2023-07-29, 07:59
  #370405
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av donald12
The total combat losses of the enemy from 24.02.22 to 29.07.23 were approximately:
personnel / about 245,220 (+390) persons were liquidated / persons were liquidated,
tanks ‒ 4191 (+1) units,
armored combat vehicles / APV ‒ 8167 (+6) units,
artillery systems – 4786 (+11) units,
RSZV / MLRS – 698 (+0) units,
anti-aircraft warfare systems ‒ 458 (+0) units,
aircraft – 315 (+0) units,
helicopters – 311 (+0) units,
UAV operational-tactical level – 4007 (+0),
cruise missiles ‒ 1347 (+0),
ships / boats / warships / boats ‒ 18 (+0) units,
vehicles and fuel tanks – 7,247 (+7) units,
special equipment ‒ 710 (+1).
Data are being updated.
Beat the occupier! Together we will win! Our strength is in the truth!

Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Bara 390 döda igår, ovanligt lite utrustning utslagen också

https://m.facebook.com/photo.php/?fbid=630596075920141
Varför? Vad har hänt?
Citera
2023-07-29, 08:03
  #370406
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Det fetade: detta är ett intressant uttalande av Putin. Mycket intressant, faktiskt. Våra kära Putinister i tråden har ju hävdat i tusentals inlägg att invasionen handlar om Rysslands säkerhetsintressen som ska säkerställas genom att Ukraina ska fungera som buffertzon mot Väst, medan Putin själv nu står och säger att så får man inte behandla andra länder. Någon ljuger alltså. Är det Putin som ljuger inför de afrikanska ledare som han själv bjudit in eller är det ryssapologeterna i tråden som kör med lögnerna som desinformation?
Jag vet inte riktigt vad det är du menar är intressant med detta?

Lögnerna har varit genomskinliga under en mycket lång tid. Om man inte medvetet har valt att sätta på sig ideologiska skygglappar, alltså.
Citera
2023-07-29, 08:17
  #370407
Medlem
Glenn-Matthewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeepDepp
Varför? Vad har hänt?
Börjar ta slut på ryssar? Alt många har lagt benen på ryggen
Citera
2023-07-29, 08:22
  #370408
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Innerfittefett
Ingen köper väl nordkoreanska granater frivilligt?

De som ryssen fick sist dödade ju fler ryssar än ukrainare!

Ukraina har tydligen fått tag på nordkoreanska robotar som används mot dom ryska trupperna men opålitliga är tydligen bara förnamnet. Gamla saker som ryssen fått i utbyte mot mat till den svältande Nordkoreanska befolkningen men som Ukraina sedan erövrat.
Verkar var lite av rysk roulette över hur dessa robotar beter sig.
Putin går med tiggarstaven till underutvecklade diktaturländer och får då i regel det absolut sämsta dessa u-länder kan undvara av sitt militärt materiel.

Hur skall man beteckna Ryska r´federationen egentligen? Är det en stat eller flera stater i staten. Och nationalkänslan verkar främst vara koncentrerad till "oblastet" europeiska Ryssland.
Ryssland verkar ju vara en darrande geleklump av instabilitet där diktatorn får tunghäfta och gömmer sig vid minsta bakslag.
Citera
2023-07-29, 08:25
  #370409
Medlem
Imnshos avatar
Finns det nån lista vilka negerländerna är som deltagit i St Petersburgmötet? Har googlat men inte hittat nån uppräkning av de korrupta apornas habitat.

Här finns det fina pengar för Sverige att spara. Gissar att SIDA gödslar dessa rövhålsländer med U-hjälp. Nu när Putte lovat allt fritt och gratis till dessa djungelapor så kan vi strypa av kranen för gott.
Citera
2023-07-29, 08:34
  #370410
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Imnsho
Finns det nån lista vilka negerländerna är som deltagit i St Petersburgmötet? Har googlat men inte hittat nån uppräkning av de korrupta apornas habitat.

Här finns det fina pengar för Sverige att spara. Gissar att SIDA gödslar dessa rövhålsländer med U-hjälp. Nu när Putte lovat allt fritt och gratis till dessa djungelapor så kan vi strypa av kranen för gott.
Ja givetvis ska vi inte ge en krona i bistånd till länder som stöder Putins folkmord i Ukraina!

