2023-10-15, 06:18
  #16549
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
...Israelfalangen här som anser att barnen i Gaza måste betala priset för blodshämnden och någonstans förtjänar det. Det är dumheter naturligtvis...

Det finns ingen som menar det du skriver.

Du diskuterar alltid oärligt, och det är dumheter förstås, det du sysslar med.
Citera
2023-10-15, 06:19
  #16550
Medlem
snooper123s avatar
Vart kommer alla Palestinska flyktingar fly till?
Citera
2023-10-15, 06:29
  #16551
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snooper123
Vart kommer alla Palestinska flyktingar fly till?

Mkt oklart. Egypten verkar inte vilja ha dem.
Och inget annat närliggande land heller.
Och Hamas har överhuvudtaget inte prisat in folkets säkerhet i scenariot de själva skapat. Det är totalt kaos.

Ryggmärgsreflexen säger åt folk att skälla på Israel. Att Hamas har huvudansvar för Gazaborna mitt under brinnande krig, verkar förvånansvärt många ha svårt att fatta.

Hamas anfaller fortfarande Israel med raketer.

Ledarna för Hamas verkar fö sitta och dricka te i Iran och Qatar, på tryggt avstånd från kaoset de skapat.

Fina människor.
Citera
2023-10-15, 06:31
  #16552
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Jenkins
Du verkar ha rätt kass koll på historia du. Dom kan inte rå för det? För det första så började sionisterna underköpa massa mark och bredde ut en massa kibbutzer i en form av kolonialisering...

Gud vad hemskt, en jude köper mark.

Så kan vi ju inte ha det.

Vilka sålde då denna mark?

Jo det var palestinier och palestinska ledare.
Citera
2023-10-15, 06:31
  #16553
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
95-årige judiske krutgubben Ezra Yachin, en sann pionjär och hjälte inom sioniströrelsen, har mönstrats in av IDF som inspirationskälla för de yngre. Yahin var med redan 1948 i paramilitära Lehi och deltog massakern på byborna i palestinska Deir Yassin.

Nu uppmanar Ezra yngre IDF-soldater att "Utplåna minnet av dem. Utrota dem, deras mödrar och barn. Dessa djur kan inte låtas leva vidare."

https://www.reddit.com/r/Palestine/comments/177axlu/these_animals_can_no_longer_live_ezra_yachin_a/?rdt=38729

En prima förebild för Israels unga!

Vilka är "dem" han syftar på? kan det vara Hamas han menar men som du valt att ignorera?
Citera
2023-10-15, 06:32
  #16554
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Här är problemet. Ja Israel har sagt vart de skall akta sig i Gaza för att Israel komme bomba. Men problemet är att israel ljugit och lurpassat på flyende palestinier i Gaza som lyssnat på Israel vart de skall fly. Nu litar de inte på informationen.
Det är mycket svårt att få ut bilder från gaza då Israel stängt av ström mm men några har lyckats och visar på sprängda lastbilar fylda med flyende personer.

Har du en oberoende källa?
Citera
2023-10-15, 06:33
  #16555
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Det kanske beror på att BNP per capita är lite högre på de platserna och att det inte faller bomber som de måste fly från.

Märkligt hur Israelerna lyckas trots ständig beskjutning från Hamas raketer.
Citera
2023-10-15, 06:34
  #16556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snooper123
Vart kommer alla Palestinska flyktingar fly till?
I dagsläget troligen ingen som vet. De muslimska länder i närområdet till Gaza vill inte ta i palestinier med tång, de ses som muslimernas zigenare av värsta sorten, vart de än kommer så blir det konflikter och problem. Bara att se hur närmsta grannen Egypten i söder vägrar att öppna gränsen. 2007 när palestinierna valde Hamas till makten byggde Egypten staket både ovan och under mark längs gränsen, säger en hel del om du frågar mig.
Sen kan man tycka att en korridor till Iran ju skulle vara lämplig då Iran troligen hejat och manar på Hamas till attacken i lördags, så de borde nu ta på sig den humanitära biten, men ärligt talat så har även Iran knullat palestinierna i röven och enbart utnyttjat dem för att jävlas med juden, nu skiter de i Palestina och palestinierna.
Citera
2023-10-15, 06:44
  #16557
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vansterLeft
Jag hittar inga ursäkter för dem! De har all rättighet att skydda sitt land och sitt folk. Samma påstående som Isrealvänner använder sig av här i tråden. Runt Gaza alla dessa är bosättningar, de ockuperar vårt land. En stor del av flyktingar som är i Gaza är egentligen från de byr/stader som är runt Gaza. De är bara några meter från sitt land, men ser att andra bor och trivs där. Vad skulle du ha gjort? Du ser ditt land ockuperad och främlingar rånar dina förmåner och du bor i fattigdom och de till och med blockerar dig, förhindrar dig från livet enklaste saker, som el och mat. Skulle de betrakta dessa människor civila?
Men som sagt, vi har en religon och följer vår religions regel. Vi dödar inga barn eller oskydliga människor. Trots det är extremt svårt för mig att definierar vad är oskydlig i detta fall egentligen.

Ifall man dödat barn, jag och alla andra palestinier beklagar detta för mkt! Barn är alltid oskyldiga!

Men har du sett länken där Hamassoldater släpper en judiska kvinna med sina två barn?

75 år.

Du fattar väl att alla andra har släppt det där?

Det är bara palestinierna som förvägras nytt liv i grannskapet. Egypten och de andra länderna har satt en kniv i ryggen på dem.

I Europa flyttades långt mer än 10 miljoner efter kriget, men väldigt få bryr sig. Tyskland vill inte ha Königsberg. Finland vill inte ha Viborg, och Polen vill inte ha Lvov.

Ni är de enda som tror att man får ett bra liv genom att tänka på 40-talet.
Citera
2023-10-15, 06:47
  #16558
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hanenhen
Vad svamlar du om???? " Inget val"..????

Israel har totalt ockuperat mark från FYRA länder i mellanöstern!...

Vilka länder är det?
Citera
2023-10-15, 06:53
  #16559
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Vilka länder är det?
Hen syftar på sexdagarskriget och vad som hände.
Citera
2023-10-15, 06:55
  #16560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
Muslimer förstår inte konsekvenstänk. De tror de kan göra vad som helst och icke-muslimerna kommer bara acceptera det. Vilket de inte har haft fel i tills de beslöt sig för att utföra terror mot Judarna. De är inte lika veka och cuckiga som västvärlden.
Ligger mycket i det du skriver. USA ville inte hämnas på Saudierna för twin towers. Hade Israel varit dom som utsattes på samma sätt hade dom inte varit lika flata
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in