2023-10-02, 01:05
  #387529
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
Menar du ryssarnas planering så är målet att ta de fyra oblasten som man nu tagit. Det gör man lämpligen genom att tvinga Kiev till ett tvåfrontskrig precis som man gjorde. Och fortsätter Kiev kriget så kan man även tänka sig att ta t.ex. Odessa. Det tror jag.
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
De områden Ryssland håller idag i östra delen tog man i början av kriget. Det kunde man göra genom att även öppna en front norr om Kiev. På så vis splittrade man Kievs styrkor och kunde ta den viktiga östra delen. Som jag uppfattade det så var Putin och hans kompanjoner jätteglada att kunna inkorporera dessa fyra nya oblast i Ryssland. Tyckte mest det påminde om grannyran i TV4.

Efterhandskonstruktion.

Det hade varit mycket smartare av ryssarna att skippa Kyiv helt, om man inte hade för avsikt att inta staden. För då hade man frigjort en stor mängd soldater till de andra fronterna.

Ryssarnas plan med sitt initiala anfall var att inta och annektera minst sju oblast:

https://pbs.twimg.com/media/FPA-OrAXIBI2Lll?format=jpg&name=large

Förutom Donetsk, Luhansk, Kherson och Zaporizhzhia så ville man även inta och annektera Kharkiv, Mykolaiv och Odessa. Men det misslyckades man med.

Hade man inte skickat en massa soldater mot Kyiv utan istället satsat mer på Kharkiv, Mykolaiv och Odessa direkt från start så hade man kanske lyckats med detta. Men nu splittrade man sina krafter för mycket. Ett stort misstag.
Citera
2023-10-02, 01:09
  #387530
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
Planera kan man göra hur mycket som helst. Man kan ändå inte veta säkert hur utgången blir. Överraskningar kan ju inträffa. Väst har ju flera gånger annonserat WunderWaffen men än så länge har de vapnen inte lyckats vända kriget trots fromma förhoppningar hos militära experter i väst.

Ja HIMARS har ju varit ganska jobbigt för ryssen, just nu är Archer and friends, CV9040 etc ett rent helvete. Snart kommer F16 och då blir det jobbigt på riktigt. Fler Wunderwaffen du vill ha?
Citera
2023-10-02, 01:37
  #387531
Medlem
Pederhosens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
De områden Ryssland håller idag i östra delen tog man i början av kriget. Det kunde man göra genom att även öppna en front norr om Kiev. På så vis splittrade man Kievs styrkor och kunde ta den viktiga östra delen. Som jag uppfattade det så var Putin och hans kompanjoner jätteglada att kunna inkorporera dessa fyra nya oblast i Ryssland. Tyckte mest det påminde om grannyran i TV4.

Som något redan varit inne på är det efterkonstruktion som heter duga, och bara en i mängden av alla återkommande efterkonstruktioner av när saker gått fel hos ryssarna.

Det är väl inte direkt ovanligt att göra så för att motgången skall kännas bättre, och i psykologin finns ju begreppet rationalisering just som sådan försvarsmekanism.

Problemet är väl bara att även om det känns bättre för stunden, så lär man sig då inte ett dugg av sina misstag utan fortsätter i samma stil som gav problem till att börja med.

All form av förbättring och utveckling förutsätter att man osminkat ska kunna se på sina styrkor och svagheter, och kommer man bara med efterkonstruktioner sätter det ju käppar i hjulet för utveckling.

Prigozhin var ju på helt rätt spår när han såg alla brister i rysk militär, och han skulle nog haft bra återkoppling till förbättring om han hade fått leva. Nu är han ju likviderad, och en annan kritiker var ju Igor Girkin som nu också är en eliminerad röst.