Dessa skitländer får tigga hos Putin framöver….
Citera
2023-07-29, 08:44
  #370411
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeepDepp
Varför? Vad har hänt?
Är man på defensiven så tar man mindre förluster.
Citera
2023-07-29, 08:54
  #370412
Medlem
Jack.Elams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Imnsho
Är man på defensiven så tar man mindre förluster.

Jag har inte gått igenom nattens twitt.. x..flöde som brukar vara pålitlig om vad som har hänt. Men jag noterar av firms att det har inte varit några större bränder så jag måste anta att båda sidor av kriget har lugnat ner sig av någon anledning.

https://firms2.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#d:24hrs;@35.7,46.0,7z
Citera
2023-07-29, 08:59
  #370413
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av reservkonto1234
Jag vet inte riktigt vad det är du menar är intressant med detta?

Lögnerna har varit genomskinliga under en mycket lång tid. Om man inte medvetet har valt att sätta på sig ideologiska skygglappar, alltså.

Jo, det finns många lögner från det ryska hållet. Men jag tycker faktiskt det är intressant att Putin - på ett möte med andra länders ledare - förnekar förnekar det som i hela tråden har varit rysspologeternas favorit- och huvudargument för invasionen: Rysslands behov av säkerhet. Hur ska t ex Moretex nu kunna hävda att "Natos expansion" tvingade Ryssland att invadera, när Putin nu själv hävdar att man inte får invadera andra länder av sådana skäl?
Citera
2023-07-29, 09:06
  #370414
Medlem
Imnshos avatar
Det mest intressanta med street interviews (prospektij intervjuski) är att det verkar finnas gott om kanonmat att skicka till fronten. Kanske inte de aggressiva babusjkorna, men de här fina ungdomarna i St Pete och Mockba skulle utgöra en prydnad i Putin-Jugend. De verkar ju ändå att vara minst 18 år fyllda.

Men många av dem är troligen barn till oligarker, säkerhetshöjdare, duma-medlemmar och andra fat cats, så de har väl automatiskt frisedel.
Citera
2023-07-29, 09:06
  #370415
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pederhosen
Tja, det är ju ett sak att konstatera att krafter med inflytande kan komma undan med betydligt mer och att vinnarna skriver historieböckerna, men huruvida det är önskvärt eller något som bör bekämpas är en annan fråga. Folkmordet i Congo är mycket riktigt något som verkat passerat rätt obemärkt i historieböckerna, men lite lustigt att raljera över dagens demokrati i Belgien för något som skedde för över hundra år sedan under aristokrati.

USA's folkmord i Indokina måste vara något jag helt missat, men kanske något som fått väldigt lite utrymme i jämförelse med Röda Khemers folkmord?

Till västvärldens försvar ska dock sägas att mycket dåligt åtminstone uppmärksammats och försöker dra lärdomar av det. Affirmative action med liknande åtgärder i USA och Australien för att i efterhand kompensera offer i underläge torde vara rätt unikt för väst, då vinnarmakter historiskt sett aldrig givit något tillbaka till offer utan tvång,

Men det logiska felslutet i Whataboutism är ju att enbart för att vissa parter gjort historiskt dåliga saker och kommit undan med det, så rättfärdigar det per automatik att andra också ska göra dåliga saker. Motsvarande:

Det finns personer som gjort grova brott men olyckligtvis haft pengar och inflytande för att undvika straff, och detta faktum är argument för att andra också ska kunna göra saker ostraffat då det annars blir "orättvist"?

Tillämpar man samma logik på personer och rättsväsendet framstår ju resonemanget som rätt bisarrt, och detsamma gäller också nationer.
Belgien var en demokrati när folkmordet begicks.
Jag har inte påstått att det är OK med kriget i Ukraina. Det är fruktansvärt och borde upphöra snarast möjligt - oavsett hur det går till.
Min poäng är att det inte finns någon global rättviseinstans som kommer att skipa rättvisa.
De nationer som är starka och kan hävda sig militärt eller ekonomiskt flyger alltid under radarn.
Babblet om att demokratier är ursäktade bara för att de har rätt statsskick är en myt.
Citera
2023-07-29, 09:07
  #370416
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeepDepp
Undrar hur många ukrainska artilleripjäser ryssland skjuter bort.

du kan ju jämföra visuellt bekräftade förluster på oryx
https://www.oryxspioenkop.com/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in