2023-07-24, 08:38
  #368881
Moderator
Ancistruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jag såg en video från någon ort där myndigheterna ville hjälpa familjerna till de mobiliserade så de sågade upp isblock från floden och gav soldaternas familjer. De fick isblock för sin insats........

Ja is är nog en väldigt eftertraktad och exklusiv produkt i Sibirien...

Bara en gissning: I Sverige för 100-150 år sedan innan frysarna var vanliga/uppfunna(?) var det vanligt att att bönderna (åtminstone de mer välbärgade storjorbrukarna) på sommarhalvåret köpte in stora isblock och la i ladorna och la hö runt som isolering för att frysa in maten, dock var de förstås tvungna att köpa in nya isblock rätt ofta vilka levererades med häst och vagn någon gång i månaden. (Ingen aning om var isen ursprungligen kom ifrån, Norra ishavet?)

Så en gissning är att det i de delar av den ryska landsbygden som saknar frysar (och kanske t.o.m. elektricitet) fortfarande gör så. Och med männen borta orkar inte kvinnorna göra det själva varför de får hjälp?

Det låter åtminstone fullt troligt med tanke på den fullständiga avsaknad av all modernitet som faktiskt fortfarande är vanlig i stora delar av den ryska landsbygden.
Citera
2023-07-24, 08:39
  #368882
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Ryssarnas enda vänner är som vi tidigare konstaterat kommunister och islamister. Inte mycket att hänga i granen.

Nu har det dessutom varit nya drönarattacker mot Moskva. Nån skyskrapa verkar ha träffats. Man får verkligen hoppas att Ukraina skaffar sig kapaciteten att fullt ut svara på ryssarnas terrorattacker. Om Moskva och St Petersburg skulle utsättas för massiva bombattacker varje gång ryssarna bombade ukrainska städer vore det kanske inte så kul att fortsätta kriget.
Min hemsnickrade åsikt med drönarattackerna är att Ukraina knackar på dörren till Moskva men inte mer. Ukraina vinner nog knappast något på att attackera med civila ryska offer som följd, det är mer en rysk specialité. Drönarattackerna som ju tydligen inte orsakat större skada är nog mer av typ You Can Run, but You Can't Hide . Moskvaborna måste då och då påminnas om att Putin startat ett krig mot Ukraina som pågår än.
Psykologisk krigföring på hög nivå.

Thailand verkar vara ett av få civiliserade länder dit ryssar som flyr kriget och Putins mobiliseringsorder kan fly och köpa villor och en ny framtid.
Citera
2023-07-24, 08:44
  #368883
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
...Det enda som Ukraina kunde göra som skulle kunna utgöra ett hot mot det ryska styret var att utgöra ett föredöme när det gäller demokrati, mänskliga rättigheter och åtgärder för att minska korruption. Ett demokratiskt och väl fungerande Ukraina skulle utgöra ett existentiellt hot mot Putins regim...

"Åtgärder för att minska korruption". Verkar ha gått åt helvete i Ukraina och är mest bara snack i vanlig NATO-ordning. Ryssarna verkar vara mer tillfreds med sitt land samtidigt som Ukrainas befolkning minskat från 50 miljoner 1991 till knappt 20 miljoner nu. "Går ju riktigt bra det där".

Hotet mot Zelensky-regimen torde finnas bland de egna som inte vill stånga sig blodiga och dö längre. Det är ju bara att vänta på Ukrainaregimen att falla i(så att Gonzalo Lira kan bli frigiven. Hoppas han lever och mår ok, inspärrad av banditerna som hör till ukrainska styret).
Citera
2023-07-24, 08:49
  #368884
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tymmiedickzon
Propagandan i Sverige har till 90% skapat Trumphatare, vaccin-pundare och klimat-muppar. Nu har propagandan skapat alla dessa NATO-hjon också. Därför "har Ryssland inga vänner". Svenskarna är ju ena idioter totalt hjärntvättade i alla frågor som SVT fokuserar på. Detta betyder med andra ord ingenting att du har rätt i någonting i sak. Helvete, ni idioter har ju dessutom svamlat i ett och ett halvt år om att NATO slår Ryssland i Ukraina när er sida i själva verket bara kännetecknats av fiasko från första början och framåt. Haha, era djävla tomtar.

