Citat:
Ursprungligen postat av
columbus13
Vad sägs om biologi förnekelse
Det är väl konservativa som är kreationister.
Går inte skylla det på vänstertomtar.
Sedan frodas väl evolutionary psycology. Det var ju inte "tillåtet" förr.
De galna vänstertomtarna har ju fått backa där. Det är således bättre än förr.
Citat:
Ursprungligen postat av
columbus13
Sedan så finns det en viss korrelation mellan framgångsrika forskare och att vara religiös. De som är är vid gränsen för vad mänskligheten vet inser hur lite vi egentligen vet och hur små vi faktiskt är.
Hittar ingen logik alls där. Kan det vara så att du inte har disputerat och inte vet vad du talar om?
Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Jag skulle hävda för att universiteten både är/ skapar och lär ut vetenskap. Och vetenskapen är, mycket förenklat, det som skiljer just höger och vänstervärderingar.
Högervärderingar baseras på religion och blickar bakåt på tradition.
Vänstervärderingar baseras på vetenskap och blickar mot utveckling.
Det är väl konservativa som har preferenser för religion. Inte höger (Liberalism).
Ang vänster så har väl inte dom visat någon vidare acceptans för vetenskap. I Sovjet skickades de som stod för genetik och kromosomer till Gulag för att dö. Du underskattar konsekvensen av den organisation som kallas offentlig sektor. Där finns ingen rationalitet. Där handlar det om vad de i toppen gillar.
Liberalism däremot är meritokratisk. Där är det fakta och verklighet som bestämmer.
Fakta och verkligheten vinner i slutändan. Medan vänsterns Nordkorea har haft 0% tillväxt på 60 år har liberalismens Sydkorea ordnat fram ca 2600%.