Citat:
Ursprungligen postat av
Klappasäften
Tack för klargörandet! Men att han var en missbrukare ev knarkförsäljare stämmer alltså. Att också innehav en jaktkniv är inget annat än jägare eventuella sådana som tillbringar mycket tid i skogen utan för att använda den i eventuell nödvärn eller användas ifall han råkar konflikt med de andra knarkförsäljarna som i detta fallet.
Kan inte förstå att många hejar på denna kille som egentligen står utanför samhället. Och syftar jag inte på nördvärnet i sig då lagen ställt sig på hans sida men det gör inte honom till en bra människa för det då han har en kriminell bakgrund. Tragiskt!
Du behöver inte förstå, det är antagligen över din intelligens. Så är det ibland, jag förstår inte allting som Nobelpristagarna gör heller. Men som sagt olika nivåer.
Knivintresse är allmänt stort och kan innehålla alla möjliga typer av Knivar. Känns som du är en person som lär dig massa nya saker varje dag? Relativt ny här på jorden?
Så alla som någon gjort något kriminellt eller straffbart är inte en bra människa? Goddag yxskaft!
Bara för man sålt droger för ett par tusen är man ingen tungt belastad yrkeskriminell som lever helt utanför samhället. Noah hade jobb, lägenheten och flickvän + levde ett lugnt och städat liv.