Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
En mer konspiratorisk förklaring. Det kan ju vara ett försök till signal till väst att inte är riktigt med Putin. Han visade ju upp tidigt i invasionen en karta på de ryska planerna. Var det av misstag eller försökte visa väst något? Lukasjenko är en överlevare. Men den här krisen är nog på gränsen vad han klarar av. Han får pensionera sig och bli en potatisbonde - Han älskar potatis och sin son. Vet dock inte i vilken ordning.
Eller är det ryssarna som försöker förekomma kuppen? NATO måste hålla fast polackerna. Väst kan inte riskera strider direkt med Ryssland. Om så händer så kommer jag bygga ett skydd för kärnvapen.
Polackerna är bra många sätt. Men diplomatiskt så har de varit SÄMST. 1 Först såg de till att bli av med sitt land 1795. Sedan under senare delen av 1930 blev de ovänner med sina grannar främst då Sovjet unionen och Tyskland. Och nu kan jag se ett scenario där de störtar in oss i WWIII. De är lite som Ungern som tävlar med Polen i att vara sämst på utrikespolitik. Ungern har lyckats med att konstant minska sitt territorium och välja fel sida.
Polen är i alla fall på rätt sida i denna konflikt. Men vill kanske i stället gå för långt.
Ryska armen må vara dålig, men den är klart kapabel att slå ner en kupp i Vitryssland om kuppmakarna är på fel sida. Även om de har större del av sin arme i Ukraina. Den vitryska armen är mindre bra och det är snällt sagt.
Ah, "ett rop på hjälp", som det heter? Ja, varför inte. Det verkar annars som många tror att det beror på pressen från Putin. Att det är hjärtat, eller något. Jag har för övrigt också en mer konspiratorisk förklaring: Att det kan vara någon i hans närhet som försöker röja honom ur vägen. Agent eller vitrysk oppositionell undercover.
Bra inlägg, i alla fall. Håller med om Polen. Det bekymrar mig att de ska göra något drastiskt som leder till att kriget sprider sig. Ungern är också ett wildcard, helt klart.