2023-08-04, 10:08
  #372337
Medlem
Korkade amerikaner är rimligen ett argument för att upprusta Europa inte för att böja sig för fascisterna.
Citera
2023-08-04, 10:11
  #372338
Medlem
Pederhosens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pottkusk
Du är ett exempel på bildningsnivån i denna tråd som inte ens klarar av att läsa lyrik. Du borde byta ut ditt översättningsprogram - det stavas ryss utan z!
Dessutom är det otroligt irriterande att läsa dina dumheter om hur du uppfattar internationell nationalekonomi. Jag trodde skolorna i Östeuropa höll högre klass än så.
Eller är det livets hårda skola som talar?
Men du har en poäng i att det faktiskt är Kina som ligger bakom att Putin vågade invadera.
Kina och Ryssland är extremt allierade numera och det är mycket tack vare USAs utrikespolitik.

Det är utan tvekan sant att Kina och Ryssland har gemensamma intressen i att stoppa västvärldens inflytande på världsordningen till förmån för sin egen, sedan huruvida det skulle leda till en mycket bättre värld är en annan fråga där jag starkt tvivlar på det.

Däremot verkar det som Rysslands ambitioner att bli en jämlik stormakt till Kina har slagits i spillror, och reduceras allt mer till att bli en problematisk lillebror likt Nordkorea.

Citat:
Ursprungligen postat av DeepDepp
Så länge ryssland ockuperar en stor del av Ukraina så är det nog tyvärr en vinst i rysslands ögon. Och en förlust i Ukrainas ögon.
Så länge ryssland ockuperar en del av Ukraina så går kriget dåligt för Ukraina.
Det finns inget positivt med att Ukraina har förlorat en stor del av sitt territorium.
När ryssland har lämnat hela Ukraina så kommer jag säga att kriget var ett fiasko för ryssland.

När man talar om fiasko får man ju dels se det i relation till de ursprungliga målen, dels se om man sammantaget landat i en sämre position än innan.

Man kan ju diskutera vad Rysslands ursprungliga mål var, även om mycket talar för att de var mycket mer ambitiösa än de uppnått i dagens läge, men helt oavsett mål är det ett faktum att stanna vid dagens status quo är en betydligt sämre sits för Ryssland än innan kriget.
Ryssland skulle naturligtvis kunna spinna det till en "vinst" för hemmapubliken, men deras ledarskikt och alla övriga förstår mycket väl att det inte är det.

Du tar ju det ett steg ytterligare och säger att inte bara status quo vore en vinst för Ryssland, utan även om de skulle retirera såpass mycket att de bara skulle ha marginella delar territorium kvar.

Ukraina hade väl inga direkta uttalade mål innan kriget än att på sikt kunna komma med i EU och NATO, vilket inte verkade aktuellt just då men betydligt mer troligt nu när kriget är över.

Efter krigets början hade väl Ukraina främst ett uttalat mål att överleva som nation och inte hamna under Rysk ockupation, med nuvarande kontroll av nära 80% av eget territorium kan man ju säga att det uppnåtts med råge och 100% är ett nytt mål från tidigare framgångar.

Hur det blir med den saken återstår att se, men oavsett hur det går kan vi nog säga att vi har rätt olika syn på vad som är att betrakta som vinst och förlust.
__________________
Senast redigerad av Pederhosen 2023-08-04 kl. 10:20.
Citera
2023-08-04, 10:12
  #372339
Medlem
Glenn-Matthewss avatar
Haha de skulle öppnar burken när de lämna den

Citat:
Shoigun impressed by the canned food aboard a swedish supplied cv9040c , hope he tries it

https://twitter.com/nlwartracker/status/1687350918629429250?s=46&t=aBWJ_KvAhg3avHNHjWGgAw
Citera
2023-08-04, 10:14
  #372340
Medlem
Reimers avatar
Kenneth Greggs uppdatering, norra sektorn är återigen stabil.



Citat:
04.08.2023 uppdateringen. Skall alldeles strax styra kosan mot Lviv och hämta upp 23 drönare, Marvic 3, menn före det en liten uppdatering.
År 1999 gav Ukraina turistlandet en hel drös med Kh-55 missiler i utbyte mot att gasskulder avskrevs. Nu har turisterna börjat skjuta dessa mot oss. Hur vet vi att det är dessa missiler? Serienumret från debriserna överensstämmer med serienumret i listan på de missiler som levererades. Dåvarande regeringen ansåg att det var ekonomiskt bättre att "sälja" dessa än att förstöra dem enligt avtalet mellan USA, Turistlandet och Ukraina.
Under föregående natt har turisterna inte utfört vare sig missil eller drönarattacker. Däremot har de våra varit mycket aktiva. En bränsledepå i Feodosia har utraderats, hamnen i Novorossisk har attackerats (svartahavsflottans alternativa bas) med marina drönare. troligtvis har en bränsledepå fått en träff. Vi vet också att en amfiebietransportfartyg tar in vatten och är under bogsering.
I den norra sektorn har vi återställt stabilitet. I den östra sektorn kring Avdiivka likaså återställd stabilitet. Kring vår attack mot Horlivka är det total Fog of war. Angående Klishchiivka och Andriivka kan konstateras att det inte finns några turister kvar men städerna är inte markerade som ukrainsk kontrollerade officielt. Det har att göra med att igår attackerade turisterna med fallskärmsjägare staden som dock avvärjdes med massiva förluster för turisterna. Av någon anledning vill turisterna inte ge upp Andriivka. Kurdyumivka i sin tur kontrolleras till 1/3 av oss. Vi försöker att inringa Opytne-korsningen för att skära av turisternas underhåll.
Sydsektorn har total operationell tystnad.
Mycket kritik från västförståsigpåare publiceras dagligen med massiv kritik att vi övergett NATO doktrinen. När den inte fungerar utan luftherravälde måste det till annan taktik. Det har vår generalstab lyckats bra med. Bevis på det är Oryx statistik för de 2 senaste dagarna; 48 förstörda turistfordon/artilleri mot 16 för oss. Vi har även under sommaren förstört mer än 400 turistpansarvagnar. Vad vi just nu gör är en isoleringsaktion av turisternas starkaste försvarslinjer i syfte att nöta ned dem ännu mer.
Flygvapnet då? De jobbar på elegant med att försvara vårt luftutrymme samt utför dussintals markattackuppdrag per dag (detta skrivs det mycket lite om i västerlänsk media). Det förekommer inga direkta luftstrider mellan våra och turisternas flyg, detta pga att vi har flyttat fram luftvärnet och turisterna vill inte ta risken.
SLAVA UKRAINI

