Citat:
Ursprungligen postat av
MagisterBister
Att något hundratal priviligierade ryska ungdomar inte får möjlighet att ha riktigt så roligt som de kunde ha haft ska ställas mot att tiotusentals ukrainska ungdomar dör eller invalidiseras och att 20 000 ukrainska barn har kidnappats från sina hem.
"Något hundratal" lol.
Ishockeyn är skittråkig utan Ryssland. Bolshunov var den ende som var ett riktigt hot mot Klæbo i längdåkning och fick till intressanta dueller.
Är alla svenskar som idrottar privilegerade?
Och
VAD har dessa ungdommar gjort för att starta krig. Fortsätt kör sanktioner och frys ut Ryssland politiskt men låt idrottarna som tränat hela livet för att kunna få livnära sig på sin idrott ha en karriär!
Jag tyckte Löfven gjorde jävligt mycket skit som jag inte höll med om, skulle inte vilja bli drabbad karriärsmässigt pga någon jag inte delar åsikter med.
Du verkar vilja kasta alla ryssar under bussen. Ungefär lika rimligt som att jag skulle vilja avrätta varenda blatte för att några procent av dem våldtar och är involverade i gäng.