar väl snarare om att spela på samma match och samma speltyp, fast på två olika bettingsidor.
Hittar jag en spelform som endast kan ha två olika utfall, och jag kan få spelet till över 2,0 gånger pengarna på vardera spelsida, så är jag garanterad en vinst.
Exakt. Han letar arbitrage via bottar.
En tennis match där oddsen är högre på ena betting sidan än den andra. Garanterar vinst.
Dock blir han avstängd ifall summorna är höga. Han kör garanterat scalping metoden
Hade jag varit en som bettat på sport hade jag satt pengar på ngannou förra helgen. Sa det på ett annat forum men... Tyckte oddsen var helt galet satta, hade tippat det skulle bli runt -300 men det var på -2000 på fury som favorit. Över +1000 underdog på Francis ngannou.
Nu vann fury på split decision med en poäng på sista domarkortet så hade förlorat pengarna ändå men .. jämt som tusan var det, hade verkligen kunnat gå åt vilket håll som helst.
Nästa möte kommer inte ha såna tokigt ojämna odds...
Stämmer. Även bettinggruppen postade om detta på Telegram där en ringa insats av 1000 sek hade gett dig 9000 sek rakt ner i fickan.
Finns ju ett talesätt som säger att ^om det låter för bra för att vara sant så är det antagligen det^
Om han nu tjänade 150 000 kr i månaden på detta skulle han knappast vädra detta i tv och försöka få andra att börja tjäna pengar på samma sätt, vad har han att tjäna på det? Lite liknande som investeringsannonser där någon som tjänat massor på binära optioner och nu ska hjälpa än att tjäna lika mycket helt gratis.
Jag tror definitivt att denna snubbe är duktig o tjänar lite cash men att han smittar 150 k varje månad kontinuerligt har jag väldigt svårt att tro på.
Ja, det är lite som att skjuta sig i foten. Men han fick vara med i TV och kanske fick 25" för besväret. En annan tagning på det hela är att någon ville lyfta fram det där i ljuset så att politrukerna kan stoppa det med någon lag. Vi kan aldrig veta riktigt.
Jag känner att man nog kan nog tjäna på sport betting om man undviker lagsporter och zoomar in på en sport. Finns för många mekanismer som kan gå fel på lagsporter.
Det är helt irrelevant om det är lagsport eller ej. Han tittar bara på siffror och inget på vilka spelare som startar för varje lag etc.