2023-07-22, 13:19
  #368341
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Jag förutspådde flera gånger förra året att Zelensky skulle sluta hängd av sina egna under en revolt eller militärkupp mot hans destruktiva politik, övergiven av sina västliga backers och lika förödmjukad som Nils Dacke. Vi får väl se, men jag anser det fortfarande troligt att hans regim faller.

Det var riktigt usla gissningar. Istället är det ju krigsförbrytaren och barnrövar-dvärgen i Kreml som har haft en revolt mot sig.
Citera
2023-07-22, 13:21
  #368342
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Får hoppas de inte dödade civila den här gången då. Men ja, Ukraina börjar bli skickliga på terrorism, bilbomber, minerade försändelser, spränga broar och dylikt. Lite som Al-Qaida vs USA det här mao.

Så här i efterhand kan man tycka det var korkat att bygga en bro på och till ockuperat område, och sen använda den till militära transporter.

Det var liksom som att be om att få den riven.
Citera
2023-07-22, 13:21
  #368343
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnClark
På en dag gick han från slätrakad kostymfjant till en tärd, orakad hård kille i grön ticha. Hisnande hur okritiskt man svalt denna förvandling. Killen är en skådis…

Vad med Putin då . . . som gick från att vara bebis med blöjor till att bli diktator i Ryssland.
Hisnande hur okritiskt man svalt denna förvandling.

Putin är enligt din logik en BEBIS.
Citera
2023-07-22, 13:22
  #368344
Medlem
Pederhosens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
I sådana här krig och kriser görs det utkast till tal och pressreleaser för många olika utfall. När Apollo 11 for till månen 1969 hade Nixon ett färdigskrivet tal att använda för det tillfälle att Armstrong och Aldrin bleve kvar på månytan ich dog där, menar du att det visar att man var övertygade om att de skulle dö?

Nej, det visade som sagt att man förberedde sig för olika möjliga utfall vid försöket att besöka månen. Att det skrevs ett tal om det visar på att man fann döden som en trolig konsekvens, vilket gör det lite besvärligt om man t.ex. vill hävda att man såg ett besök till månen som fullkomligt säkert utan fara för astronauterna.

På motsvarande sätt blir det lite besvärligt att hävda att man aldrig någonsin haft som motiv att ta över hela Ukraina om man förbereder ett tal om just detta, utan ser det som en sannolik konsekvens.
Din analogi haltar dessutom ännu mer betänkligt då ett dödsfall på Månen vore en oönskad och oväntad effekt, medan Ryssland knappast kan säga att det vore en oönskad och oväntad effekt att råka ta över hela Ukraina då det är inget som händer av sig själv om inte Ryssland önskar så.

Citat:
Tre-dagar-till-Kiev-memet skapades av västlig media, och då under den flörsta veckan av det utvidgade kriget fanns det också gott om västliga "experter" som öppet räknade med att Ukraina skulle slås ut på mindre än tio dagar.

Tre-dagar-till-Kiev kan väl diskuteras men åtminstone 2014 var han säker på att kunna ta Kiev på två veckor om han ville, så tre dagar känns ju inte orimligt efter ytterligare upprustning.

https://time.com/3259699/putin-boast-kiev-2-weeks/

Men en tämligen graverande sak vad gäller Kremlins avsikter är ju det som publicerades sex dagar efter invasionen på statsägda Ria Novosti och Sputnik.

https://www.bbc.com/news/technology-60562240

Sex eller tre dagar är ju tämligen ointressant i det här sammanhanget, så ifall du menar på att uppfattningen om en förväntad stark seger skapats av västmakterna:
Är det då västmakterna som "hackat" Ria Novosti och Sputnik, eller tagit kontrollen över Internet Arkivet och lagt en förfalskad artikel där?


https://web.archive.org/web/20220226051154/https://ria.ru/20220226/rossiya-1775162336.html
Citera
2023-07-22, 13:23
  #368345
Medlem
Jack.Elams avatar
Twittertråd

https://twitter.com/ChrisO_wiki/status/1682683244884500482
Citat:
The arrest yesterday of Igor "Strelkov" Girkin may be the start of a crackdown on jingoistic "hurrah-patriots", according to an apparently leaked report which is said to have led to his detention. It also denounces many others including broadcaster Vladimir Solovyov.
Citera
2023-07-22, 13:24
  #368346
Medlem
mr.Floppys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NisseD
Jösses vad ni Vatniks bölar nu för att det blir allt tydligare att Ukraina vinner detta krig. Klusterammunitionen ska rensa upp lite minfält bara, Sedan kan det börja rulla på i snabbare takt.

Just det! Snart får ryssjävlarna springa i 70 km/h
Citera
2023-07-22, 13:26
  #368347
Avstängd
smaug20017s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballalaila
Nej men vänta lite. Var det så att det faktiskt var en rysk ammunitionsdepå som sprängdes - igen?
..
På tre platser dessutom på Krim.

Dessa ryss-troll ljuger och förvrider sanning hela tiden.

Vi vinnna denna krigget, vi är cuula och heftiga grabbarnnnaa o soont....

Zelenskij den proobleemet o vi inte ticka om den ljudeen
Citera
2023-07-22, 13:28
  #368348
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emtor
Vad med Putin då . . . som gick från att vara bebis med blöjor till att bli diktator i Ryssland.
Hisnande hur okritiskt man svalt denna förvandling.

