Citat:
Ursprungligen postat av
Livsmissbrukare
Fast vi har ju mognadstest, lämplighetest, kompetenstest, mm genom att vi har exakt de politiker vi förtjänar genom att vi faktiskt har röstat fram dem. Torra siffertuggande politiker med förmåga att tänka i flera steg och hederlighet nog att lyfta in samtliga aspekter kring sin politik har förvisso kretsar där de vinner gillande men de har rejäl konkurrens. De har det inte lätt när de tävlar mot snabbfotade influencers som säljer enkelt formulerade lösningar och attraktiva självbilder till de väljare som efterfrågar det. Och de är många. Idealism står långt före pragmatism och vem vill rösta på någon som säljer sin idé som den minst dåliga framför den som säljer en perfekt idé? Helst ska argumenten få plats på ett plakat och vara applicerbart på precis varenda samhällsfråga som finns, det är bekvämt och lätt att samlas kring.
Det är ju inte som att det saknats röster som varnat för konsekvenserna av den förda energipolitiken. Eller migrationspolitiken. Eller låga räntor. Eller bara en sådan sak som att göra barnkonventionen till lag. Det fanns gott om invändningar men de skavde allihop och fick inte alla plats på en Facebookstatus så då vann de inte stöd och nu står vi där vi står. Men vi står här med folkets goda minne och det återstår att se om väljarna lär sig något nytt av det eller fortsätter att rösta utifrån samma kriterier som ledde oss hit. Att bilda sig en egen informerad uppfattning låter måhända attraktivt i dina och mina öron men underskatta inte kraften i ett budskap där du inte alls ska behöva tänka själv utan kan överlåta det till någon annan. Det är en extremt tilltalande idé för väldigt många.
Så nog har vi mognadstest alltid. Både för våra politiker och oss väljare.
Fast det är ju inte folket som har valt de röstbara politikerna, och de vi har att rösta på bland dessa har knappast gått igenom något mognadstest/kunskapstest, det torde vara uppenbart för alla. Det räcker att de är lojala med sitt parti och inte har några problem med att ljuga för folket.
Det fascinerar mig att folk fortfarande tror att vi har demokrati för att vi får lägga en lapp i lådan vart fjärde år. I allt väsentligt bestämmer EU, som i sin tur styrs av WEF. Många politiker i europa är handplockade av WEF och är organisationens
young global leaders. De representanter vi har i EU är för få, för att ha någon talan i en sån stor apparat. Vi är ett litet land.
Det fetade talar för att demokratin inte fungerar. Demokrati betyder folkstyre, och det har vi ju knappast när vi intar färdiglevererade åsikter utan att att fått en chans att bilda oss en egen uppfattning. Mycket av det du tar upp har vi inte kunnat påverka alls, då alla åtta partier i princip följer samma narrativ. Någon vill satsa en miljon mer än någon annan, men i övrigt är det sammalika.