Citat:
Ursprungligen postat av
Fibonaccital
Jag tror, observera tror - att luftmadrassen är nog här:
https://imgur.com/a/S1Xzi5e
Sista bilden, till vänster om skrivbordet på golvet i en kasse.
Där ligger något hopprullat svart till färgen.
Bra uppmärksammat!
Du har rätt i att det ser likt ut, men den på bilden verkar vara alldeles för liten för att vara en luftmadrass. Den är bara 35-40cm hög och 10-15cm diameter ihoprullad, jämför med videon där den luftmadrassen tar en hel väska större än påsen på bilden där det som står där bara tar upp ena hörnet. Vi har några sådana där madrasser, och de blir ta mig f-n aldrig lika små ihoprullade efter att de varit använda, som när de var helt nya (maskinförpackade förmodligen).
Men vem vet, det kanske är en liten tunn billig väl ihoprullad, kanske något sånt där som barnen har i poolen typ av luftmadrass, den lär bli så där liten ihoprullad. Det vore ju ändå mer troligt att det finns en luftmadrass någonstans i lägenheten, än att det inte gör det. Det märkliga tycker jag är att polisen inte har grävt någonting i den detaljen. Av hur det ser ut i lägenheten och vad som skett får man intrycket att det inte fanns någon plan för någon av dem att sova där. Om Majas plan var att sova där, varför gick hon då och la sig på trekvart på Johannas säng med kläderna på, istället för att fixa till sin luftmadrass och gå och lägga sig "ordentligt".
Ingenting var på något vis förberett för att två personer skulle sova i den lägenheten den natten.
Att däcka med kläderna på, på tvären på en säng, är sånt någon gör när den är redlöst full. Men så full var ju inte Maja, sägs det.
En annan detalj jag noterar på dessa bilder är att de som påstår att det bara hänger ett draperi för sovalkoven och att det inte är en vägg där, far med lögn, igen. Man ser på flera av bilderna där att det är en liten vägg bakom draperiet, det syns framförallt nere vid golvet, och det framgår också, som påtalats från början, på planritningarna att det finns en vägg där.