Putin är enligt din logik en BEBIS.
Du kan ha mer rätt än vad du tror. Kreml har nyligen gått ut och dementerat att Putin bajsade ner sig när han föll i en trappa. Det kan ha varit blöjan som räddade honom.

https://nypost.com/2022/12/08/kremlin-denies-report-that-putin-down-stairs-soiled-himself/amp/
Citera
2023-07-22, 13:31
  #368349
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Ukrainsk promo för Challenger 2, sannolikt tillhörande 82nd Air Assault Brigade

Ukrainian Air Assault Forces shared their impressions of Challenger-2
https://www.youtube.com/watch?v=n_r8rhko_cw
Citera
2023-07-22, 13:31
  #368350
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Du tror verkligen på sagan om att USA vill skapa en "fri och demokratisk värld"? Du känner inte till mycket om Bolton, Nuland, Clinton och c/o. Vad var det fru Clinton sa om Libyen i den berömda videon; "vi kom, vi segrade och vi dödade Gaddafi" ... se sedan hur Libyen ser ut idag. Länder har tröttnat och organisationer som BRICS och SCO växer fram utanför västs kontroll.

Vad USA nu skapar i Ukraina är exakt vad man skapat i nästan alla andra länder man har geopolitiska intressen i, kaos.

Det är du som står på ondskan sida och hjälper Washington att sätta världen i brand då ni provocerar fram konflikter världen över. I Ukraina njuter ni av all död som drabbar ukrainarna och kallar det för "hjälp". Den verkliga hjälpen hade varit att förhandlat fram en lösning mellan Ukraina och Ryssland utan blodbad men blodbad är det vad ni vill ha för NATO är ju guds förlängda hand (satans).

Det är få som hatar USA och dess folk utan man hatar Washington och dess sjuka ideér om världsherravälde. Vi är alla i väst uppvuxna med Hollywood och dess propaganda fast en del växer till sig med tiden och inser till slut sanningen, andra står still i utvecklingen fulla av skit.

Var är gränsen för antalet döda soldater i Ukriana kan man undra. Är det verkligen till sista man för så länge det behövs? Ryssland lämnar inte Ukraina föränn deras mål uppnåtts så det blir i så fall en dödsdom för landet Ukraina som försvinner i historien (som dom alltid gjort historiskt). Ryssland har väntat i årtionden på förhandlingar vad det gäller NATO:s expansion och att Minskavtalet skulle genomföras men väst ignorerade Ryssland för landet ska LYDA "makten", knäböja. Många länder idag vill inte lyda "makten" utan vill ha en rättvis värld som respekterar allas säkerhetsintressen och handel. Det här är en värld Washington inte vill ha utan man vill ha full kontroll över säkerhet och handel (sin egna säkerhet och handel först naturligtvis).

USA är inte perfekt. Inget land är. Men det är knappast så att en fd FSB officer som leder ett land där lögnen är kulturell, där kleptokrati är norm och där man helt öppet på statskontrollerad TV talar om utrotande andra och att man ska förinta London och Paris är det bättre alternativet för en gosig värld där fred, samförstånd och självbestämmande råder.

Hör du Skalvan på skattefinansierade SVT/NRK säga att St Petersburg måste jämnas med marken?
Ser du hur låg och mellanstadiebarnen på Kålgårdsskolan i Jönköping får marschera runt i uniform med vapen? Har Ulf Kristersson kanaliserat 40 miljoner från statsfinanserna för att köpa en lägenhet i London till sin dotter? Är det inte konstigt att ALLA ryska top-politikers döttrar har så sjukt mycket pengar?

I det fantastiska landet Ryssland: Hur många innovationsföretag finns det som hittar lösningen på vissa former av leukemi i en ny genterapi och därmed ger människor hopp? I det underbara Ryssland som är frälsningen för jorden: exakt hur jävla ruttet ser det ut i kvarteren om man sätter sin google map pin på valfri plats i en mellanstor stad? Underbara Ryssland där uttryckande av dominans via anal våldtäkt mellan män i uniform är kulturellt utrbrett. Det är där du ser framtidshoppet. Hahaha....jävla clown vad fucked upp du ändå är....

Så sluta nu och peka på väst med ditt bajsluktande pekfinger. Stoppa tillbaka det i stjärten i stället.
__________________
Senast redigerad av DirtyDiggerNick 2023-07-22 kl. 13:35.
Citera
2023-07-22, 13:35
  #368351
Avstängd
smaug20017s avatar
Ännu en bögpundare från propagandaorganet RIA Novosti har kolat vid fronten. Have have a nice trip!
Citat:
Russian military blogger connected to RIA Novosti Rostislav Zhuravlev has died, the Russian state agency reports.
https://twitter.com/NOELreports/status/1682709934830395392
Citera
2023-07-22, 13:37
  #368352
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av schipperke77
Det finns en risk att president Trump vinner presidentvalet, och ett problem med demokratier är att demokratiskt valda ledare som Biden kan påverkas av folkopinioner när val närmar sig.

Att det västerländska stödet till Ukraina kommer stå sig i ur och skur oavsett hur den ukrainska försvarsmakten presterar är nog önsketänkande tyvärr.

Som svensk hade jag gärna sett att stödet till Ukraina är intakt även om det hela utvecklas till ett skyttegravskrig i första världskriget-stil med en orörlig front under år efter år. Rent cyniskt är det nästan välkommet i och med att det håller Ryssland upptaget och nöter ned deras militär.

Men det är ju inte upp till mig eller andra som skriver i den här tråden, utan handlar om vad ofta ryggradslösa politiker kommer besluta sig för i framtiden. Det bästa skulle därför vara om Ukraina hinner visa resultat på marken inom rimlig tid.

Slutar USA med sitt stöd blir de världspolitisk paria. De lovade att skydda/hjälpa Ukraina när de gav upp sina kärnvapen. Vem kommer någonsin att lita på USA om de bryter ett sådant löfte?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in