Vill lägga till att kriget är en tragedi framförallt för Ukraina. Jag hoppas ukrainarna gör uppror och dödar alla i den egna regeringen och driver ett fåtal av dem i landsflykt för evigt. Det är vad Ukrainas regering och NATO förtjänar.
Tyvärr så funkar det inte riktigt så i civiliserad länder. Zelesnkyj är vald av ukrainarna på sin västvänliga politik och sitter givetvis kvar tills nya val säger något annat. Och Nato stärkt och det fria Ukraina är nu def, förlorat för Ryssland allt tack vare den svage ledaren som sitter i Kreml.
Underligt syn du har på det välmående och överlägsna väst min vän.
Citera
2023-07-24, 08:51
  #368885
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Tymmiedickzon
"Åtgärder för att minska korruption". Verkar ha gått åt helvete i Ukraina och är mest bara snack i vanlig NATO-ordning. Ryssarna verkar vara mer tillfreds med sitt land samtidigt som Ukrainas befolkning minskat från 50 miljoner 1991 till knappt 20 miljoner nu. "Går ju riktigt bra det där".

Hotet mot Zelensky-regimen torde finnas bland de egna som inte vill stånga sig blodiga och dö längre. Det är ju bara att vänta på Ukrainaregimen att falla i(så att Gonzalo Lira kan bli frigiven. Hoppas han lever och mår ok, inspärrad av banditerna som hör till ukrainska styret).

Framgångsrika motoffensiva smällkarameller mot Moskva och på Krim talar sitt tydliga språk - ryssarna har misslyckats med att försvara landet. Det här noteras med oro av den ryska eliten som dels bor i Moskva och som har lyxig datjor på Krim. Motståndet mot kriget bland ryska civilbefolkningen växer med en otrolig hastighet och snart är det bara rysstorskarna på forum som raljerar och skämmer ut sig på daglig basis.
Citera
2023-07-24, 08:52
  #368886
Medlem
Area55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Jo, jag har inte följt karln särskilt mycket, men en video såg jag. Noterar dock, till skillnad från andra, att han använder mycket "should", "could" och "if that happens, this will be over in x amount of days".

"Som amerikan och militär, talar han hårt mot sitt eget land och sin(?) president. Det är ovanligt."

Det där är väl väldigt kommunistiskt tänkt av dig? Är man patriot och älskar sitt land, och tycker det går åt helvete, vilket USA gjort (INGEN kan säga att USA mår bra, hela landet är korrupt) så kritiserar man det för man inte vill att det ska gå åt helvete.

Något som hänt med Ukraina-kriget är att man sållat. Nu är det enkelt att se vilka som är hjärntvättade byfånar och som man aldrig kan ta seriöst med någonting. Helt extrema i sina övertygelser, oavsett. Rabiata är ett ord som används ofta som Ukraina-mobben, vilket stämmer bra.

Oftast kritiserar man sitt land, utifrån kärleken till det om man ser att det går åt fel håll eller helt enkelt håller på raseras. Att hålla käften och vara lydig och sprida lögner om att det går bra och att alla andra är fiender och sprider propaganda mot staten är ju rena rama Stalin-metoderna.

MacGregor har sina utmärkelser och sitt CV som väger tungt, tyngre än 99% av de twitter länkar och Ukraina-troll som postas här. Det kan dock vara så att han också börjar känna förakt (precis som trollen här) och börjar sympatisera med "fienden" istället. Där får man värdera.

Finns ganska mycket material och teknologi/hemsidor därute som man kan bekräfta/förkasta påståenden från alla håll ifrån om man orkar. Jag pallar bara inte diskutera med nyttiga idioter som bara accepterar fakta om de stöttar deras narrativ. Objektivitet, borta. Neutralitet, borta. Fakta, borta. Skiner det som inte postas här gott på Ukraina är du ett rysstroll. Jag gillar dock den stämpeln numera. Man får väl inse att det är ett kvitto på att de lågbegåvade tjockisarna är desperata och inte har något annat att komma med.

