Citat:
Ursprungligen postat av
Ken Dryden
Enligt ryska försvarsdepartementet har ca 15 procent av den ukrainska försvarsmaktens samlade inventarium av Leo 2 nu förstörts på två dagar. Jag tvivlar nog en smula på dessa siffror.
Det är ju uppenbart att ryska försvarsdepartementet vänder sig till sin egen publik, ryska medborgare i Ryssland, som tror på regimen, samt på utländska rysstroll.
Det finns en teori som heter "publikteorin" eller något liknande. Där man delar upp befolkningen i olika publiker. Budskapet eller handlingen man utför får olika effekt beroende på publik. Den används ofta när man försöker utröna hur terrorgrupper kommer agera. Så ett budskap/handling kan ge en mycket positiv effekt hos en publik och ge mycket negativ effekt hos en annan publik.