2023-10-20, 11:57
  #1225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Periodic
Sunt förnuft och därtill såväl bevis som historia säger att den här insamlingen är gjord på, minst sagt, tvivelaktiga grunder. Och ändå sitter du här i någon form av affekt och försöker få folk att tro annorlunda.

Fram med en film på olyckan, en artikel i Thailändsk media, ett uttalande från sjukhus etc eller låt det vara. Du övertygar ingen som har just sunt förnuft genom att sitta och sprida dynga.


Jag svarade på att du ansåg att familjen måste sälja av sina saker innan de startar en insamling. Läsförståelsen är som sagt väldigt låg i denna tråd.

Om insamlingen är startad på falska grunder är en helt annan sak, du blandar ihop äpplen och päron. Om insamlingen är falsk så kommer det fram när GFM granskat ärendet då den är anmäld av många. Jag har sagt ett flertal gånger att något inte stämmer med hela historien, däremot så håller jag inte med om hur många användare ser info i tråden som bevis och springer iväg med det som sanning och kräver att familjen ska lägga fram bevis exakt när de kräver det.

Jag utgår från att jag kommer få ett goddag yxskaft-svar från dig så jag kommer inte lägga mer energi på att bemöta. Jag har sagt mitt och att diskutera på den här nivån ger mig huvudvärk.
Citera
2023-10-20, 11:58
  #1226
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
Det är för många röda flaggor kring deras förflutna, deras story och deras agerande.

Vad vi vet (källor: offentliga uppgifter, domar, bevis från deras sociala medier, hemnet):
- De har begått både folkbokförings- och skattebrott. Utvandrad men skriven i Sverige.
Vilka är DE (pluralis)? Hela familjen är skrivna på de bostäder/fastigheter de faktiskt bor i. Alla utom Felicia. Alla betalar dessutom sin skatt Sverige. Alla utom Felicia. Så jag undrar vilka är DE?

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Felicia är dömd för narkotikabrott
Hon är delgiven ett strafföreläggande för 3 år sedan för innehav av 2 g marijuana samt 2 g hasch, det har väl fasiken halva populationen av Östermalms snorungar också blivit. Dvs RINGA Norkotikabrott. No biggie. Bötern på 5k verkar dessutom vara betald. Vad har detta ens med insamlingen att göra?

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Felicia har blivit stämd av Collector Bank, och förlorat det ärendet. Hon är skyldig dem 40,000 SEK. Detta skedde i Juni i år.
- Felicia har totalt över 300,000 SEK i skulder som Kronofogden försöker komma åt
Stämmer, skulden till KF uppgår till ca 380.000 kr. Det är väl en av anledningarna till att de behöver en crowdfunding för att finasiera sjukvård/hemtransport. Bruden är ju helt pank.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Hon är ihop med en känd och dömd bedragare från Norge som heter Carl Aksel Jansen
Troligen, ingen som har verifierat det. Vad har det med insamlingen att göra?

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Familjen har ett flertal bilar/fordon, villa för över 6 miljoner, flertal tävlingshästar. Men inte råd att betala försäkring eller hennes skulder
VEM säljer bostäder, hästar, bilar över dagen i dagsläget? Läser du ens vanliga nyheter? Varför skulle morbror betala sin systerdotters skulder? Hon är myndig och hennes krav från kronis skickas knappast hem till hennes morbror med bifogat betalningskrav, är du helt dum i huvudet? Anser du att morbror ska slanta KFM innan mamman får starta en crowdfunding för Felicia eller vart är det du vill komma med det här? Hur skulle de ens kunna veta att hon inte ens hade en försäkring, troligen fattade inte ens Felicia själv att det var megaknas.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- De försöker samla in hela summan för sjukhusvistelse/flyg
Ja, det kan tyckas lite märkligt att de inte någonstans lyckats kommunicera att de själva är medfinansiärer. Här skulle man vilja se lite mer info.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- De har fått in hundratusentals kronor på deras privata Swish
Detta verkar också stämma som en del av crowdfundingen.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Hon har utfört kosmetiska ingrepp tidigare och jobbar med porr (OnlyFans)
Vad har det med insamlingen att göra? Plastpattarna verkar ha åkt in för många år sedan och porren verkar även den pågått i några år. Men vad skulle familjen gjort? Lagt upp bilder på hennes tatuerade fitta och bett om pengar till sjukvård/hemtransport? Är du helt dum i huvudet? Ärligt talat tror jag inte familjen ens känner till vidden av Felicias destruktiva liv, hade de gjort det tror jag nog att de hade agerat lite annorlunda och varit lite "smidigare". Framför allt sett till att stänga ned varenda konto hon haft på Insta/OF/Pornhub. Ingen familj med självbevarelsdrift utsätter sig själva för allt vad det innebär.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Thailändsk media har inte rapporterat någonting om denna påstådda olycka
Stämmer så vitt även jag kunnat googla fram.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Den enda informationen vi har om "olyckan" kommer direkt från familjen Cedergren
Stämmer.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Mailkonversationer med både polis och sjukhus i Thailand bekräftar att ingen hört talas om någon sådan olycka.
Det där får man nog ta med en nypa salt.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
- Det har inte regnat de dagarna i Koh Samui, vilket skulle vara en av orsakerna till "olyckan"
Det verkar stämma.

Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
Vad vi (jag) bett familjen göra:
- Visa bild på Felicia i sjukhuset, eller på hennes skador
- Visa pappren från sjukhuset, som tydligt visar orsak för sjukhusvistelsen
- Redovisa kvitton och vart pengarna gått

De har hittills bara kommit med snyfthistorier, bortförklaringar, förolämpningar och bilder som inte bevisar någonting.
Slutligen, du verkar gilla att ringa och mejla. Famljen är ju på svenska mark så varför slår du dem inte bara en signal och reder ut det som skaver hos dig om det är så bråttom?
Alla vet ju vilka personerna ör och vart de bor. Alla de inblandade (utom Felicia) har vanliga svennebananliv med vanliga jobb, det är ju knappast så att de kommer att komma undan. Vi snackar ju inte kurdiska rävar eller jordgubbar här. Jag ser det som en självklarhet att har man fått en miljon kronor av snälla givmilda människor så återkopplar man antingen via GFM, media eller i sina sociala kanaler hur man disponerat det generösa bidraget och uppdaterar vad som hänt Felicia och kanske berättar lite om hennes skador och läkninsprocessen. De eventuella belopp som blivit över tycker jag familjen ska lägga på terapi för Felicia så hon får bukt med sitt destruktiva liv och hittar till en bättre plats i livet.
__________________
Senast redigerad av Shilohoha 2023-10-20 kl. 12:20.
Citera
2023-10-20, 12:02
  #1227
Medlem
Har det varit några större förseningar på flygen vederbörande har tagit hem, det hör inte direkt till standard rutinerna och lasta ombord ett mindre sjukhus på flygplanet och måste utan tvekan fördröjt starterna.

Det går inte att förbereda något heller då hon måste ligga där hon ligger, tror inte man kan flytta runt en person som knappt man visste kunde åka hem dagar innan.
Citera
2023-10-20, 12:03
  #1228
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skottland11
Flera inlägg har bemött dig om att du ska LUGNA NER DIG gällande bevisning men du bara upprepar samma info och krav hela tiden. Jag klistrar in inlägg jag skrivit då du inte bemöter kritiken du får gällande detta:

"Jag tycker att det är konstig att du med flera tycker att familjen har skyldigheter mot människor som anonymt anklagar dem för saker på nätet. Jag skulle aldrig vika mig för en tråd på Flashback som KRÄVER att jag ska fram med bevis. Hybris kallas det och jag tappar den första respekten jag hade när jag läste dina första inlägg.

Om jag har ett barn som ligger svårt sjuk i ett annat land så är det sista jag skulle tänka på vara att svara snorungar på Flashback. Ja, precis så skulle jag tänka om denna tråd i den situationen. Aldrig någonsin skulle jag bli mobbad till att bevisa saker för främlingar på nätet.

Däremot skulle jag visa det för släkt och vänner som frågar. Expressen om de vill verifiera, GFM om de vill verifiera. Men aldrig till någon som håller på som du gör. Familjen har NOLL skyldighet att bevisa något till dig.

