Citat:
Ursprungligen postat av
utred
Det som förvånar mig är att allsvenskan håller så låg kvalitet gällande fysik och löpningar otroligt dåligt tempo. Det svenskar kan konkurrera med är just en stark fysik och de svenskar som är bra har alltid haft en bra fysik. Tror de svenska fotbollsförbunden måste se över och satsa stenhårt på ökad träningsdos så alla får en monsterfysik ala Zlatan, Ronaldo. De svenska tränarna måste fokusera på löpning...vinthundar på kanterna och fysiska monster ala Schwarz o Thern på innermittfältet.
En av dom första sakerna Berntsen tog upp när han kom till AIK var att skapa en träningskultur i klubben som innebär att man ska kunna se på fysiken om någon är eller har varit en AIK spelare, och det är klart att det finns väldigt mycket att göra på den här fronten i Sverige med bättre faciliteter och mer kompetens vid sidan av planen, men jag tror att alla som går runt och tror att bara man får till bättre förutsättningar för att träna så löser det sig är ganska duktigt naiva.
Det krävs inget geni för att lista ut att doping inom fotbollen är kraftigt utbredd i vissa länder och det är nästan lite komiskt att du nämner Zlatan som byggde på sig mer muskler under ett sommaruppehåll i Juventus (?) än vad som annars tar typ 2 år av regelbundet ståltämjande på gymmet tillsammans med proper diet och sömn.. Det finns inga gener i världen som tillåter en människa att packa på sig så mycket muskelmassa under så kort tid utan att ha en personlig läkare nära tillhands med diverse substanser.
Hur som helst kommer problemet
förmodligen lösas av sig själv när allt fler fotbollsspelare får mysteriska hjärtproblem och faller ihop på fotbollsplanen.