Citat:
Ursprungligen postat av
Snobird
Människan har sen tusentals år varit mer avancerad än djur och kunnat göra mer avancerade saker. Är detta något fel?
Djuren gör mindre skada kanske främst för att de kan inte kan göra mer skada?
Fast det finns fler perspektiv och ett är att vi kanske egentligen inte gjort så stor skada om man beaktar det finns 8 miljarder människor.
Människan är dock den enda varelse som kan förstå att jorden kan ta skada alls. Vi är de enda som på ett "upplyst" sätt ens kan bry oss om detta...
Så du anser att man inte är ett djur därför att man är mer avancerat eller unik?
Vi tillhör ändå Fauna inte Flora eller Funga men du anser vi ska vara något eget för att vi är speciella?
Jag har läst om att det som kallas för Sacred Hoop eller medicin hjul , verkar vara något som varit rätt universellt från början.
Det handlar om att man ska ha balanserad teknologi , för att just inte utrota växter eller djur , natur osv..
Detta man sedan struntat i och glömt bort totalt i exempelvis Europa och tekniken som används tar inte hänsyn till omgivningen och resten av världen.
Teknologi är i sig inte fel men den är varken bra eller genomtänkt om den utrotar allt omkring sig och förstör balansen.
Vi har förlorat värdefull kunskap som också tagit tusentals år att förstå även om den varit muntlig, så hade vi aldrig skapat det som skapats till att bli var det är idag.
Det är så otroligt många korkade saker som skett i historien och man kan ju närmare modern tid se hur giftigt mycket har varit.
Du ska inte tala om att människor är den enda varelsen som begriper för de kan du inte veta om alls.
Trots allt är de andra djur som gör vad de ska göra så länge de inte blir tvingade i fångenskap, medans vi människor har glömt av våran roll och vårt syfte.