Citat:
Ursprungligen postat av
Leaston
"Dom" kan göra så att du inte får köpa saker i butik ifrån addresser som inte är "vitlistade". Att dagligvaruhandeln sker i ett förgodkänt lager.
Det stoppar dig fortfarande inte från att köpa mjölmaskburgare i ditt exempel, men han som tar emot dina pengar kanske måste deklarera dom på något sätt innan han får föra in dom på det "vitlistade transaktionsnätverket". Din lön, som du får i Bitcoin, är förstås redan på detta vitlistade nätverk.
Jämför med att du inte kan dra vilket kort som helst i en kortterminal, utan det måste vara ett godkänt kort för det nätverket.
Säger bara att det är en möjlighet att det kan bli något liknande.
Jag har svårt att se hur man kan få vitlistning att fungera i praktiken med bitcoin. Om man har en vitlistad adress med 0,1 BTC och köper något från en butik för 0,01 BTC, så kommer växeln 0,09 BTC hamna på en ny adress. Denna nya adress är ju inte vitlistad (?), och det går inte utifrån att avgöra om det handlar om växelbitcoin till en egen adress eller en överföring till någon annan entitet.
Och om man har en vitlistad adress, och någon skickar bitcoin till denna vitlistade adress från en icke vitlistad adress. Vad händer då?
Om man ställer som krav att man ska registrera en eller några adresser på sitt namn och återanvända dessa adresser, så kan man inte använda den existerande plånboksinfrastrukturen samtidigt som man tvingar fram en kompremettering av användarnas kapitals säkerhet, dels socialt (identiteter kan lätt kopplas med UTXOs), dels rent kryptografitekniskt, då för en återanvänd adress den publika nyckeln ligger i öppen dager på blockkedjan, medan nyckeln för en icke förbrukad adress är dold bakom en ogenomtränglig dubbelhash.
Det är möjligt att det finns någon lösning på detta, t.ex. genom registrering av vitlistade XPUB, men jag tror inte att den kommer att kunna implementeras i praktiken. En svårighet är också att detta skulle behöva gälla över hela världen för att vara effektivt.
För lightning ter sig en sådan vitlistning än mer svårgenomförbar, eftersom mottagaren av en lightningbetalning överhuvudtaget inte kan veta varifrån betalningen härrör bortom den närmaste lightningnoden.
Jag tror i så fall ett regelrätt förbud för butiker att ta emot bitcoinbetalningar, som redan finns på plats i en del länder, är en mer trolig och framkomlig väg för CBDC-vurmare med kontrollbehov.