Citat:
Jag skrev att jag trodde det var överdrivet. Jag förnekade inte att det kan vara delvis sant. Så varför hittar du då på att jag tyckte det var fake news? Du verkar inte ha förmåga till nyanser, saker är inte svarta eller vita utan oftast gråskalor.
Ukrainas soldater har säkert i enstaka fall begått krigsbrott, vilket är dåligt. Men skillnaden är att Ryssland gör det systematiskt, på direkt order av diktatorn Putin.
Ukrainas soldater har säkert i enstaka fall begått krigsbrott, vilket är dåligt. Men skillnaden är att Ryssland gör det systematiskt, på direkt order av diktatorn Putin.
Läs mitt inlägg igen. Jag skriver aldrig "du" eller "dig" utan kommenterar bara det fenomenet som genomsyrar ditt inlägg samt så många andra inlägg i alla dessa trådar på Flashback och även i media.
Jag tror att de allra flesta nog bör börja acceptera att vi inte vet ett endaste dugg om hur det ligger till.
Du har inte en endaste aning om vad som är sant eller vad som är överdrivet och det har varken jag eller någon annan heller.
Det jag vänder mig emot dock är tvärsäkerheten om att Ryssland alltid är onda och Ukraina alltid är goda samt att all information från väst och som är negativ gällande Ryssland är alltid korrekt medans det omvända alltid är fel, snedvridet, överdrivet osv.
Inse att du inte vet ett endaste dugg och försök att förstå att propaganda sker från alla håll. Läs gärna på om Usa, västvärlden och psyops, propaganda, informationskrig osv så kanske du förstår att det inte bara är Ryssland som sysslar med sånt.
Det blir svårt att ens försöka komma fram till någon sorts sanning då det inte ens går att diskutera utan alla är redan helt tvärsäkra på hur det ligger till. Du är antingen "Slava Ukraina" eller ett rysstroll.
Det är precis som med "orange man bad". Det bara är så.
Fundera på det här en stund. Det råder ett enormt rysshat nu runt om i västvärlden. Framförallt i Ukraina hatar man ryssar som man dessutom krigar mot.
Du tror på fullaste allvar inte att det hatet är en perfekt grogrund för krigsbrott?
Tror du verkligen att ukrainare behandlar ryssar bättre än vice versa?
Jag vet inte men jag har faktiskt svårt att se det.