2023-07-30, 02:05
  #370717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
En del fartyg skriver först upp att de ska gå till Ukraina men inget har vågat än. Hela flocken ligger fortfarande och trycker vid Ormön.

https://twitter.com/BrennpunktUA/status/1685420219995459584

Det beror nog ganska mycket på hur det är flaggat huruvida det sjunker eller inte. Turk/USA/UK/Frankrike-flaggat gr nog säkert var som, men panama etc. bör nog undvika området.
Sen kan det ju gå på en mina och ryssarna hävda att den var ukrainsk, men i alla fall..
Citera
2023-07-30, 02:08
  #370718
Medlem
CanisMinors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brille68
Nästan alla afrikanska länder var representerade. Dock bara 17 som skickade sin president. Dvs en ganska stark samling och gemenskap av de afrikanska länderna.

Källa på det eller bara dålig på mattematik?

Vilka afrikanska länder var där och vilka länder skickade sin president?

__________________
Senast redigerad av CanisMinor 2023-07-30 kl. 02:30.
Citera
2023-07-30, 02:39
  #370719
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enterprise
De här afrikanska länderna måste ställas inför ett val. Antingen är ni med oss eller mot oss. Är ni mot oss blir det inget mer bistånd.

Japp man borde plocka av negrerna biståndspengarna, i alla fall i de länder som inte fördömt invasionen. 46% av biståndet kommer från EU och resten av västvärlden lär väl bidra med en hel del också, så det borde svida rejält.
Citera
2023-07-30, 03:14
  #370720
Medlem
BluePrinces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tymmiedickzon
Ah, det var det där Putin sade 2014. 2014 ja. Därefter började NATO rusta och träna den ukrainska armen. Herregud. Ett helt nytt läge 2022 än 2014. Så några "Ryssland tar Ukraina på ett par veckor" är fortfarande NATO-mupparnas egna fantasier, eftersom ryssarna litar de ju ändå inte på - och de har ju inte sagt detta ens. Dumdjävlar, NATO-mupparna. "Ryssarna är övertygade om att Ukraina faller på några veckor" är alltså NATO-mupparnas egen ihopsnickrade myt utifrån något Putin ska ha sagt 2014, och som stämde då.

Idioter. Hela tiden.

Vi som har följt kriget hela tiden minns att det stod i alla tidningar, twitter mm om hur det hade släppts ett pressmeddelande av misstag om segern över Kiev tre dagar efter invasionen. Finns tonvis med länkar längre bak i tråden.
Citera
2023-07-30, 03:15
  #370721
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Glenn-Matthews
Vad är grejen med Wagner och Polen egentligen? Vad är det de försöker åstadkomma? Inte en chans att Wagner kan starta kring mot Polen… och ett angrepp på Polen är ett angrep på Nato.
Vad är det de försöker provocera fram?
Lajva flyktingar? Det är de inte utbildade till men kanske? Eller tvinga arabiska flyktingar att passera EU-gränsen, tvinga dem att simma över ån.
Mercenaries gonna violate. Legosoldater gonna legosoldata.

Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345.
Korridoren befinner sig på både polsk och litauisk mark om jag minns rätt och hindrar direkt transportförbindelse mellan Belarus och Kralovec
Ja Suwałki-korridoren går mellan Polen och Baltikum. För Ryssland är det en barriär, Suwałki Gap. Det finns ingen sovjetisk landsväg mellan Grodno i Belarus och Kaliningrad och ingen järnväg heller. Man har aldrig byggt några tvärförbindelser.
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Existerar och existerar. Det finns en korridor som ryssarna använder för landtransporter till den lilla landsnutt som av olika skäl hamnat under Ryssland och som är landmässigt avskiljd från det övriga Ryssland. Sedan Sovjetunionens fall har Ryssland en överenskommelse om att kunna nå denna avskurna provins landvägen över Vitryssland och sedan Suwalkikorridoren.
Det finns ingen rysk korridor som har med Suwałki att göra. Järnvägstrafiken till/från Kaliningrad gick genom Vilnius och Kaunas.
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Man kan se det som ett servitut, alltså en rättighet som på obegränsad tid gäller utanför den mark man besitter . Även om man inte äger marken så äger man rättigheten att använda den på det sätt som avtalats.
Du är stolligare än original-Arnstad.