Så lägg ner den attityden och fokusera på att granska det du tycker är konstigt. Det är absolut värt att göra, det här andra är bara ett drev där folk verkat tappat sans i hur man granskar och lägger fram åsikter på ett vettigt sätt."

Annat inlägg:
"Jag utgår från att de kommer med en uppdatering kring det hela när de väl kommit hem och landat både bokstavligt och på andra sätt. Det är inte prio att göra det mitt under pågående kris. Och att de gjort uppföljning i media ligger i sakens natur då de använt media för att få uppmärksamhet. Men sen tycker jag också att det är rimligt att de faktiskt visar var pengarna gått så att inte det som blir över går till Felicias skulder."

Man kan nämligen både tycka att infon de gett kring händelseförloppet inte stämmer samtidigt som man inser att familjens prio är att få hem Felicia, inte lägga fram bevis till dig. Att Felicia skulle vara oskadd tror jag inte en sekund på. Sanningen kommer komma fram, du med flera får faktiskt lugna er lite.

Om man har tid att skapa tiggarkonto och gå ut i media - och skriva om att folk är elaka som undrar över vart 1 miljon kronor i donerade pengar tagit vägen - ja då har man rimligen också tid att snabbt uppdatera fakta.
Citera
2023-10-20, 12:05
  #1229
Medlem
headkeepers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shilohoha
Vilka är DE (pluralis)? Hela familjen är skrivna på de bostäder/fastigheter de faktiskt bor i. Alla utom Felicia. Alla betalar dessutom sin skatt Sverige. Alla utom Felicia. Så jag undrar vilka är DE?


Hon är delgiven ett strafföreläggande för 3 år sedan för innehav av 2 g marijuana samt 2 g hasch, det har väl fasiken halva populationen av Östermalms snorungar också blivit. Dvs RINGA Norkotikabrott. No biggie. Bötern på 5k verkar dessutom vara betald. Vad har detta ens med insamlingen att göra?


Stämmer, skulden till KF uppgår till ca 380.000 kr. Det är väl en av anledningarna till att de behöver en crowdfunding för att finasiera sjukvård/hemtransport. Bruden är ju helt pank.


Troligen, ingen som har verifierat det. Vad har det med insamlingen att göra?


VEM säljer bostäder, hästar, bilar över dagen i dagenläget? Läser du ens vanliga nyheter? Varför skulle morbror betala sin systerdotters skulder? Hon är myndig och hennes krav från kronis skickas knappast hem till hennes morbror med bifogat betalningskrav, är du helt dum i huvudet? Anser du att morbror ska slanta KFM innan mamman får starta en crowdfunding för Felicia eller vart är det du vill komma med det här? Hur skulle de ens kunna veta att hon inte ens hade en försökring, troligen fattade inte ens Felicia själv att det var megaknas.


Ja, det kan tyckas lite märkligt att de inte någonstans lyckats kommunicera att de själva är medfinansiärer. Här skulle man vilja se lite mer info.


Detta verkar också stämma som en del av crowdfundingen.


Vad har det med insamlingen att göra? Plastpattarna verkar ha åkt in för många år sedan och porren verkar även den pågått i några år. Men vad skulle familjen gjort? Lagt upp bilder på hennes tatuerade fitta och bett om pengar till sjukvård/hemtransport? Är du helt dum i huvudet? Ärligt talat tror jag inte familjen ens känner till vidden av Felicias destruktiva liv, hade de gjort det tror jag nog att de hade agerat lite annorlunda och varit lite "smidigare". Framför allt sett till att stänga ned varenda konto hon haft på Insta/OF/Pornhub. Ingen familj med självbevarelsdrift utsätter sig själva för allt vad det innebär.


Stämmer så vitt även jag kunnat googla fram.


Stämmer.


Det där får man nog ta med en nypa salt.


Det verkar stämma.


