Citat:
Ursprungligen postat av
Tralfamadore
Det här sättet att rensa minor verkar smidigt. Bättre att spränga än att gräva bort dem.
Någon som känner till tillvägagångssättet?
https://twitter.com/DenysDavydovUA/status/1670483582949752833
Det ser ut som att man använder en minröjningsorm. Beteckningen är inte helt korrekt, emedan den inte riktigt rensar för minor, utan snarare skulle man väl säga att den minbryter. Det är en lång slag fylld med sprängmedel som skjuts ut medelst en raket. När slangen lagt sig spränger man den och truppen kan sedan framrycka i ett spår som i regel är ca 40-50 cm brett och som är någorlunda minfritt. Fr a tänks den flytta och/eller detonera truppminor. Det blir inte garanterat minfritt (minröjt) utan "tillräckligt" för att kunna framrycka i spåret med hyfsad sannolikhet att inte utlösa någon mina.
I ett senare skede, kanske när kriget är över, så behöver man ändå pika och röja området för hand för att det skall bli minfritt. Men i strid kan minröjningsorm ändå ha ett betydande värde.
Citat:
Sen fortsätter ryktena om Israels Merkava-tanks 2 och 3. Hundratals ska möjligtvis säljas billigt till Polen och vad Polen tänker göra med dem kan ni säkert alla lista ut.
Merkava är en gammal tank men när det börjar bli en bristvara med tanks kan de säkert göra stor skillnad.
Det vore en oerhörd tillgång för Ukraina med Merkava, oavsett modell. Emellertid får väl detta betraktas som ett rykte intill dess något mera substantiellt föreligger. Det kan vara ett rykte avsett att ge ryssarna intrycket av att det hela tiden kommer mera västmateriel som de inta kan matcha. Vi får se.