Citat:
Ursprungligen postat av
caca
Gör ny anmälan på skatteverkets sida, logga in på mina sidor/folkbokförda på adress.
För den andra, maila försäkringskassan om du tror de har bostadsbidrag och fuskar obs båda personerna, gärna pers nr, adresser till där den andra skriven, polisanmäl, händer nog inget men de kanske letar efter person, maila kommun om de bor där tillsammans, ev har de försörjningsstöd eller bidrag på andra lägenheten. Maila Skatteverket om andrahandsuthyrning då person bor på x på pappret men sen 4 år bott här.
Gjorde en ny anmälan igår på mina sidor.
Tar man sedan personen jag anmält, bor granne, har pratat med hen tidigare, ställt frågan varför hen inte är folkbokförd på adressen? får vi till svar att hen bara hjälper personen som hen bor hos. fråga varför har du kvar hyresrätten och är skriven där och inte här, det är för jag inte vill bli av med hyresrätten.
Paret har problem med hälsan, varav jag förstår att det finns bidrag med i bilden. Men nu har det gått många månader sedan anmälan, skatteverket är tydliga, jag/ styrelsen får inte veta utgången eller vad som händer.
Personen bor kvar som hen gjort sista fyra åren, det verkar inte hända något, lika lite som min egna anmälan om personen som är skriven hos mig, den som är 2,5 år gammal.
Jag tror inte skatteverket kan skriva bort personen, man får helt enkelt inte tag i personen, ev vägrar personen o svara. får inte skatteverket kontakt o bekräftelse kan man inte skriva bort hen heller.
Personen som är skriven på fel adress tror jag kommer undan med att hen svarar, jag hjälper bara personen, och jag sover hemma på min adress, Skatteverket har ingen Sherlock holmes som spanar om personen ljuger eller inte. (boende och fel folkbokföringen är inom samma stad) tror inte det är svårare än så att lura skatteverket.