Slutligen, du verkar gilla att ringa och mejla. Famljen är ju på svenska mark så varför slår du dem inte bara en signal och reder ut det som skaver hos dig om det är så bråttom?
Alla vet ju vilka personerna ör och vart de bor. Alla de inblandade (utom Felicia) har vanliga svennebananliv med vanliga jobb, det är ju knappast så att de kommer att komma undan. Vi snackar ju inte kurdiska rävar eller jordgubbar här. Jag ser det som en självklarhet att har man fått en miljon kronor av snälla givmilda människor så återkopplar man antingen via GFM, media eller i sina sociala kanaler hur man disponerat det generösa bidraget och uppdaterar vad som hänt Felicia och kanske berättar lite om hennes skador och läkninsprocessen. De eventuella belopp som blivit över tycker jag familjen ska lägga på terapi för Felicia så hon får bukt med sitt destruktiva liv och hittar till en bättre plats i livet.

Du tycker inte det är kriminellt eller på något sätt ohederligt att ljuga om olyckan för att hästkompisar och okända med varmt hjärta ska skänka pengar?
Citera
2023-10-20, 12:05
  #1230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Om man har tid att skapa tiggarkonto och gå ut i media - och skriva om att folk är elaka som undrar över vart 1 miljon kronor i donerade pengar tagit vägen - ja då har man rimligen också tid att snabbt uppdatera fakta.

Där har du en poäng och det är ju här de har faljerat totalt. De har gjort alla fel man bara kan göra när det gäller kommunikation vid en krishantering
Citera
2023-10-20, 12:07
  #1231
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av headkeeper
Du tycker inte det är kriminellt eller på något sätt ohederligt att ljuga om olyckan för att hästkompisar och okända med varmt hjärta ska skänka pengar?

Än så länge är det faktiskt ingen här inne som VET vad som har hänt Felicia. Det återstår att se vad som framkommer den närmaste veckan. Är hela olyckan påhittad så håller jag med dig, då är det bedrägeri och ska hanteras därefter.
Citera
2023-10-20, 12:07
  #1232
Medlem
Jag kan ha varit lite snabb med att se detta som ett bedrägeri. Jag ber om ursäkt för det isåfall.

Det känns för tillfället lite för rörigt för att bilda sig en uppfattning om vad som hänt.

Om det är ett bedrägeri eller inte vet jag ej.
Citera
2023-10-20, 12:23
  #1233
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OscarOrso
Det går jättebra att kontakta Arlanda eller Thai Airways och höra huruvida den flighten hade en IVA-transport. Är inga skyddade uppgifter och jag har redan fått det dementerat av Arlanda / Swedavia.

Hittar inget telefonnummer som går fram till Thai Airways men känns som det inte riktigt behövs.

Thai har ingen egen personal/handling på Arlanda. Det är SAS Groundhandling som sköter detta
Deras rampagent/redcap som hade hand om TG flighten i morse har lista på alla som behöver assistans
eller annat.
Citera
2023-10-20, 12:26
  #1234
Medlem
Kan bekräfta att den här tjejen va med på TG960 som landade på Arlanda imorse. Längst bak i en Airbus 350-900. Liggande sjuktransport med all möjlig utrustning inkopplad. Hade ett team på två thailändska läkare med sig. Dom va ca 10 st för att få ombord henne. När vi kom till Arlanda så hämtades hon av en stor ambulanstransport direkt från planet.
Citera
2023-10-20, 12:27
  #1235
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Shilohoha
Äntligen börjar familjen agera på det sätt de skulle gjort från allra första början med att uppdatera sin insamling med lite anekdoter, bilder etc Hade de gjort det från allra första början istället får att lägga locket på tror jag att mångt och mycket hade flygit under radarn.



KS läcker som ett såll, Felicia har ju inte direkt en diskret look med alla tatureingar så det räcker att släntra in på IVA för att få koll. Ingen journal-läsning kommer behövas av icke auktoriserad personal.

eller magnetröntgen, lär väl vara första dom gör när hon kommer in.
Huddinge eller Solna ?
Citera
2023-10-20, 12:27
  #1236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
Allting jag listat är sant och bekräftat. Vad stämmer inte? Vi pratar om offentliga uppgifter, domar, och bevismaterial som finns ute just nu på deras sociala medier.

Du framstår som en jubelidiot just nu. Menar du att domar och offentliga uppgifter inte är sanna?

Helt ärligt. Varför skulle sjukhus och polis dela med sig om uppgifter till en random svenne i Sverige? Du måste ju förstå att de inte berättar ett skit.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in