2023-07-14, 17:56
  #7645
Medlem
hetabengts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
Folk hade ändrat hans Wikipedia sida till dagens Dumpenincident men sidans moderatorer censurerar det.


Ja, självklart. Han är ju inte dömd. Va fan räknar du med? Wikipedia är ingen lekstuga.
Citera
2023-07-14, 18:00
  #7646
Medlem
BeachBobs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Biggedy
Blir inge mer orgelspel där inte.
Får se hur länge det tar innan Svenska kyrkan reagerar.. Försökte redigera wiki-sidan med avslöjandet men det verkar som att Wikipedias algoritmer kände av orden lite för mycket.
Han får nog spela i skinflöjten ensam nu den grisen.
Citera
2023-07-14, 18:06
  #7647
Medlem
På facebookkontot tillhörande senaste gäddans arbetsplats har det dykt upp lite kommentarer. Någon ifrågasätter att de raderar kommentarer varav de svarar:

Citat:
Hej! Tack för ditt meddelande. Vi är just nu samlade och hanterar detta. Vi lovar att återkomma med kommentarer och respons när vi gått igenom alla information.
Vänliga hälsningar Johan/kommunikatör
__________________
Senast redigerad av chemkit 2023-07-14 kl. 18:07. Anledning: Rättelse
Citera
2023-07-14, 18:10
  #7648
Medlem
Såg att professorgäddan var bortplockad på södertörns hemsida..nån som vet något?
Citera
2023-07-14, 18:10
  #7649
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Martin_Arp%C3%A5ker

Pinsamt att Wikipedia skyddar pedofilen.
Fritt fram att skriva om det under diskussionsfliken
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Diskussion:Martin_Arp%C3%A5ker
Citera
2023-07-14, 18:24
  #7650
Medlem
timpanis avatar
Orgelgäddan är 33 men utger sig för att vara 27.
Citera
2023-07-14, 18:26
  #7651
Medlem
Pinoputchins avatar
Gäddmockasinen måste vara en av de fulaste kukbilder jag sett på Dumpen... *YYEEERRRK* 😝
Citera
2023-07-14, 18:36
  #7652
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SnutteFia03
De är kanske så insnöade i sina fantasier, kanske uppbackade av likasinnade online genom chattar, bilder, videor och historier att de inte ser det som något konstigt längre? Tror de konsumerar stora mängder porr med skevt och tveksamt innehåll och får sin syn på världen förvriden då de bara har sin ekokammare att dela det med.

För mig är det oberipligt hur man ens kan ta en bild på sitt könsorgan och skicka till någon via nätet, men det verkar ju vara relativt vanligt, inte bara inom den kategori som hamnar på dumpen.

Ett annat alternativ jag kom att tänka på är att de kanske söker någon slags reaktion, kanske tänker att de ska chocka mottagaren och finner en slags spänning eller njutning i att gå över gränsen på det sättet? Lite som en blottare?

Eller så tänker de att de lika gärna kan försöka att se hur långt de kan gå med motparten utan att de avbryter konversationen?
Tror det ligger mycket i det du skriver, gäddorna hänger i sina chattrum och bekräftar varandra, liksom idioter skickar icke efterfrågade kukbilder som om deras svällkropp är guds gåva.. Eller kanske bara känslan av att en ung tjej ska behöva se skiten är vad som hetsar upp dem? Svårt att förstå men ännu svårare för de som tycker att "lite kukbilder får de väl tåla" och "tjejerna (11 och uppåt) borde vara smickrade" som om kvinnokönets enda värde är att bekräftas som knullbar från de kommit ur blöjor och tills de då helt tappar värdet.

Mycket av den senare redigt boomermanaktiga retoriken här på FB, möjligen, förutom i andra Dumpen-tråden, justerat lite uppåt i ålder för knullbarhet då. Om unga killar och socialt mindre benägna män läser här mycket kanske de känner att det är så man är... Men inte konstigt att de inte får ligga eller hittar partner..stackarna.
Citera
2023-07-14, 18:39
  #7653
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Barre
Såg att professorgäddan var bortplockad på södertörns hemsida..nån som vet något?
Det var bara en tidsfråga.. Vill gärna ha mer detaljer, visst var det någon som hade insyn som skrev här?
Citera
2023-07-14, 18:46
  #7654
Medlem
Leibachs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conjuring
Han blev av med sambon och jobbet på nolltid.
Dumpen har lite problem med hemsidan, men varför skulle de ta bort den?

Citat:
Ursprungligen postat av Inget.internet
Ingen aning, kanske hotellägaren inte accepterade film från lobbyn att ligga kvar på Dumpen? Filmförbud där inne? Nej, ingen aning som sagt.

Kan det inte ha med att det har blivit ett riktigt rättsfall att göra? Nämndemän kan ju förklaras jäviga om saker stått i media, så Polisen eller åklagaren kanske bett Dumpen att ta bort filmen för att utredningen och rättegången ska få ha sin gång.
Citera
2023-07-14, 18:53
  #7655
Moderator
Carlboms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raktinyllet
Haha idioten har skickat mängder med bilder på sig själv, hjälper knappast att springa. Vilken sopa.

Hur kan en vuxen normalbegåvad man tro att han kan ingå avtal gällande diskretion med ett barn? Allvarligt talat, även om det vore ett riktigt barn så hade den här muppen knasat dit ändå förr eller senare. Tror han innerst inne ville åka fast.

Han har gjort sig förtjänt av gatloppet som nu stundar.

Från Dumpen:
Citat:
En stor mängd med amorösa bilder skickades och sedan bokade han en träff med barnet på vilkor att barnet skulle vara 200% diskret.
Citera
2023-07-14, 18:58
  #7656
Medlem
timpanis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av palikir
Angående hans wikipediasida så tror jag det är likartad som fallet med den gråtande indiern. Alltså att dom pushar sin egen närvaro så mycket dom kan på internet, och att wikisidan är 100% skriven av honom själv.

Då vet du inte hur Wikipedia funkar. Det är i princip omöjligt att lägga upp och skriva en sida om sig själv, utan att andra kommer in och ändrar så att sidan följer reglerna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in