Hej!
Jag går ut gymnasiet nu till sommaren och vill börja plugga på högskola så fort som möjligt!
Min dröm är att bli arkitekt men att komma in på de Svenska arkitekturhögskolorna med mitt förväntade snittbetyg 17.60 (utan meritpoäng) 20.10 (med meritpoäng) verkar inte vara aktuellt. Kan dessutom nämna att jag skrev högskoleprovet förut med rätt så dåligt resultat (0.6) hade då inte pluggat inför provet, ska göra det igen nu till våren.
Jag har börjat titta på de Norska högskolorna varav två av dem har Arkitektutbildning, ett av dessa NTNU hade intagningspoängen 52.7 (førstegangsvitnemål) och 58.3 (Ordinaer) 2012.
Min stora fråga är då hur man konkurrerar med sina Svenska betyg i Norge?
Räknar man om sina Svenska betyg med eller utan meritpoäng enligt den här tabellen:
http://www.samordnaopptak.no/info/utenlandsk_utdanning/sverige/poengberegning/
Finns det någon norsk motsvarighet till Meritpoäng. I Sverige får jag 2.5 meritpoäng oavsett vilken utbildning jag söker då jag har läst, Svenska C, Engelska C, Matte C, Moderna språk steg 1, steg 2 och Moderna språk steg 3, steg 4.
Räknar man med alla sina Svenska slutbetyg när man omvandlar till Norska? Jag har utökt mitt gymnasieprogram med 300p.
Om någon har kunskapen eller vet hur man gör så skulle jag vara mycket tacksam!