Citat:
Ursprungligen postat av
arlagatan
Jag undrar hur aktiv du är på tiktok. Jag länkade till två tiktoks men finns betydligt fler i mappen. Det finns väldigt många sorgliga trender, stora som små, och det här var kanske en mindre men ändå. Naturligtvis är man inte glad när man gör en sådan här tiktok och med stor sannolikhet kanske han tänkte på sin mamma där och då. Jag är dock ganska övertygad om att han fick idéen att göra en sådan tiktok (med det soundet och ordvalen( efter att ha sett liknande inlägg i sitt flöde. Sådana inlägg väcker tankar, absolut. Annat är osannolikt, eller vilka belägg har du för din teori att han kom på idéen till den tiktoken utan inspiration av redan befintligt material?
Jag har ibland funderat på att söka jobb inom psykiatrin i framtiden. Enligt vissa andra är jag lämplig.
Han använder också många sound, från hela 10-talet, som inte är förknippade med gangsters även om han gör gansgter poses på bilderna.
Om vi nu ska gå in på trender på tiktok och vad den har för betydelse. Det ska betonas att majoriteten av tonåringarna idag lägger ut klipp med låtar med olämpligt innehåll. De har inte den kognitiva förmågan att 100 procent sätta sig in i betydelsen och ej heller konsekvensen av vad de lägger ut. Har själv en bekant där dennes son som fick tiktok när han var 14 år, lade ut ett dansklipp med en låt med oerhört olämpligt innehåll. Föräldrarna upptäckte detta och stängde ner hans tiktok direkt. Sonen förklarade att det var själva soundet på melodin som han gillade, inte texten. Detta är alltså en väldigt trygg familj med väldigt god sammanhållning och som har jättebra kompisar och en mycket bra skola och dom bor i ett välbärgat område. Man bör ha med sig att delningar av olämplig karaktär i tiktok sker i alla samhällsklasser, vare sig man är rik/fattig, trygg/otrygg. Tonåringar har helt enkelt inte förmågan fullt ut att filtrera bort och förstå innebörden av vad de delar. Det finns föräldraappar som styr barnens mobiler, en app där föräldrar kan se allt som barnen delar, dvs allt från sms till tiktok.
Detta var lite ot från ämnet i tråden, men ändå viktigt att lyfta.