Citat:
Ursprungligen postat av
Leveriskogen
Precis som alla andra offentliga personer så måste han säga den moraliska gränsen även om han inte har det egentligen innerst inne. Annars skulle han fått påhopp om hur fel det är med är ” minderåriga” Vi svenskar har blivit för amerikaniserade helt enkelt. Även i USA gränsen är 16 i majoritet av delstaterna.
Jag menar att det är rimligt att utgå ifrån vad personer säger och jämföra det med deras handlingar. Då kan människors moral (faktiska handlande) bedömas i förhållande till deras uttalade etik (värderingar). Påvisad diskrepans här emellan utgör hyckleri.
Vad människor känner ”innerst inne” är egentligen ointressant, dels för att ingen kan säkert veta det (ingen kan hoppa in i någon annans hjärna), dels för att påståenden om blott vad någon egentligen tänker och känner förblir antaganden och spekulationer.
Sedan är det givetvis upp till envar att misstro vad en person yttrar i ord; man övertygar sig själv om att det är lögn. I min bok framstår det dock som mentalt påfrestande att behöva gå runt och tro att folk generellt ljuger (offentliga personer eller ej), så länge de inte beslås med den förmenta lögnen i fråga genom att i handling visa att de ljuger.