2023-10-17, 06:52
  #1837
Medlem
solstrålars avatar
Hur kan man ha 5000 poliser på detta men inte hitta en stor svart terroristneger i orange väst på skoter med en ak47?

Är belgisk polis ännu sämre än svensk? Är det ens fysiskt möjligt för övrigt?
Citera
2023-10-17, 06:52
  #1838
Medlem
Helv_te halva skallen borta och en gul tröja under.
Citera
2023-10-17, 06:52
  #1839
Medlem
guderis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zvazi
Tack vare dessa koranbränningar! Jag hoppas att det var jävla värt. Om Sverige fortsätt tillåt koranbränningar efter detta. vi har inte lärt oss någonting.

"Men men det är yttrandefrihet" Människoliv är viktigare.

Det var nog bland det dummaste jag hört. Hur många människor världen runt tror du fått offra sitt liv för att få ha yttrandefrihet?

Att det finns idioter som resonerar som dig i Sverige 2023 är fan skrämmande.
Citera
2023-10-17, 06:52
  #1840
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
De flesta dör ju inte av terror.

Problem är ju att situationen som du beskriver är självvalt och verkar vara det som folk vill ha. Man kan inte bygga ett samhälle på en sådan grund och det råder därför kaos och brist på ordning.

Det är oroande för de som vill något annat och till slut behöver man underkasta sig terror helt för att inte dö eller riskera att åka illa ut även i absoluta tal räknat.

Jag känner mig inte det minsta trygg längre. Jag är rent ut sagt rädd. Det känns som det bara är en tidsfråga innan det händer något nytt. Även om polisen får tag i denna gärningsman finns det garanterat tusentals och åter tusentals som är kapabla att göra samma sak. I Europa och i Sverige. Vi är som sitting ducks allihopa och vare sig polisen eller militären kan skydda oss. Stefan Löfvens konstaterande att vi varit naiva har nog aldrig varit mer aktuellt än vad det är just nu.
Citera
2023-10-17, 06:52
  #1841
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zvazi
Tack vare dessa koranbränningar! Jag hoppas att det var jävla värt. Om Sverige fortsätt tillåt koranbränningar efter detta. vi har inte lärt oss någonting.

"Men men det är yttrandefrihet" Människoliv är viktigare.
Många historielösa här inne...

Det förtryck som rådde innan vi fick vår yttrandefrihet och jämlikhet var också farligt och dödligt. Folk hade knappt några rättigheter, såvida de inte hade pengar, vapen i hand, eller kände rätt personer. Det vill säga exakt som det är i Afrika och Mellanöstern än idag, klanvälde och den starkes rätt.

Vi gjorde en transformation från ett medeltida samhälle till ett modernt. Islam har inte gjort den resan ännu och vill inte eftersom ideologin bygger på underkastelse, inte frihet.

Ska vi verkligen tillbaka in i det svarta hålet?
Citera
2023-10-17, 06:52
  #1842
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Boibuss
Nu står Reinfeldt i nyhetssändning och lipar över det inträffade.

Det är han som bär HELA ansvaret för det som hänt.

Absurt att det är två av hans
supportrar så som varande sveriges fotbollsgeneral som fått betala för hans öppna hjärta.
Ännu absurdare om det visar sig att de mördade är mussebabbar i blå-gula tröjor.

Var kan man se Reinfeldt?
Citera
2023-10-17, 06:53
  #1843
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Helt klar muslimorganisationer o "öppna era hjärtan" idioternas fel.

Muslimska organisationer o deras nazistideologi borde förbjudas då det handlar om att hetsa mot ickemuslimer.

100% fakta är detta.

Ska förbjudas omgående och passar inte våra svenska lagar så är det bara för dom att åka hem till Mellanöstern. Vi vill inte ha dom i Sverige ändå.
Citera
2023-10-17, 06:53
  #1844
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Och det verkar snarare vara just det som motiverat gärningsmannen.

Hur i helvete kan man tillåta svenska muslimer att uppvigla mot Sverige? De borde sparkas ut med huvudet före.

Har du inte fattat att muslimer hatar Sverige och svenskar?. Spelar ingen roll vad väst gör för dom, deras mål är att utrota oss precis som sina minoriteter i deras hemländer. Därför de viftar med sina flaggor från länder de flytt från. Tar man fram en svensk flagga så är man rasist, deras kultur är exotisk, varm och fin fastän de skiter i mänskliga rättigheter.
Citera
2023-10-17, 06:53
  #1845
Medlem
Ni kan väl snälla åtminstone varna innan ni slänger ur er länkar med de mördade, ser ju ut som de kört huvudet i en vedklyv.

Än hellre så för anhöriga dela inte det. Men det är väl inte jag som ska säga det till folk.
Citera
2023-10-17, 06:53
  #1846
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Boibuss
Nu står Reinfeldt i nyhetssändning och lipar över det inträffade.

Det är han som bär HELA ansvaret för det som hänt.

Absurt att det är två av hans
supportrar så som varande sveriges fotbollsgeneral som fått betala för hans öppna hjärta.
Ännu absurdare om det visar sig att de mördade är mussebabbar i blå-gula tröjor.

Fan, vad komisk! Mannen som har öppnat panadoras ask över Sverige med en über liberal asyl och invandringspolitik, sitter och gråter ut tv soffan att det var hemskt att Svenska dog. Pyromanen får lavja brandman.
Citera
2023-10-17, 06:53
  #1847
Avslutad
(Publicerat idag kl 06.20)

Intensiv jakt på gärningsmannen.
Det är en 45-årig man från Tunisien som beskriver sig som IS-jihadist som har tagit på
sig dådet där två personer som uppges vara svenskar sköts ihjäl i ett misstänkt terrordåd under
måndagskvällen.
Ekots Brysselkorrespondent Andreas Liljeheden säger att mannen varit känd som radikaliserad
av belgiska myndigheter och varit anklagad för terrorism i Tunisien tidigare.

Just nu pågår en intensiv jakt efter den misstänkte gärningsmannen som fortfarande är på fri fot.
https://sverigesradio.se/artikel/ekots-korrespondent-intensiv-jakt-pa-garningsmannen

Rent åt fanders minst sagt.
Citera
2023-10-17, 06:53
  #1848
Avstängd
PrippsFats avatar
En sak har ju denna tråd gemensamt med många andra trådar här, och det är att islam är en varböld på jordens kropp.

Var i hela friden hittar de allt sitt hat? Och hur kan människor skylla undan detta hat med:
Det är inte alla muslimer som dödar?
Den gängen kunde ju försvarat nazister med att:
Det är inte alla nazister som dödar.

Finns inte ett land på jorden som muslimerna nu inte gjort terrordåd på. Skall väl vara Tonga i så fall.

Islam är verkligen jordens varböld.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in