Så för all del, fortsätt bara med efterkonstruktioner och sprida myter om varför uppenbara ryska bakslag i själva verket bara är underfundig 4D-schack, i slutändan är frånvaro av rysk självkritik och därmed också utvecklingspotential något som alla övriga bara tjänar på.
Citera
2023-10-02, 02:07
  #387532
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
372 000 döda ryssar? Ryssarna utplånar också sina bästa förband, det gjorde tydligen inte Stalin på samma vis.

https://twitter.com/TrentTelenko/status/1708555673615598007
Vilket trams. Källan är alltså nåt twitterkonto, ukraina och Forbes. Visa siffran 372 000 döda ryssar från autentiska ryska källor, eller håll käften. Ni kan omöjligt veta ryssens förluster eftersom de förmodligen inte har basunerat ut den riktiga siffran. Likaså har inte ukraina gett några verkliga siffror. Kanske, bara kanske kommer de båda länders siffror på förluster ut när konflikten är över och det ska sannerligen bli intressant att höra hur många ukraina verkligen har förlorat.

Fast enligt den här artikeln så dementerar ukraina till och med USAs "beräkning" om 70 K och de hävdar att siffran är betydligt lägre för hela kriget hittills. Yeah right.

https://www.bbc.com/ukrainian/features-66924502
Citat:
And the longer it lasts, the greater the losses will be. In Ukraine, this is a very delicate issue, and it is prohibited by law to publish the figures of losses. But the Pentagon recently estimated that 70,000 Ukrainians died during the war, the vast majority of them military. Ukraine denies these figures and says they are significantly lower.

Samtidigt så försöker ukraina skrapa ihop fler soldater. Proukrainska källor.

Citat:
➡️ Ukraine’s biggest problem is manpower. “They need capable fighters more urgent than they need western arms. They are losing their best. NATO training so far is not sufficient enough.”

➡️ The Russian army is getting stronger, not weaker. “They learned from their mistakes. They are much more efficient now, than they have been a year ago.”
https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1707521517741830629


"Guys get ready, we are ending". säger en ukrainsk militär i en ukrainsk intervju. Han uppmanar folk att inte springa ifrån mobiliseringen.
https://t.me/ukr_leaks_eng/6281
__________________
Senast redigerad av Cymbaltazzz 2023-10-02 kl. 02:24.
Citera
2023-10-02, 02:09
  #387533
Medlem
Guillounisms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
Menar du ryssarnas planering så är målet att ta de fyra oblasten som man nu tagit. Det gör man lämpligen genom att tvinga Kiev till ett tvåfrontskrig precis som man gjorde. Och fortsätter Kiev kriget så kan man även tänka sig att ta t.ex. Odessa. Det tror jag.

Inför invasionen sade Putin att målet var att "demilitarisera och avnazifiera" Ukraina:

https://www.youtube.com/watch?v=5jSMj-lLdeo&ab_channel=SCMPClips

Ukraina har väl aldrig varit mer militariserat än nu. Britterna annonserade exempelvis idag att man ska börja träna ukrainska soldater på plats och ställe. Flera västerländska vapenleverantörer har också sagt att man ska bygga fabriker i Ukraina.
Citera
2023-10-02, 02:39
  #387534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Stödet i Sverige kanske är väldigt stort pga att det finns så många NATO troll? Du själv är väldigt aktiv opinionsbildare i forumet, kanske kommer en slant från Stoltenberg?
Eller tror du att det bara är den "onda" sidan som bedriver påverkan?

Det som fått mig att hata ryssar helt gränslöst det senaste 1,5 åren (utöver de uppenbara svinerierna i Ukraina) är alla rysstroll i tråden. Om jag inte hade sett rysk media förespråka folkmord, kärnvapenkrig, koncentrationsläger och terrorism på bästa sändningstid på rysk TV skulle jag ha trott att ni alla är betalda av Ukraina för att sprida svart propaganda.

