Citat:
Ursprungligen postat av
SunTzu
För 10 år sen tror jag att du hade haft rätt, men dom här kidsen är för unga för att komma ihåg The Game eller PUA överhuvudtaget tror jag. Men det har absolut haft en inverkan på klimatet, mera skiten som kom efter The Game mer än själva the game tror jag dock.
Ja det var alla olika PUAs och den här Stephan Moleyneu jag menade, nu lever de här "sanningarna" sitt eget liv.
Incel är en pejorativ term som används politiskt och onödig att slänga sig med. Även att blanda in hudfärg. Men ska vi tala om det så är vita underrepresenterade i våldsbrott.
Ont.
Idag finns många orsaker till att hamna utanför parbildning, att man hamnat där gör en inte våldsam, det är ofta kombinationen och en kompenserande narcissism som gör att folk tar till våld som en slags skev upprättelse.