https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440
Citera
2023-08-04, 10:16
  #372341
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pottkusk
Var undersökningen gjord i östra Ukraina där kriget pågår?
Och hur ser det ut idag?
Du får läsa artikeln. Här är en snarlik omfattande undersökning från i år som visar på extremt högt stöd för Zelensky (och hans politik då får man förmoda) samt att ukrainarna är mycket segervissa:

https://www.iri.org/resources/iri-ukraine-poll-shows-strong-confidence-in-president-zelensky-a-surge-in-support-for-nato-membershi p-russia-should-pay-for-reconstruction/

Jag tror däremot att "ryssarna" i Donbas ångrar att de rycktes med i Putins storhetsvansinne och proxy-krig mot Ukraina. De hade nog hellre varit i livet idag än att se sina län sönderbombade av mestadels ryssen.
Citera
2023-08-04, 10:17
  #372342
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Haubits77B
Du beskriver i princip Västfronten under första världskriget. Byt bara ut HIV mot syfilis.

Med den skillnaden att nu är det bara en krigsmakt som är nergrävd….?

Och väntar på att bli slaktade.

Eller krigsmakt. Tattarcirkusen.
Citera
2023-08-04, 10:23
  #372343
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pottkusk
Var undersökningen gjord i östra Ukraina där kriget pågår?
Och hur ser det ut idag?
Vad tror du själv? Skulle du frivilligt lämna över något som är ditt till äckliga ryzzjävlar styrda av en feg kleptoman i högklackat och blöja? Jävla korkad fråga
Citera
2023-08-04, 10:24
  #372344
Avstängd
smaug20017s avatar
Fler tillfångatagna uralnegrer i Kremmina sektorn. Två av de ser ut att vara Löjtnanter. De pratar om hur de blev misshandlade av buryater och dagestanier när de inte ville lyda order. Film och text på engelska.
Citat:
Another group of Russians surrendered near Kreminna where Russia is throwing everything with little to show for it.

Now the men are safe, no one will shoot them for disobeying the criminal orders.
https://twitter.com/wartranslated/status/1687056970073907200

Välkommen till den ryska Armén!
Citera
2023-08-04, 10:25
  #372345
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pottkusk
En amerikans "think-thank" med säte i Washington DC?
Ungefär som att använda TASS som säger att alla ryssar gillar kriget.

Har inte läst artikeln, men i USA gäller yttrandefrihet. Du kan hitta olika åsikter i USA. Länkade du inte själv till tre amerikaner nyss som skulle ge dina argument stöd? Sen har du amerikanerna Ritter, Macgregor och Mearsheimer. Invändningen att amerikanska källor har bias enbart beroende på att de är amerikanska, kan ju alltså inte gälla.

Eller hur?
Citera
2023-08-04, 10:26
  #372346
Medlem
Sgt.Blands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrSchrick
Frukosten smakar bättre till sådana videos!
Skulle gärna se en intensifiering av attacker på fartygen och bron. Stora förluster i mtrl och pristige med fåtal döda.
Hade 10 drönare gjort en nattlig räd så hade putte fått fnatt.
2-10 inkapaciterade fartyg om dagen så tror jag ryzzfans stamina skulle urholkas snabbt.
Ja det var verkligen en härlig start på dagen. Hoppas på många fina attacker där borta vid bron och hamnen i Novorossyisk. Inte så mycket ovanför vattenytan nu haha.

https://twitter.com/markito0171/status/1687373278984163328

https://twitter.com/clashreport/status/1687372189522169856
__________________
Senast redigerad av Sgt.Bland 2023-08-04 kl. 10:30.
Citera
2023-08-04, 10:26
  #372347
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pottkusk
En amerikans "think-thank" med säte i Washington DC?
Ungefär som att använda TASS som säger att alla ryssar gillar kriget.
Ja västs fria press kan man verkligen jämställa med Rysslands dito där man åker i fängelse om man säger krig.

Du får väl följa din egen tro där du slänger gjorda undersökningar ut genom fönstret men det bekräftar bara att ni har er egen alternativa sanning och att ni (samt Ryssland i stort) inte är en samtalspartner, varken för fred eller något annat.
Citera
2023-08-04, 10:31
  #372348
Medlem
StigEngstroms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smaug20017
Fler tillfångatagna uralnegrer i Kremmina sektorn. Två av de ser ut att vara Löjtnanter. De pratar om hur de blev misshandlade av buryater och dagestanier när de inte ville lyda order. Film och text på engelska.

https://twitter.com/wartranslated/status/1687056970073907200

Välkommen till den ryska Armén!
Detta tycks faktiskt vara dugliga soldater och inga panikinkallade uralfyllon.
Sägs ju vara toppförbanden som kastas in i nordöst.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in