Militärt stöd för Ukraina är inte bara moraliskt korrekt, det är århundradets bästa investering i försvaret. Tänk vilken fin värld det kan bli med ett förnedrat och demilitariserat Ryssland som spruckit längs hundratals etniska, kulturella och religiösa linjer och askan spridits för vinden. Det enda som behövs för detta fantastiska utfall är att kötta på ett par år till med en prestigefull idiot vid makten i Kreml tills Burjatier och diverse andra folkslag inser att deras största fiende sitter i Moskva och inte har några soldater till övers för att stoppa dem från att räcka upp mittenfingret och lämna federationen. När portarna väl är öppna kommer ondskans imperium att rämna som ett korthus efter att region efter region hoppar av.
Citera
2023-10-02, 02:49
  #387535
Medlem
Är det här svenska vapen i ryska händer?

https://t.me/remylind21/7930
Citera
2023-10-02, 07:14
  #387536
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Originalartikeln är tydlig, det är bara den svenska som förvirrar sig.

Enligt morgonens nyhetsflöde i expressen är det glädjande nyheter att stridsvagnarna bara fått lättare skador.
Citera
2023-10-02, 07:27
  #387537
Medlem
leachs avatar
God morgon!

510 pissryssar har blivit till gödsel.
48 artilleripjäser skrotade.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=664706429175772&set=a.229159252730494
Citera
2023-10-02, 07:38
  #387538
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av leach
510 pissryssar har blivit till gödsel.
48 artilleripjäser skrotade.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=664706429175772&set=a.229159252730494

Jag pratade för några veckor om att vi närmade oss att ryssland förlorar 50 artilleripjäser om dagen. Nu är vi snart där.

Artilleriet är ryggraden i rysk krigsföring, och den håller på att knäckas. rysk industri har inte i närheten av kapaciteten att ersätta förluster på de är nivåerna, utan de tallar på sitt förråd av sovjetskrot.

Putins ogenomtänkta och grymma anfallskrig mot Ukraina håller snabbt på att avmilitarisera ryssland, och göra ryssland till ett föredetting-land.
Citera
2023-10-02, 08:13
  #387539
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
Planera kan man göra hur mycket som helst. Man kan ändå inte veta säkert hur utgången blir. Överraskningar kan ju inträffa. Väst har ju flera gånger annonserat WunderWaffen men än så länge har de vapnen inte lyckats vända kriget trots fromma förhoppningar hos militära experter i väst.
Fast invaderar man ett land, man tar första steget och eskalerar kriget 100%, då ska man ha en gedigen plan i bakfickan.

Jag är helt säker på att Ryssland var nästan 100% säkra på att Ukraina skulle ge upp efter en vecka eller två max, annars gör man ingenting sånt här.

Du invaderar inte ett land och tror att det ska gå bra. Det finns inte. Putins generaler hade lovat honom en snabb seger, detta inträffade inte och förklarar också varför ledningen byttes ut i tidigt skede. Det skälldes nog på rätt bra bakom kulisserna skulle jag tro. Nu sitter de där de sitter och försöker förklara sitt problem med att det är ett existentiellt krig för Ryssland. Det är självklart att man skitit på sig och nu sitter i det. Mäktiga Ryssland går inte till Nordkorea och ber om hjälp.
Citera
2023-10-02, 08:14
  #387540
Medlem
Igni-ferroques avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leach
God morgon!

510 pissryssar har blivit till gödsel.
48 artilleripjäser skrotade.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=664706429175772&set=a.229159252730494

Är detta "rekord" i rapporterade förluster för en dag för artilleri? Såg att även 3 MLRS rapporterats vilket är mycket då ryssarna har färre av dem.

Känns som att planet nu börjar slutta rätt ordentligt för ryssarna.

Läste i media att många av de litet äldre ryska planen förväntas får problem snart då de har flugit så pass mycket.

När Ukraina får F-16 så kommer dom möta ett slitet ryskt flygvapen.

Väder rapporten för krimhalvön är också intressant, närmsta veckan ser det ut att bli 20 + (!) de flesta dagarna och endast en-två dagar med regn. https://weather.com/weather/tenday/l/Autonomous+Republic+of+Crimea+Autonomous+Republic+ of+Crimea?canonicalCityId=f3ee7ad5f050ec215eb07e17 e181a609f27f6f58766a6284fdafb303b831989f

Verkar inte som att höstrusket kommer på ett tag så om uaf har krafter kvar så kan oofensiven fortsätta utan väderhinder.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in