2023-09-21, 17:12
  #61
Moderator
Kraftkarls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Klart det finns vithajar på över 6 meter. Varför skulle det inte finnas? Hundratals sjömän såg vithajar på 7 meter utanför Australien senast på 90-talet. Har ingen källa här och nu. Jag vet att jag såg en hajdokumentär på Discovery om detta. Eller var det National Geographic kanske.

Det finns sannolikt inte särskilt många som ens är över 5 meter idag dock.

Nej det gör det inte och finns heller inga vetenskapliga bevis som styrker det, vittnesuppgifterna ska alltid tas med en rejäl nya salt och dessa är endast uppskattningar. Mycket av "rekordhajarna" från förr grundas på dåliga mättekniker, bristfälliga vittnesuppgifter samt tryckfel.

De dokumentärer som visas numera kommer backa upp mitt påstående. Men det stämmer att vithajar över fem meter idag är väldigt sällsynt.
Citera
2023-09-21, 17:16
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Newkie
Chans att bli träffad av blixten, 1 på 15 300, risken att bli äten av en haj, 1 på 3 700 000.

Ett exempel på att statistik kräver viss eftertanke vid tolkning. Hur många av jordens befolkning badar i hav där hajar finns? Hur många av jordens befolkning befinner sig nån gång utomhus inom räckhåll för blixten? (Den s k populationen vid beräkning av denna chans är alltså helt olika. Siffrorna kan alltså inte jämföras.)
Citera
2023-09-21, 17:22
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DenVildeSvensken
Magsyran i hajens inkråm bryter ner de dödade kropparna så knappt dna finns. En vithaj på sex meter väger 5-6 ton.
Haha. En vithaj på sex meter väger knappast 5-6 ton.
Citera
2023-09-21, 17:28
  #64
Medlem
CommonSenses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DenVildeSvensken
Magsyran i hajens inkråm bryter ner de dödade kropparna så knappt dna finns. En vithaj på sex meter väger 5-6 ton.
Max 4 ton
Citera
2023-09-21, 17:31
  #65
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kraftkarl
Nej det gör det inte och finns heller inga vetenskapliga bevis som styrker det, vittnesuppgifterna ska alltid tas med en rejäl nya salt och dessa är endast uppskattningar. Mycket av "rekordhajarna" från förr grundas på dåliga mättekniker, bristfälliga vittnesuppgifter samt tryckfel.

De dokumentärer som visas numera kommer backa upp mitt påstående. Men det stämmer att vithajar över fem meter idag är väldigt sällsynt.


Vet inte varför det skulle vara konstigt med enormt stora vithajar.
FI princip alla fiskarter har påverkats av människans framfart.
På mitt sommarsställe i lappalndsfjällen finns det bildbevis på folk som fångade typ 6 kiilos öringar i, men idag lyser dessa storlekar med sin frånvaro, just för att människan fiskat för mycket eller dammubyggnad.
Citera
2023-09-21, 17:33
  #66
Medlem
Homofants avatar
Det står ju inte under hur lång tid studien har genomförts?

11 människor på 1 år eller totalt på antalet fångade hajar sett till en total av vad?

Ytterst tunn artikel i sak. Inget nytt att vithajar finns i medelhavet och inte heller att de mumsar allt de kommer över.

Tur att Jag badar i Egeiska och Svarta Havet.
Citera
2023-09-21, 17:42
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DenVildeSvensken
Skapa inte panik nu! Det behövs möjligen ett regelverk för intet ont anande badgäster på Mallis. Vakter utrustade med starka kikare som bevakar från haj-torn som kan signalera om de ser en haj på avstånd.

Fy fasen, jag kommer aldrig bada på Mallis igen....
Lyssnade slutsats, ett par stycken blir dödade av hajar så därför ska jag aldrig bada på "Mallis" igen.

Du kanske skulle gå ditt då chansen är större att du dör av en flygkrasch, eller vänta lämna inte lägenheten det är större chans att du blir påkörd på trottoaren här i Sverige än blir biten av en haj utomlands.

Dum svensken resonerar på flashback, nä men asså de finns hajar så jag struntar i att bada men solar utan skydd tar en drink på en lokal bar och äter en kyckling sallad serverad på samma ställe
Citera
2023-09-21, 17:44
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avocadorable
https://worldanimalfoundation.org/advocate/shark-attack-statistics/#:~:text=The%20Great%20White%20has%20been,staggeri ng%20351%20unprovoked%20shark%20bites.

Alltid undrat varför det kallas "unprovoked"
Är motsatsen när man ser en vithaj att man själv attackerar först?
Citera
2023-09-21, 18:04
  #69
Medlem
covfefe...s avatar
Enligt vissa uppgifter finns också årfenhaj i Medelhavet. De är faktiskt läskigare än vithajar.

Det var ett stim av sådana rackare som hade ihjäl 150 amerikanska sjömän i sambande med att USS Indianapolis sänkts.
Citera
2023-09-21, 18:04
  #70
Medlem
Fler människor dör garanterat i hundattacker. Även hästar är farliga.

Hajarna är inte särskilt aggressiva som regel. Badar man på djupt vatten i havet riskerar man att misstas för en säl.

Hade du själv gått in på McDonalds och det råkat vara griskött istället för nötkött hade du inte märkt så mycket mer än att burgarn smakat lite konstigt. Samma gäller hajarna.
Citera
2023-09-21, 18:05
  #71
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Robbinist
Ah ok. Tja 10 döda varje år från haj, av 8 miljarder människor. Sannolikhet = 0,000000125% chans.
Ormar lite mindre än jag sa. Och flygfän dödar fler än krig gör? Bäst TS smörjer in röven med rejäl anti-myggmedel då
https://data.worldbank.org/indicator/SH.MLR.INCD.P3?locations=ZG&most_recent_value_desc =true
Det finns mer än malaria och även om malaria falciparum oftast inte är dödlig med rätt vård så är risken större att bli stucken av en mygga med snabel än en neger med kniv,

Risken att bli myggäten och sedan myggdöd av något när man badar även i saltvatten utanför tex Benin är större än hajattacker. Samma sak gäller säkerligen även Victoriasjön men då gällande krokodiler istället. Finns nog många snuskiga giftiga djur, fiskar, parasiter och mycket annat i den sjön om man vill slippa förutom bara krokodiler.

Tex afrikanska getingar bara över ytan som jagar dig i upp till 48 timmar som värsta maffian med tusentals miniknivar och har ihjäl dig eftersom de aldrig förlåter om du råkar förolämpa dem.
Citera
2023-09-21, 18:29
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arbetsskygg
Jag har aldrig varit en beach-människa och jag får ständigt nya argument för varför det är en sund inställning.

Det är bara idioter som badar i havet. Vi människor har byggt upp en stor jävla civilisation och med detta även kontrollerad badmiljö i form av badhus och pooler. Att kasta sig i havet helt random utan att känna till vad som rör sig i vattnet, hur strömmarna går och vad som ligger på botten... Ja, det är vansinne.

tror det finns ett ord för det här. kan det vara... badkruka? nej, det stämmer inte.

ja, just det, mes var ordet jag letade efter. "oj läskiga havet, där vattnet är så mörkt och oj oj oj, det finns tång och maneter!!"
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in