Citat:
Ursprungligen postat av
DenVildeSvensken
Visste ni att Medelhavet har stora vithajar som bevisligen äter människor? Upp till sex meter långa kan de bli och minst 11 exemplar har haft mänskliga kvarlevor i magen.
Påverkar detta era badvanor på Mallis? Visste ni detta? Det talas inte om detta på turistorterna runt Medelhavet eftersom man inte vill skrämma bort badgästerna.
Japp, fullt medveten om att det finns vithaj där. Det är det många som är medvetna om. Men det verkar vara en total nyhet för vissa andra.
Har hittats vithaj utanför Norge med, ända ner till Kristiansand typ.
Finns mycket havsliv i hela Medelhavet som kan vara livsfarligt att komma i kontakt med, många olika hajarter och andra fiskar som kan tugga på folk, små knappt synliga maneter som kan ta livet av en del, giftiga fiskar man kan trampa på osv osv.
Men risken att dö från drunkning är garanterat statistiskt 10000 gånger högre.
Det är verkliga världen därute, inte lilla pensionärshems-Sverige.