Citat:
Ursprungligen postat av
-DaRude-
Jag tror dock att effekten hade blivit annorlunda om detta skedde i mer nära anslutning till Stockholm, på de "fina" adresserna. När 1000 eritreaner intar de fina adresserna och bränner bilar omkring sig, det vore en syn det
Det är nog mest kulturprofiler, mediafolk, konstnärer och annat löst folk som behöver lite utmaningar.
Kanske de själva anser sig tillhöra skaran ”fint folk”.
Citat:
Ursprungligen postat av
Vetefasiken
När kommer vinsten? Det är utbildning (få, det skall sägas), låtsasjobb, sjukvård, pensioner, fängelseplatser, tolkhjälp, rättegångskostnader, allsköns bidrag, polisbevakning på evenemang som detta och inte minst etniska svenskar som lider utav deras brottsliga verksamhet och närvaro.
Kommer detta kaoz på Järva få upp ögonen på någon, eller?
Vad fan får jag för pengarna?
Några kalkylerade fel och alltför många har fortfarande inte fattat detta. Smartare än så var inte kulturprofiler, mediafolk, konstnärer och annat löst folk. Kanske därför de lätt kan klassas in i kategorin ”löst folk”.