Jag ville bara påvisa att dessa källor som används av vissa, främst för att de är amerikaner, inte är så tillförlitliga som man vill ge sken av.
Att sedan göra en jämförelse mellan skribenter i denna tråd och dessa källor? Ja, vad ska man säga....
Det går att kasta skit åt alla håll och sedan när det takfläkten.
Citera
2023-07-24, 08:54
  #368887
Medlem
BigBusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tymmiedickzon
"samtidigt som Ukrainas befolkning minskat från 50 miljoner 1991 till knappt 20 miljoner nu.


Kan du utveckla det där lite? och naturligtvis med en källa.

Inte lätt att vara ryzztroll när man inte riktigt behärskar grundskollematte?
Citera
2023-07-24, 08:56
  #368888
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tymmiedickzon
"Åtgärder för att minska korruption". Verkar ha gått åt helvete i Ukraina och är mest bara snack i vanlig NATO-ordning. Ryssarna verkar vara mer tillfreds med sitt land samtidigt som Ukrainas befolkning minskat från 50 miljoner 1991 till knappt 20 miljoner nu. "Går ju riktigt bra det där".

Hotet mot Zelensky-regimen torde finnas bland de egna som inte vill stånga sig blodiga och dö längre. Det är ju bara att vänta på Ukrainaregimen att falla i(så att Gonzalo Lira kan bli frigiven. Hoppas han lever och mår ok, inspärrad av banditerna som hör till ukrainska styret).

Och varför tror du att Ukrainas befolknimg minskat på sistone? Vidrig, det är vad du är. Tvi!
Citera
2023-07-24, 08:56
  #368889
Medlem
Glenn-Matthewss avatar
Visar sig att köttkvarnen matas med

Citat:
new wave of partial mobilization is being mentioned again in Russia.

"Partial mobilization proceeds from the capabilities of our industry to provide the group performing combat tasks. Today our industry is capable of providing for the group in the 'special military operation'. If there will be something [on a larger scale], then it will be considered [the possibility of mobilization] - Andrey Gurulev, member of the defense committee in Russian parliament.

Nevertheless, Russian "military correspondents" are already hinting that mobilization will take place again in October. They explain this by the fact that this month new amendments will come into force to increase fines for failure to appear at the military enlistment office hundreds of times. "The fact that there will be a second wave of mobilization in autumn is obvious

https://twitter.com/gerashchenko_en/status/1683169968014204928?s=46&t=aBWJ_KvAhg3avHNHjWGgAw
Citera
2023-07-24, 09:02
  #368890
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SaulGoodman43
Jodå! Motsvarande yta har visst återtagits enligt Blinken:

https://yle.fi/a/7-10025816/64-3-166332
https://storymaps.arcgis.com/stories/36a7f6a6f5a9448496de641cf64bd375
Så här ser det ut i alla fall.
Citera
2023-07-24, 09:16
  #368891
Medlem
donald12s avatar
Hur var det nu med ryzzlands luftförsvar? Kommer Putin flytta mer luftförsvar till Moskva?

Synd de inte lyckades träffa MoD ;-)


"Early this morning in Moscow, powerful explosions rocked the city due to a drone attack. One UAV fell 500 m away from the russian Ministry of Defence building. The second hit the Leroy Merlin business center."
Citera
2023-07-24, 09:20
  #368892
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Ryssarnas enda vänner är som vi tidigare konstaterat kommunister och islamister. Inte mycket att hänga i granen.

Nu har det dessutom varit nya drönarattacker mot Moskva. Nån skyskrapa verkar ha träffats. Man får verkligen hoppas att Ukraina skaffar sig kapaciteten att fullt ut svara på ryssarnas terrorattacker. Om Moskva och St Petersburg skulle utsättas för massiva bombattacker varje gång ryssarna bombade ukrainska städer vore det kanske inte så kul att fortsätta kriget.

Precis tand för tand.
12 missiler mot Kiev blir 22 mot Moskva
4 mot Lviv blir 4 StPeterburg

Skulle gärna se att någon vågar skicka lite long range missiler till Ukraina så de kan svara i proportion. Tror ryzzfan inte vill kriga med då.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in