Citat:
Ursprungligen postat av Selmer
Det ryska anfallet väster om Svatove, i Folkrepubliken Lugansk, fortsätter att vinna terräng. Viktiga höjder har ockuperats och ryssarna inväntar nu ett ukrainskt motanfall: https://rybar.ru/piwigo/upload/2023/07/29/20230729170323-9a1ade52.jpg
Enligt Rybar växer ryskt brohuvud i norra halvan och ryssarna retirerar i södra halvan av Karmazynivkafronten.
Här skiljer sig Deepstate och Rybar åt. Tiden lär utvisa hur det ligger till.
Citera
2023-07-30, 05:01
  #370722
Medlem
Inhale82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smaug20017
Om du nu bor i Sverige, hur känns det att betala skatt till till din arvfiende Nato? Jackson Hinkle är samma skrot som ni men berätta för oss din misslyckande journalist, som skämde ut sig på Tv, hur kommer det gå?

Arnstad här på forumet är inte samma person som Arnstad som gjorde sig till åtlöje i TV.

Denna Arnstad på forumet är mer korkad.
Citera
2023-07-30, 05:39
  #370723
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Backan52
Nu är det ju så att Ukrainsktalande området historiskt sträcker sig mycket längre österut hela vägen bort till Abchasien/Georgien.
Så innan ryssarna började sina folkfördrivningar så hade ryssarna ingen tillgång till Svarta havet. Dock har ju ryssarna gjort en historierevision som styrker att ryssarna är i majoritet nästan överallt inom ryssland och på många ställen utanför.

Jag vet inte om det du skriver är sant eller hur det är idag. Sant idag är att den ryska nationen sträcker sig djupt in i Ukraina. Andra sanningar är ukrainska krigsbrott 2014 och framåt, deras extremism och sanningen att de utnyttjas av USA och Sverige i krig mot Ryssland. Ett krig USA och Sverige fortsätter att förlora stort. Utan att man bryr sig så mycket. Det är ju ukrainare man nyttjar och låter dö.
Citera
2023-07-30, 05:51
  #370724
Medlem
Drooids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yavannanienna
”Ukrainarna” med. De vann kriget första veckan enligt vissa här. Men mig veterligen våldtas ukrainska kvinnor och barn på ukrainsk mark just nu och inte tvärtom.
??? Ukrainska kvinnor och barn våldtas = Ryssarna 'vinner'?
Missförstod jag ditt inlägg?

Förövrigt tror jag inte Ukraina kommer tillämpa den taktiken för att återta sitt land.
Citera
2023-07-30, 06:22
  #370725
Medlem
Glenn-Matthewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Får Ryssland inte vara med? Eller är det Ryssland som inte vill vara med eller vägrar delta? Borde väl vara något av det senare? Och jag förstår om ryssen inte vill vara med, deras förhandlingsposition är nu ganska dålig och blir allt sämre. Ryssland borde ha försökt ta sig ur detta fiasko redan för ett år sedan, men Putin är beredd att krossa Ryssland för att själv få behålla makten.
Får inte vara med, folk har väl insett att ryssen inte går att jobba med

Citat:
Saudi Arabia reportedly plans to host talks on Ukraine that will bridge Western and Global South perspectives on the war

The talks will exclude Russia but will aim to shift Brazil, India and other non-Western actors closer to Ukraine's viewpoint

https://twitter.com/samramani2/status/1685403566947586049?s=46&t=aBWJ_KvAhg3avHNHjWGgAw
Citera
2023-07-30, 06:24
  #370726
Medlem
HAARPs avatar
Storomajorske verkar först ha befriats av ryssarna, sedan av ukrainarna och sedan av ryssarna igen.
Efter alla befrielserna är byhålan jämnad med marken. Regnigt i området nu så det dröjer kanske innan Staromajorske blir befriat igen.

https://www.youtube.com/watch?v=Nh4bpuQUUso&ab_channel=MilitarySummary
Citera
2023-07-30, 06:34
  #370727
Medlem
Jofs avatar
Enligt Moskvas borgmästare Sergej Sobjanin har två byggnader träffats i drönarattacken.
Har Ukraina fått blodad tand?
Uppmuntrad av att protesterna från Väst uteblivit.
Citera
2023-07-30, 06:36
  #370728
Medlem
Sextiopluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tymmiedickzon
Jag vet inte om det du skriver är sant eller hur det är idag. Sant idag är att den ryska nationen sträcker sig djupt in i Ukraina. Andra sanningar är ukrainska krigsbrott 2014 och framåt, deras extremism och sanningen att de utnyttjas av USA och Sverige i krig mot Ryssland. Ett krig USA och Sverige fortsätter att förlora stort. Utan att man bryr sig så mycket. Det är ju ukrainare man nyttjar och låter dö.

Inget att oroa sig för, tredagarskriget är snart slut. Slutsegrare blir extra söt efter en lång kamp. Ceremoni väntar på Röda torget.

https://www.laprogressive.com/europe/tsar-vlad
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in