Citat:
Ursprungligen postat av
skvallertacka
Vad ska den här typen av diskussion tjäna till?
Förmodligen ingenting, men tycker ändå det är oväntad och intressant frågeställning. Det finns ju mer att inflika än att kvinnor är dåliga på fotboll.
Som sagt, skulle spelarna få försäsongsträna eller inte? Handlar det om startelvan minus Ingesson eller bästa spelarna ur truppen?
När man ser klipp och ffa hela matcher från '94 slås man ju ibland av hur taffligt de spelade och att det räckte för att vara i världseliten. Henrik Larsson spelade CL-final tillsammans med Ronaldinho, Samuel Etoo, Xavi och Iniesta, Thomas Ravelli spenderade stor del av karriären med folk som jobbade som brevbärare .
Så ja, Larsson är väl den som, förutom att vara ett gäng år yngre än de andra, förmodligen är i någorlunda form och dessutom har erfarenhet av hyfsat modern toppfotboll. Och under sin karriär var han ju inte egentligen känd för att ha några fantastiska fysiska spetsegenskaper men ett sjukt sinne för att göra mål och skapa målchanser för andra, vilket han väl knappast har tappat helt.
Björklund, Mild och Andersson känns också som spelare som skulle kunna göra ett bra jobb om de tvingades snöra på sig skorna.